Zo zemského jadra už niekoľko tisícročí uniká vzácny plyn, tvrdia vedci

  • Hélium-3 je v rámci našej planéty zriedkavý, vo vesmíre ho je nadbytok
  • Podobné poznatky môžu vedcom pomôcť odhaliť proces postupného formovania Zeme
Zem
Podľa vedcov uniká z jadra našej planéty už niekoľko tisícročí vzácny druh hélia, Twitter/Rev Boyd Harlan Peterson
  • Hélium-3 je v rámci našej planéty zriedkavý, vo vesmíre ho je nadbytok
  • Podobné poznatky môžu vedcom pomôcť odhaliť proces postupného formovania Zeme

Napriek tomu, že naša planéta má podľa odborníkov približne 4,6 miliardy rokov, stále existuje bezmedzné množstvo poznatkov a informácií o jej zložení, histórii a vývoji, ktoré nám nie sú známe, a to aj napriek obrovským pokrokom vo vede, ktoré ľudstvo najmä v posledných desaťročiach a storočiach zaznamenalo.

Avšak podľa najnovšej štúdie Highest terrestrial 3He/4He credibly from the core, ktorá vyšla v odbornom časopise Nature, sa možno vedci v týchto dňoch posunuli bližšie k znalosti toho, ako naša planéta vznikla a čím všetkým si prešla. 

K unikaniu hélia-3 má dochádzať už niekoľko tisícročí

CNN píše, že vedci objavili prekvapivé množstvo vzácnej verzie hélia, nazývanej hélium-3, vo vulkanických horninách na Baffinovom ostrove, ktorý je najväčším kanadským ostrovom, a zároveň piatym najväčším ostrovom sveta.

Ich nález podporuje teóriu, že vzácny plyn uniká zo zemského jadra, a to dokonca už niekoľko tisícročí. Výskumný tím z Oceánografického inštitútu Woods Hole a Kalifornského technologického inštitútu na základe výsledkov predchádzajúcej analýzy starovekých lávových prúdov tiež zistil prítomnosť hélia-4 v horninách.

The Times of India podotýka, že hélium-3 je nerádioaktívny izotop hélia, ktorý má o jeden neutrón menej ako bežné hélium-4. Hélium-3 je na Zemi veľmi vzácne, no vo vesmíre je zastúpené viac ako dostatočne, a to predovšetkým na Mesiaci a Slnku.

Pôvod hélia-3 v horninách je možné vystopovať až do Veľkého tresku, ktorý uvoľnil obrovské množstvo vodíka a hélia. Tieto prvky zohrávali úlohu pri formovaní galaxií.

Vedci sa domnievajú, že naša slnečná sústava vznikla pred 4,5 miliardami rokov v slnečnej hmlovine. Hélium z tejto hmloviny pravdepodobne uviazlo v jadre Zeme, čím sa stala zásobárňou vzácnych plynov. Keď hélium-3 uniklo z jadra, vystúpilo na povrch cez oblaky magmy a nakoniec vybuchlo na Baffinovom ostrove. Kryštály olivínu v láve zachytili a zachovali hélium hlboko v Zemi.

Science Alert objasňuje, že hélium nie je ten druh prvku, ktorý si ľahko vytvára priateľov. Keďže je mimoriadne ľahký a nereaktívny, stačí len málo, aby zastavil difúziu plynu z obnažených hornín do atmosféry a jeho unášanie do vesmíru. Z tohto dôvodu je hélium prekvapivo vzácnym materiálom na povrchu našej planéty. Avšak to, koľko prvku zostáva uväznených hlboko pod nami, je jednou z veľkých neznámych v rámci geológie.

„Na najzákladnejšej úrovni je vo vesmíre málo 3He (hélium-3) v porovnaní so 4He (hélium-4). 3He je na Zemi vzácny, pretože sa na planéte nevyrábal ani nepridával vo veľkých množstvách a vo vesmíre sa stráca. Keď sa skalnatá časť Zeme mieša a prúdi ako horúca voda na sporáku, materiál stúpa, ochladzuje sa a klesá. Počas fázy ochladzovania sa hélium stráca do atmosféry a následne do vesmíru,“ povedal pre CNN hlavný autor najnovšej štúdie Forrest Horton, vedecký pracovník na oddelení geológie a geofyziky z Oceánografického inštitútu Woods Hole. 

Získané poznatky môžu ďalej pomôcť 

Times of India zdôrazňuje, že únik hélia-3 zo zemského jadra nemá žiadny negatívny vplyv na našu planétu ani životné prostredie. Hélium-3 je vzácny plyn, ktorý nereaguje s inými prvkami, takže neovplyvňuje chémiu ani klímu našej planéty.

Hélium-3 okrem toho ani nepoškodzuje živé organizmy a nespôsobuje vznik žiadneho žiarenia. Hélium-3 sa môže vytvoriť fúziu s deutériom, ďalším izotopom vodíka, čoho výsledkom je vznik hélia-4 a protónu bez uvoľnenia akýchkoľvek škodlivých neutrónov.

Avšak únik hélia-3 z jadra môže mať určité pozitívne dôsledky pre vedu a techniku. Hélium-3 je ideálne palivo pre jadrovú fúziu, proces, ktorý môže produkovať čistú a bohatú energiu fúziou atómov. Jadrová fúzia využívajúca hélium-3 by mohla vyriešiť mnohé svetové energetické problémy, ale jej realizácia je veľmi náročná a finančne nákladná.

Navyše, detekcia prvkov, ktoré unikajú zo zemského jadra, môže vedcom pomôcť odhaliť poznatky o tom, ako sa naša planéta v priebehu času formovala a vyvíjala, a nové zistenia poskytujú dôkazy, ktoré podporujú existujúcu hypotézu o tom, ako naša planéta vznikla.

Zdroje: CNN, Science Alert, The Times of India, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá