Žiť bez odpadu chcú aj Slováci v malých mestách, toto sa im podarilo

  • Zero waste iniciatíva sa rozširuje aj do menších miest na Slovensku
  • Bez odpadov sa dá zorganizovať aj piknik
  • Členovia novozaloženého občianskeho združenia Vráble si ty pripravili zaujímavú akciu
DSCN2309
  • Zero waste iniciatíva sa rozširuje aj do menších miest na Slovensku
  • Bez odpadov sa dá zorganizovať aj piknik
  • Členovia novozaloženého občianskeho združenia Vráble si ty pripravili zaujímavú akciu

Zero waste spôsob života začína byť stále rozšírenejší a potrebnejší pre našu planétu. Uvedomujú si to jednotlivci aj veľké organizácie. Dokonca aj menšie mestá, napríklad Vráble, ktoré nájdeš neďaleko Nitry. Občianske združenie, VRÁBLE SI TY, vzniklo pred pár mesiacmi, no aktuálne má za sebou niekoľko zaujímavých projektov. Jedným z nich bol aj zero waste piknik.

Predtým, ako sa však ľudia usadili na svoje deky a vytiahli si dobroty, ktoré si priniesli vo svojich vlastných nádobách z domu, poupratovali celý park. Našli najmä plastové fľaše, mnoho balíkov od cigariet a samotné ohorky, ktoré boli vo väčšine prípadov len kúsok od smetných košov.

„Haldy biologicky nerozložiteľného odpadu vážne ohrozujú planétu Zem a platí to aj pre naše mesto. Cieľom bolo vyčistiť park, podebatovať o problematike odpadov a možnostiach riešenia v našom meste. Za prácu patrí aj pláca alebo odmena, a tou bol spoločný batôžkový piknik spojený s opekačkou, ktorý mal svoje pravidlá. Obmedziť čo možno najviac použitie práve biologicky nerozložiteľných materiálov. A tak sme sa pokúsili zabudnúť na vákuovo balené výrobky, PET fľaše a podobné materiály,“ hovorí člen OZ VRÁBLE SI TY Marián Libiak.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Marian Libiak

Tento piknik je príkladom toho, že aj v takomto malom meste, kde nie je napríklad bezobalový obchod, je možné redukovať odpad. Snáď sa inšpiruje stále viac ľudí, niekto už predsa začal.

„Zero waste piknik, ktorý sme ako OZ VRABLE SI TY zorganizovali, nebol len jednorázovou akciou. Takýmto smerom sa chceme držať aj popri iných spoločenských udalostiach v našom meste, ktoré budeme organizovať, a to napríklad využívaním 100 % recyklovateľných materiálov,“ povedal na záver ďalší člen občianskeho združenia Sebastián Pavlis.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech