Zomrel jeden z najbohatších Slovákov Michal Lazar, mal 66 rokov

  • Michal Lazar zomrel po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 66 rokov
  • Majetok jedného z najbohatších Slovákov odhadujú na 200 miliónov eur
Immocap projekt New Istropolis, Michal Lazar
Nový Istropolis, Michal Lazar, Reprofoto: Linkedin/Immocap, TASR/Štefan Puškáš
  • Michal Lazar zomrel po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 66 rokov
  • Majetok jedného z najbohatších Slovákov odhadujú na 200 miliónov eur

Michal Lazar mal 66 rokov a v rebríčku najbohatších Slovákov figuroval na 20. mieste s majetkom 200 miliónov eur. Zomrel v noci po dlhej ťažkej chorobe. Pre Startitup to potvrdili viaceré nezávislé zdroje.

Michal Lazar žil v Bratislave. Bol generálnym riaditeľom Železníc Slovenskej republiky, právnik, pracovník štátneho podniku zahraničného obchodu Omnia a rakúskej banky Girozentrale. Zaoberal sa tiež predajom výpočtovej techniky a bol honorárny konzul Bahám.

Istú dobu spolu spolu s Lacom Lučeničom a Mekym Žbirkom hral v známej skupine Limit, neskôr sa ako sólový spevák preslávil v kapele Prognóza.

Podľa našich informácií po milionárovi preberie väčšinu jeho obchodných aktivít dcéra Michaela.

Blízki si Lazara vážili

Onkológ Jozef Dolinský na sociálnej sieti vyjadril zosnulému vďaku za podporu ústavu.

„Združenie priateľov NOÚ a Národný onkologický ústav vyjadrujú neopísateľnú vďaku p. Dr. Michalovi Lazarovi za dlhoročnú finančnú podporu, priateľstvo a priazeň. Vďaka Dr. Lazarovi boli zrekonštruované viaceré oddelenia ústavu a NOÚ získal niekoľko moderných prístrojov a technológií, ktoré dnes slúžia všetkým pacientom ústavu,“ píše v príspevku.

V priebehu 15 rokov fungovania Lazar investoval do projektov Združenia a NOÚ takmer 200-tisíc eur.

K tragickej udalosti sa na svojom Facebooku vyjadril aj Lazarov priateľ Rastislav Janota.

„Bol si veľký človek, dobrý kamarát a veľa som sa od Teba naučil za vyše 30 rokov priateľstva… Odišiel si príliš skoro, takto to byť nemalo… Veľmi som si Ťa vždy vážil – budeš nám chýbať…“ napísal bývalý riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT, aktuálne pôsobiaci vo funkcii styčného dôstojníka pre oblasť kybernetickej bezpečnosti vo Washingtone.

Spolumajiteľ Tatravagónky Poprad

Lazar kedysi zastával funkciu šéfa štátnych železníc. Jeho podnikateľská cesta ho viedla k zveľadeniu majetku, najmä v oblasti železničnej dopravy.

Najcennejším aktívom podnikateľského portfólia Michala Lazara bola v súčasnosti popradská Tatravagónka, ktorú vlastnil spolu s Alexejom Beljajevom. Konsolidované tržby spoločnosti dosahujú vyše 600 miliónov eur a podľa manažérov sa firma aktuálne prepracovala na pozíciu najväčšieho výrobcu nákladných železničných vagónov v Európe.

Aj napriek globálnym výzvam, ako je napríklad rusko-ukrajinský konflikt, podnik neustále produkuje vagóny a podvozky, zamerané hlavne na západné trhy, ako sú Švajčiarsko, Poľsko či Nemecko.

Lazar a jeho tím využili príležitosti, ktoré sa im naskytli počas hospodárskej konjunktúry v segmente, a prevzali kontrolu nad viacerými podnikmi, ako sú napríklad SES Tlmače a chorvátsky TŽV Gredelj.

Jeden z najbohatších Slovákov Michal Lazar zomrel po dlhej a ťažkej chorobe.
zdroj: TASR/Štefan Puškáš: Jeden z najbohatších Slovákov Michal Lazar zomrel po dlhej a ťažkej chorobe.

Michal Lazar podnikal aj v realitách a v predaji vozidiel

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Forbes, Pluska, WikiLeaks, FB/Rastislav Janota, FB/Jozef Dolinský

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá