Žilinská univerzita získala pre študentov jedny z najmodernejších lietadiel

  • Do flotily Žilinskej univerzity v Žiline pribudli dve nové lietadlá
  • Učiť sa na nich lietať budú budúci slovenskí piloti
letka
TASR - Erika Ďurčová
  • Do flotily Žilinskej univerzity v Žiline pribudli dve nové lietadlá
  • Učiť sa na nich lietať budú budúci slovenskí piloti

Letecké výcvikové a vzdelávacie centrum Žilinskej univerzity v Žiline má opäť prírastok do svojej flotily. A nejde len tak o hocijaké lietadlá, ale o dve z tých najmodernejších. Podľa rektora UNIZA Jozefa Jandačku ich univerzita kúpila za 480-tisíc eur bez DPH, informovala TASR.

Žilinská univerzita dostala najmodernejšie prírastky – lietadlá Zlín-Z 242 L, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky na základný a pokračovací výcvik pilotov. Na rozdiel od iných lietadiel rovnakej kategórie umožňujú výcvik všetkých prvkov základnej a vyššej pilotáže, vrátane akrobatických.

ZLIN Z 242 L

Gepostet von ZLIN AIRCRAFT am Freitag, 4. Juli 2014

Tieto lietadlá majú do výcviku priniesť nové prvky, nakoľko disponujú displejmi, ktoré poskytujú pilotovi komplexnejší obraz o samotnom lete. Študenti sa aj vďaka ich pilotovania majú lepšie pripraviť napríklad aj na riadenie veľkých dopravných lietadiel. 

„Som rád, že sa Žilinskej univerzite v Žiline darí rozšírovať svoj lietadlový park, nielen o laboratóriá, ktoré slúžia za účelmi výskumu, ale aj o lietadlá, ktoré slúžia na zvýšenie kvality vzdelávania a poskytovaného výcviku,“ vyjadril sa prof. Ing. Andrej Novák, PhD., vedúci KLD.

📢ĎAKUJEME, bolo super 👍bola výborná atmosféra aj vďaka Vám čo ste prišli. Ešte raz ĎAKUJEME a tešíme sa niekedy nabudúce…😃😄

Gepostet von Žilinská univerzita v Žiline am Montag, 30. September 2019

„S ohľadom na zmenu leteckých predpisov za účelom zvyšovania kvality a bezpečnosti leteckého výcviku je nevyhnutný aj nácvik nezvyklých polôh, na ktoré sú potrebné lietadlá tohto typu, a preto ma teší, že aj vďaka tomuto prírastku budeme môcť stále garantovať vysokú úroveň poskytovaného výcviku pre našich študentov,“ informoval v tlačovej správe Ing. Peter Blaško, CSc., riaditeľ LVVC.

Aktuálne je na UNIZA v každom ročníku približne 15 študentov v aktívnom výcviku. Absolventi profesionálneho pilota študujú tri roky, následne pôsobia v leteckých spoločnostiach ako piloti. Po skončení aktívnej kariéry v kokpite môžu ďalej pôsobiť ako manažérski a riadiaci funkcionári v daných firmách.

Zopár záberov z Leteckého dňa UNIZA, tisícky návštevníkov, krásne lietadlá a akrobatické kúsky vyrážajúce dych.

Gepostet von Žilinská univerzita v Žiline am Dienstag, 26. Juni 2018

„ŽIlinská univerzita v Žiline je lídrom dopravného vzdelávania nie len na Slovensku a som preto rád, že sa nám darí ambície v tejto oblasti napĺňať aj reálnymi výsledkami. Špecifickou a významnou oblasťou pôsobenia UNIZA je vzdelávanie v oblasti letectva a jeho zabezpečenia vo všetkých formách štúdia, ako aj realizácia výcvyku pilotov. ,“ doplnil prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD, rektor Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA).

zdroj: TASR, uniza.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech