Zneužívať PN-ku bolo vlani jednoduchšie. Jedného našli na dvore zabíjať prasa, ďalšieho so „zlomenou rukou“ kosiť lúku krovinorezom

  • Počet práceneschopných Slovákov sa minulý rok zvýšil, aj vďaka koronavírusu
  • Ten sa však postaral aj o oveľa nižší počet kontrol Sociálnej poisťovne
  • Niektoré firmy ich berú do vlastných rúk. Polovica ich kontrol končí tým, že údajne chorý zamestnanec nie je doma, alebo naopak naplno pracuje
  • Ľudí často nájdu v krčmách
zabíjačka PN DPN PNkári
TASR/ Maroš Černý a Unsplash/ Louis Hansel
  • Počet práceneschopných Slovákov sa minulý rok zvýšil, aj vďaka koronavírusu
  • Ten sa však postaral aj o oveľa nižší počet kontrol Sociálnej poisťovne
  • Niektoré firmy ich berú do vlastných rúk. Polovica ich kontrol končí tým, že údajne chorý zamestnanec nie je doma, alebo naopak naplno pracuje
  • Ľudí často nájdu v krčmách

Určite si už niekedy ochorel, alebo sa ti stal nejaký úraz, ktorý ti neumožnil ísť do práce. Lekár ti určil takzvanú „dočasnú práceneschopnosť,“ ľudovo aj „PN-ku“.

Tá ti doslova nariaďuje, aby si do práce nešiel a ostal doma, kým sa nevyliečiš alebo sa tvoje zranenie dostatočne nezahojí. „Poistenec nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, na ktorú bol uznaný dočasne práceneschopným, pri niektorých ochoreniach musí ležať, nesmie fajčiť a požívať alkoholické nápoje alebo sa nesmie zdržiavať v pohostinských zariadeniach,“ hovorí o povinnostiach „PN-károv“ na svojej stránke Sociálna poisťovňa.

Keďže nemáš chodiť do práce, určite by si počas liečenia ani nemal chodiť po výletoch či vysedávať hodiny za barom. Taktiež by si ako oficiálne „práceneschopný“, nemal vykonávať žiadnu náročnejšiu prácu doma. Máš sa jednoducho liečiť a zotaviť, nič iné. 

zdroj: Unsplash/Ashley Byrd

Absencie a výhovorky zo školy sú len slabý odvar

Mnohí si ale PN vysvetľujú po svojom a príbehy jednotlivých firiem sú niekedy až neuveriteľné, ako aj ľudská vynaliezavosť obísť systém.

Často ti povedia, že sú u doktora, ale potvrdenie nedonesú. Vôbec ho nemajú a doktor, pokiaľ teda nie je nejaký ich kamarát, ti na rovinu povie, že ich už dlho nevidel.

Alebo ich prídeš pozrieť a vraj sa sprchujú, tak ťa nechajú na chodbe či pred domom čakať aj hodiny, kým sa odniekiaľ objavia,“ opisuje pre Startitup svoje skúsenosti z kontrol personálne oddelenie spoločnosti, ktorá patrí medzi najväčších zamestnávateľov Slovenska.

Veľké firmy a podniky totiž nenechávajú kontroly zamestnancov len na úrady a Sociálnu poisťovňu. Vďaka častým PN-kám u niektorých ľudí, ktoré bývajú podozrivé, občas takto vytipovaných zamestnancov navštevujú aj sami.

Po deviatykrát 9. septembra 2006 Pivovar Šariš otvoril svoje brány verejnosti a privítal návštevníkov na Dni otvorených dverí. Bohatý program a špecialita - nepasterizované pivo Šariš iba do popoludnia prilákali vyše 11-tisíc návštevníkov. Na snímke v¾avo Imrich Havriš ,generálny riadite¾ Pivovaru ŠARIŠ, a.s., a vpravo ¼ubomíra Beòovièová, predsedkyòa odborovej organizácie pivovaru TOPVAR, spolu s ïašími manažérmi si pripili na fúziu pivovaru Šariš a Topvaru s heslom: " Pivo spája východ a západ Slovenska, šariš, pivo, pivovar, súťaž
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Prvých 10 dní trvania PN ti náhradu príjmu totiž vypláca samotný zamestnávateľ, ktorý by zrejme rád videl, že ti peniaze nedáva len tak za vysedávanie v šenku. Od 11. dňa máš právo na takzvané nemocenské, ktoré už vypláca Sociálna poisťovňa. 

Keď máme podozrenie, že daný zamestnanec nedodržiava liečebný režim, tak ho sem-tam skočíme pozrieť. Väčšinou niekto od nás, na koho je hale, s jeho supervízorom,“ potvrdil nám tieto slová ďalší z veľkých zamestnávateľov Slovenska, u ktorého pracujú tisíce ľudí. Podľa osloveného manažéra až takmer 50 % týchto návštev končí tak, že dotyčný doma nie je.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá