Žiadny núdzový stav ani lockdown. Ak príde takýto návrh, Sme rodina zaň nezahlasuje, tvrdí Boris Kollár

  • Ak by sa Pellegrini spojil so Smerom, pochovalo by ho to. Kollár tvrdí, že nič horšie sa Slovensku nemôže stať
  • Odbornú antikorupčnú skupinu neschvaľuje ani jeden. Pellegrini tvrdí, že Heger nevie, čo robí
pellegrini kollár
TASR/Jaroslav Novák
  • Ak by sa Pellegrini spojil so Smerom, pochovalo by ho to. Kollár tvrdí, že nič horšie sa Slovensku nemôže stať
  • Odbornú antikorupčnú skupinu neschvaľuje ani jeden. Pellegrini tvrdí, že Heger nevie, čo robí

V dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12 spolu diskutovali Peter Pellegrini a Boris Kollár. Debata prebiehala len pár minút na to, ako Matovič po prvýkrát uznal, že by vládna koalícia vedela fungovať aj bez Kollárovej Sme rodina. V debate reagovali najmä na aktuálne dianie na Slovensku a odbornú skupinu, ktorá má pomôcť v boji proti korupcii.

Podporuje boj proti korupcii, nie však vytvorenú skupinu

Na Slovensku budeme mať skupinu, ktorá bude mať za cieľ obnoviť dôveru v právny štát. Oznámil to po rokovaní Bezpečnostnej rady premiér Eduard Heger. Rozhodnutie prišlo v reakcii na znepokojujúci vývoj situácie v orgánoch činných v trestnom konaní.

Na tlačovej konferencii Heger párkrát zdôraznil, že sa na antikorupčnej skupine dohodli všetky koaličné strany jednohlasne.

Boris Kollár však neskôr povedal, že nič podobné podporovať nebude. Vyhlásil, že on svojich zástupcov do tejto skupiny nevyšle a koalícii odkázal, aby sa radšej venovala cenám energií, výstavbe nájomných bytov a vyšším dôchodkom

Richard Sulík povedal, že na rokovaní, na ktorom sa na skupine dohodli nemal Boris Kollár žiadne námietky.

Boris Kollár
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Vláda by na tlačovkách vyhlasovala mafiánov, tvrdí Kollár

V relácii O päť minút 12 zas hovorí, že ficovskú mafiu poraziť jednoznačne chce a v boji proti korupcii kryje Igorovi Matovičovi chrbát. Nechce však, aby sa krivili zákony, pretože tak vznikne ďalšia mafia. Chce, aby sa všetko vyšetrilo v súlade s právom a spravodlivosťou.

Chce zistiť a odsúdiť všetko, čo smeráci napáchali, no nie prostredníctvom politickej skupiny. Nevie si predstaviť, že by si vláda zvolala tlačovú konferenciu a prstom ukazovala na ľudí a vyhlasovala, že sú mafiáni. Tvrdí, že všetko má byť v rukách ministerstva vnútra.

Minister vnútra by mal mať podľa jeho slov také kompetencie, aby si mohol vymeniť všetkých ľudí v úrade. Tvrdí, že na ministerstve sú stále smerácki nominanti, kvôli ktorým sa nemôžu posunúť ďalej.

Boris Kollár tvrdí, že do dvoch dní vie mať v klube Sme rodina 22 poslancov. Momentálne ich má 17. O koho ide, nepovedal. Podľa Kollára kvôli rozpadu klubu Za ľudí bude potrebné otvoriť koaličnú zmluvu.

Komisiu zvolá len človek, ktorý nevie čo robiť, tvrdí Pellegrini

Pellegrini tiež nesúhlasí s odbornou skupinou. Tvrdí, že Heger mal okamžite vymeniť ministra vnútra aj šéfa NAKY. K takým krokom by totiž podľa neho pristúpil premiér, ktorý chce vrátiť dôveru ľudu v štát. Zvolanie komisie je krokom človeka, ktorý netuší čo robí.

Kollár tvrdí, že zatiaľ čo treba riešiť korupciu, treba myslieť aj na ľudí. Poznamenáva, že nezaregistroval žiadnu pomocnú skupinu, ktorá by mala bojovať proti zvyšovaniu cien elektriny či plynu. Vláda sa tomu vraj nevenuje, aj napriek tomu, že ceny skutočne pôjdu hore.

Richard Sulík v relácii Braňa Závodského na rádiu Expres povedal, že by malo by ísť o tri až štyri eurá mesačne. Minister hospodárstva však vzápätí pripomenul aj to, že zvyšovať sa bude aj minimálna mzda, a to o 23 eur mesačne.

„Zároveň chcem povedať, že v novembri minulého roku boli ceny elektriny znížené o 9 %. O tom, samozrejme, nikto vo veľkom netancoval.“ Vysvetľuje, že keby ceny neboli minulý rok znížené, dnes by ich nemuseli dvíhať. Na Slovensku však máme vysoké distribučné poplatky, za ktoré môže Fico. To všetko podotýka aj Boris Kollár na RTVS.

Peter Pellegrini
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ešte nie sú voľby, otázky na SMER sú preto irelevantné

Pellegrini odmietol odpovedať na otázku, či by sa v budúcnosti spojili s materskou stranou SMER, pretože žiadne voľby nevidí. Teraz podľa neho nemá zmysel hovoriť o niečom, čo sa nedeje.

Kollár reaguje, že ich opätovné zoskupenie je najhoršie, čo by sa Slovensku mohlo stať a už sme to tu mali. Tvrdí, že toto rozhodnutie by Pellegriniho pochovalo.

Peter Pellegrini tvrdí, že sa nedelíme na chorých a zdravých ale na zaočkovaných a nezaočkovaných, čo podľa neho nie je správne. Kollár hovorí, že on ani Sme rodina už nikdy nepodporia lockdown ani núdzový stav.

Zdroj: RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech