Zmeň tú prokrastinačnú lemru v tebe na poriadne tvorivú bytosť

  • Dnes som sa zastavila. Doslova. Sadla som si na koberec v mojej myšlienkami presýtenej izbe. Čo ďalej? Mám ešte napísať dva články, prejsť aspoň jednu kapitolu biochémie a napísať dve tri strany seminárnej práce....cítim, že to na mňa ide. Prokrastinácia. Blíži sa rýchlo ako cunami, a ja viem, že jej podľahnem. Napadla ma však kreatívna myšlienka, čo keby som niečo vytvorila. Buď sama sebe múzou!
RV-AH788_PROCRA_G_20120810004810
  • Dnes som sa zastavila. Doslova. Sadla som si na koberec v mojej myšlienkami presýtenej izbe. Čo ďalej? Mám ešte napísať dva články, prejsť aspoň jednu kapitolu biochémie a napísať dve tri strany seminárnej práce....cítim, že to na mňa ide. Prokrastinácia. Blíži sa rýchlo ako cunami, a ja viem, že jej podľahnem. Napadla ma však kreatívna myšlienka, čo keby som niečo vytvorila. Buď sama sebe múzou!

Zistila som, že keď som prevalcovaná prácou a ide na mňa chuť „prokrastinárčiť“, pomôže mi tvorivá práca. Na 20 minút som si sadla k tej rozrobenej svadobnej obálke, ktorú som a rozhodla vyrobiť. Zistila som, že prebrázdiť závity pravej hemisféry, tej, ktorá je hemisférou kreativity, emócií, predstavivosti a túžby, mi pomohlo. Tá analytická ľavá, ktorá funguje už od rána, si oddýchla a načerpala sviežosť a chuť pokračovať v práci.

desk-office-pen-ruler-large

foto: stocksnap.io

Rada č.1:

Rob to, pri čom sa uvoľníš

Keď už máš odložiť to, čo je dôležité, stráv svoj čas niečím, čo ťa poteší a dokážeš pri tom zrelaxovať. Pravá časť mozgu chce konkrétne veci, chce vidieť, počuť, cítiť, dotýkať sa reálnych objektov. Pohraj sa s Rubikovou kockou, zasaď kvet, upeč bábovku, prejdi sa so psom, vytvor peknú pohľadnicu pre mamu(nedeľa!). Nemiň si prítomnosť bezduchým blúdením po sociálnej sieti.

Rada č.2:

Nastav si časovač

Naozaj. Nastav si budík, ktorý ťa zastaví a nasmeruje naspať k pracovnému stolu. Najhoršia vec je, keď ťa niečo pohltí tak, že zistíš, že prešli hodiny a ty stále upratuješ byt a robota sa nakopila na dva dni dorábania.

desk-notebook-office-grey-large

foto: pexels.com

Rada č .3:

Neľutuj

Ak patríš k ľudom, ako ja, ktorí si prezerajú svoj týždenný TO DO list 15-krát a denný tak stokrát, isto poznáš ten pocit vyhorenia, keď zistíš, že dnes to nevyšlo. Neľutuj. Minulosť nezvrátiš, nachádzaš sa tu a teraz, dôležitý je pocit, ktorý máš v tomto okamihu, celá tvoja osobnosť je tu a teraz. A čo je teraz je dôležité. Povedz si, že to dokážeš, nadchni sa a s chuťou do toho.

Rada č.4:

„Slona by si tiež nezjedol na jeden krát“

Hlavnou príčinou prokrastinácie je, že keď zistíš, koľko veľa toho ešte je, začneš sa vytrácať tvoja pozornosť. Rozdeľuj primerane svoje dané povinnosti. Pamätaj, „an apple a day keeps the doctor away“ (Jedno jablko denne, doktora von z dverí vyženie). To však neznamená, že ak zješ všetkých 7 v nedeľu, budeš zdravý! Jablko denne, pamätaj!

working-hard

foto: pexels.com

Rada č.5:

Prekonaj horu

Ďalším problémom v koordinácii býva, že nevieš prekonať latku. Pamätáš si riekanku Kolo kolo mlynské? Ja som mala vždy obrovský problém pokračovať za jednou pasážou, konkrétne…vezmeme si hoblík, pílku. Môj problém spočíval v slove hoblipílka. Nevedela som, čo to znamená a spievala som to ako jedno slovo. Po ňom nie a nie pokračovať. To isté sa stáva študentom, ak nepochopia nejaké cudzie slovo vo vete. Použijem na to ďalší vlastný príklad zo života:

Iónové reakcie sú reakcie s heterolytickým štiepením väzieb a prebiehajú buď s nukleofilným alebo elektrofilným činidlom. Nukleofilné činidlá sú OH-, RO-…

….atď takto by som mohla pokračovať. Priznám sa, ale nikdy som si nepamätala ktoré to sú, až keď som si na VŠ nezistila definíciu slova nukleofilný. Dalo mi to logiku a odvtedy ich vymenujem aj v spánku.

Prekonať niečo, čomu nerozumieme alebo nevieme spraviť, je dôležitou súčasťou každého dňa a je to práve zlomový bod našej pozornosti. Lebo keď niečo nejde, necháme to tak… To nie je správne. Prekonaj draka, a prejdeš horou aj po slepiačky!

mountains-man-person-hiker-large

foto:stocksnap.io

Rada č.6:

Nebuď perfekcionista

Perfekcionizmus zabíja produktivitu, poznám to ja, a vidím to aj na druhých.

Prečo si ešte nezačal písať tú diplomovku? Potrebuješ na to perfektnú konšteláciu hviezd, aromatickú vanilkovú vôňu v pozadí, presne 8:00 miestneho času, všetky knihy a materiály naľavo a kávu vpravo? A kedy konečne začneš písať?

Nesnaž sa mať všetko dokonalé, lebo nikdy neskončíš, urob najprv hrubý koncept, ale napíš všetkých 60 strán, prejdi všetky faktúry, obehni každú banku, obvolaj každého dodávateľa, priprav celú prezentáciu, vybav každé jedno stretnutie. Zdokonaľovať budeš až bude dielo hotové.

vc06nxbpthxc2ebpkl7t

foto: lifehacker.com

A tak som po svojej prokrastinačnej, ale kreatívnej chvíľke s tvorením svadobnej obálky napísala článok, na ktorý som sa chystala od pondelka. (poznámka autora: je štvrtok)

zdroj titulnej fotografie: bigthink.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech