Známy slovenský filmár tvrdí, že má doživotný zákaz točiť v TANAP-e. Park však hovorí niečo iné

  • Filmár Patrik Paulínyi sa mal ocitnúť na blackliste národného parku
  • Dôvodom mal byť jeden priestupok
  • Národný park sa proti obvineniam ohradil
paulínyi zákaz
Ilustračná fotografia, Instagram/patrikpaulinyi, TASR/Erik Ševčík
  • Filmár Patrik Paulínyi sa mal ocitnúť na blackliste národného parku
  • Dôvodom mal byť jeden priestupok
  • Národný park sa proti obvineniam ohradil

Prekrásna príroda, dych berúce výhľady a klasická slovenská zákernosť. Asi tak by Tatranský národný park (TANAP) opísal slovenský dokumentarista Patrik Paulínyi, ktorý sa o nepríjemný zážitok spojený s natáčaním v tomto prostredí podelil na sociálnej sieti.

Blacklist

Na Slovensku máme 9 národných parkov. 8 z nich bolo pri filmovaní mojej dokumentárnej série nápomocných v snahe ukázať divákom čo najviac zaujímavostí z ich územia. A potom tu máme TANAP,“ píše v úvode príspevku filmár.

Jeho nepríjemná skúsenosť s Národným parkom mala spočívať v umiestnení na, podľa jeho slov, „blackliste“ alebo zozname ľudí, ktorí majú doživotný zákaz na území parku natáčať.

TANAP mi nedovolil filmovať v jaskyniach, pohybovať sa mimo chodníkov, pohybovať sa na ich území počas východu i západu slnka, čo znamená v skratke asi toľko, že do dokumentu môžem filmovať akurát tak kamzíky pasúce sa na chodníkoch, davy turistov prúdiacich po týchto trasách, množstvo smetí v lesoch a turistické chodníky v katastrofálnom stave,“ uviedol Paulínyi.

Dôvodom tohto zákazu mala byť podľa filmára „pokuta od inšpekcie životného prostredia za skialp mimo oficiálneho skialpového areálu v Mengusovskej a Zlomiskovej doline“.

Dokonca som dostal výsmech, že po tomto priestupku sa nachádzam na ,blackliste‘, ktorý je navyše len akýmsi výmyslom jednej osoby a podľa žiadneho zákona neexistuje,“ dodal.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi)

Na opisovanom blackliste sa podľa Paulínyiho nachádza nejeden slovenský filmár. „Čo ma mrzí najviac, je, že svoju chybu som si uvedomil, preto som pokutu okamžite uhradil a sám som sa ponúkol (dvakrát), že vďaka 76 000 ľudom, ktorí ma na Instagrame sledujú, budem šíriť osvetu o návštevnom poriadku TANAP-u medzi ľudí. Táto moja ponuka, žiaľ, bola odignorovaná. Dvakrát,“ sťažuje sa ďalej filmár. 

Paulínyi túto skúsenosť prisudzuje tomu, že „na Slovensku možnosť niekomu niečo zakázať, lebo ,mám moc‘, chutí ľuďom viac ako spraviť niečo pre ľudí a prírodu“.

TANAP oponuje

Startitup v súvislosti s opisovanou skúsenosťou kontaktoval aj TANAP, ktorý nám však ponúkol dosť inú verziu celého príbehu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Instagram/patrikpaulinyi, TANAP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá