Živnosť alebo eseročka: Vypočítali sme, čo sa ti viac oplatí

  • Najrozšírenejšie formy podnikania na Slovensku sú živnosť a spoločnosť s ručením obmedzením
  • Obe formy majú svoje výhody aj nevýhody, zisti aké to sú a čo sa ti viac oplatí
s.r.o.7
Unsplash/Kelly Sikkema
  • Najrozšírenejšie formy podnikania na Slovensku sú živnosť a spoločnosť s ručením obmedzením
  • Obe formy majú svoje výhody aj nevýhody, zisti aké to sú a čo sa ti viac oplatí

Rozmýšľaš, že začneš podnikať, no nevieš sa rozhodnúť aká právna forma je pre teba najlepšia?

Najčastejšie formy podnikania na Slovensku sú živnosť (fyzická osoba) a s.r.o. (právnická osoba). V minulom roku vzniklo podľa Finstatu 20 569 s.r.o. a 21 967 živností.

Prečítaj si náš článok a zistíš aké výhody a nevýhody má živnosť a spoločnosť s ručením obmedzením (s.r.o.), a ktorá z nich sa viac oplatí.

Výhody s.r.o.

Najväčšou výhodou spoločnosti s ručeným obmedzeným ako už napovedá jej názov práve obmedzené ručenie. Spoločnosť síce rúči svojim majetkom, ale spoločníci ručia len výškou svojho nesplateného vkladu. Ak je vklad splatený nemožno od nich vymáhať žiadne záväzky. Majetok firmy je oddelený od súkromného majetku spoločníkov.

Firma sa môže dostať do platobnej neschopnosti a nie vždy vlastnou chybou. Z minulosti poznáme viacero káuz ako Váhostav, keď veľká firma vyhrala zákazku za státisíce eur a na vykonanie práce si najala subdodávateľov zväčša menšie s.r.o. alebo živnostníkov, ktorých potom nevyplatila. Firmy si potom nemohli splácať vlastné záväzky, či už za materiál alebo mzdové a odvodové povinnosti.

V eseročke môžete byť viacerí

Ďalšou výhodou s. r. o. je možnosť viacerých spoločníkov. Spoločnosť s ručením obmedzením môže založiť najmenej jeden človek a najviac spoločníkov môže byť 50. Právna forma je výhodná pre menšie a strené firmy, rovnako ako aj rodinné firmy alebo aj jednoosobové s. r. o..

Oproti živnosti si majitelia s.r.o. môžu optimalizovať pracovné úväzky. Bežná prax pri konateľoch je, že sa zamestnajú na skrátené úväzky, aby sa vyhli veľkému odvodovému zaťaženiu.  Ak spoločnosť podniká na základe viazanej alebo remeselnej živnosti potrebuje zodpovedného zástupcu, ktorý musí byť vo firme zamestnaný ak nie je spoločníkom. Zákon hovorí, že musí byť zamestnaný v hlavom pracovnom pomere, no nehovorí, že to musí byť plný úväzok.

Základné imanie pri s. r. o. je 5 000 eur, čo je pomerne nízka hodnota oproti základnému imaniu akciovej spoločnosti, kde musí byť základné imanie v hodnote najmenej 25 000 eur.

zdroj: Unsplash/Scott Graham

 

Nevýhody s. r. o.

Zakladanie s. r. o. oproti živnosti je pomerne komplikované, zdĺhavé a aj drahšie. Zakladanie je plné byrokratických úkonov, záujemca si musí vybrať obchodné meno, sídlo a predmety živnosti, ďalej musí vypracovať zakladateľské dokumenty, získať živnostenské opravenie, preukázať, že nemá žiadne dlhy voči sociálnej poisťovni, správcovi dane a vedenú žiadnu exekúciu, zapísať sa do obchodného registra a registrovať na daňovom úrade.

Posledný krok je aktivácia elektronickej schránky. Cena kolkov pri papierovej forme je 300 eur, pri elektronickom podaní je poplatok o polovicu nižší, teda 150 eur. Pri elektronickom podaní je poplatok za každú remeselnú a viazanú činnosť 7,50 eur. Voľné činnosti sú bez poplatku. Pri podaní klasickou papierovou formou je poplatok 5 eur za voľnú živnosť a 15 eur za viazanú alebo remeselnú.

Byrokracia a čakanie

Veľa ľudí si netrúfne na samostatné založenie a zverí sa radšej do rúk odborníkov, ktorí ju založia za 200 – 300 eur, pričom v cene je aj poplatok 150 eur pri elektronickom podaní.

Oficiálna lehota na zápis do obchodného registra je dva dni, ktorá sa dá predĺžiť o ďalších desať dní.  V priemere trvá založenie s.r.o. dva až tri týždne, no niekedy sa stáva, že súdy nestíhajú a doba sa natiahne až na mesiac alebo niekoľko mesiacov. To isté platí aj pri dopísaní predmetu podnikania do už založenej s.r.o. , kde zmenu opäť zapisuje súd do obchodného registra s podobnými čakacími dobami. Dokiaľ nie je predmet podnikania zapísaný v obchodnom registri, s. r. o. ho nemôže vykonávať.

Nevýhodou s.r.o. je povinnosť viesť podvojné účtovníctvo, ktoré je zložitejšie ako jednoduché účtovníctvo. Podvojné účtovníctvo je lepšie zveriť do rúk odborníkov ak človek neovláda aspoň základy účtovníctva.

Daňové zaťaženie pri s.r.o. je väčšie ako pri živnosti. Daň z príjmu je na úrovni  21 %.

výhody s. r. o.  nevýhody s. r. o.
obmedzené ručenie  ťažie zakladanie, vyšší poplatok pri založení
viac spoločníkov podvojné účtovníctvo
nižšie základné imanie oproti akciovej spoločnosti vyššia daň z príjmu, a to 21 %
optimalizácia pracovných úväzkov dlhá čakacia doba na vpísanie predmetov podnikania do obchodného registra

Výhody živnosti

Živnosť sa dá založiť osobne alebo elektronicky, oba spôsoby sú rýchle a jednoduché. Osobne sa stačí dostaviť na živnostenskom úrade, kde ti pracovníčky úradu pomôžu aj s vyplnením formuláru na ohlásenie živnosti.

Rovnako ako pri s.r.o. potrebuje budúci živnostník zodpovedného zástupcu ak sám nedisponuje potrebným vzdelaním pri viazaných a remeselných živnostiach. Súčasťou formuláru je aj prihláška do zdravotnej poisťovne a na daňový úrad.

Poplatok za založenie živnosti závisí od toho, koľko predmetov podnikania si chceš do živnosti zapísať a o aký druh živnosti sa jedná. Pri voľnej činnosti je poplatok za jednu činnosť 5 eur a pri viazanej a remeselnej 15 eur. Elektronické založenie sa dá uskutočniť cez portál Slovensko.sk ale treba mať naň aktivovaný elektronický občiansky preukaz s aktívnym elektronickým podpisom. 

Elektronicky to ide aj zadarmo

Ceny pri elektronickom založení sú nižšie, za voľné živnosti nie je žiaden poplatok a za viazané a remeselné je cena znížená o polovicu na 7,50 eur.

Pri osobnom založení si pokojne môžeš zvoliť deň začatia podnikania a deň návštevy úradu a môžeš podnikať. Pri elektronickom je lehota zvyčajne do dvoch dní.

Rovnaké je aj zapísanie ďalších predmetov podnikania už do existujúcej živnosti. Osobne alebo elektronicky s rovnakými lehotami.

Živnostník to má ľahšie

Výhodou živnosti je vedenie jednoduchého účtovníctva pri uplatňovaní reálnych výdavkov alebo dokonca sa nemusí viesť vôbec pri uplatňovaní paušálnych výdavkov. Vedenie jednoduchého účtovníctva sa dá zvládnuť aj svojpomocne.

Veľkou výhodou sú práve paušálne výdavky, ktoré sa dajú uplatniť vo výške 60 % z príjmov maximálne ale 20 000 eur ročne. Pre živnostníkov, ktorí nemajú žiadne reálne daňové výdavky sú paušálne výdavky ideálnym spôsobom ako si znížiť základ dane z príjmov.

Od tohto roka má platiť daň pre menších živnostníkov s obratom 100 000 eur vo výške 15 %. Doteraz sa daň platila podľa výšky základu dane. Pri nižšie zárobkových živnostníkov bola daň na úrovni 19 % a pri vyšších na úrovni 25 %.

Oproti s. r. o. má živnosť výhodu v prerušení živnosti, ktorú môže podnikateľ prerušiť minimálne na šesť mesiacov a maximálne na tri roky. Prerušenie živnosti je obľúbeným nástrojom sezónnych pracovníkov na vyhnutie sa platenia odvodov. Počas prerušenia živnosti odpadá povinnosť platiť sociálne a zdravotné odvody.  Taktiež je ľahké živnosť zrušiť, stačí navštíviť živnostenský úrad.

zdroj: Unsplash/Kelly Sikkema

Nevýhody živnosti

Najväčšou nevýhodou je odvodové zaťaženie živnostníkov. Prvý rok síce odvody do sociálnej poisťovne neplatí, ale potom predstavujú pomerne vysokú čiastku. Minimálne odvody na rok 2020 sú 70,91 eur do zdravotnej poisťovne a 167,89 eur do sociálnej.

Stále treba mať na pamäti, že sú to len minimálne odvody, čiže aj prípadný dôchodok z nich bude minimálny. Na zabezpečenie dôchodku treba myslieť a zabezpečiť ho napríklad pomocou dlhodobého investovania do fondov. To isté platí aj pri s.r.o. a skrátenom úväzku, tam by mal podnikateľ investovať to, čo ušetrí na odvodoch práve do fondov alebo iných doplnkových sporení.

Živnostník nemá žiaden nárok na dovolenku. Dovolenku si síce môže viazať ale skôr to bude neplatené voľno rovnako počas nej musí platiť odvody. Rovnako je na tom, aj pri návšteve lekára, čas strávený pri návšteve lekára mu nik neplatí. 

Veľkou nevýhodou je aj fakt, že živnostník ručí celým svojím súkromným majetkom. Dokonca aj majetkom svojej manželky/manžela. Už vyššie sme písali, že podnikateľ sa môže do pozdĺžností dostať aj cudzou chybou ako v prípade Váhostavu a jeho subdodávateľov. V takomto prípade môže živnostník prísť aj o svoju nehnuteľnosť.

výhody živnosti nevýhody živnosti
ľahké, lacné a rýchle založenie, rovnako aj dopísanie predmetov podnikania ručenie celým majetkom
jednoduché alebo žiadne účtovníctvo odvodové zaťaženie 
paušálne výdavky bez nároku na dovolenku
nižšie daňové zaťaženie  nízky dôchodok pri minimálnych odvodoch 
prerušene živnosti  

Komu sa čo oplatí 

Živnosť sa najviac oplatí osobám s ročnými príjmami do 18 000 eur, ktoré nemajú žiadne reálne daňové výdavky a uplatňujú si paušálne výdavky. Pri odpočítaní paušálnych výdavkov, povinných odvodov a nezdaniteľnej časti základu dane sa vyhnúť dani z príjmov buď úplne alebo bude len minimálna.

S.r.o. sa viac oplatí podnikateľom, ktorí uplatňujú svoje reálne náklady a majú vyšší obrat aj vyšší zisk. Pre rodinné podniky sú tiež najvýhodnejšie s.r.o., kde sa každý z rodiny môže stať konateľom. 

Zdroje: Sociálna poisťovňa , Dôvera, Finančná správa, Slovensko.sk, S.R.O. Online , Finstat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK