ZOO pripustila, že niektoré zvieratá zrejme usmrtí kvôli koronakríze. Svoje plány prezradila aj tá bratislavská

  • Nemecká ZOO uvažuje o pristúpení ku veľmi nepopulárnemu kroku
  • Vzhľadom na značné výpadky financií v dôsledku koronakrízy hovorí o „uspávaní“ niektorých zvierat
  • Podľa riaditeľky ide o lepšie riešenie ako ich nechať vyhladovať k smrti
Foto: Unsplash/Miller Thachiller, Arossphotography
  • Nemecká ZOO uvažuje o pristúpení ku veľmi nepopulárnemu kroku
  • Vzhľadom na značné výpadky financií v dôsledku koronakrízy hovorí o „uspávaní“ niektorých zvierat
  • Podľa riaditeľky ide o lepšie riešenie ako ich nechať vyhladovať k smrti

Zoologické záhrady, ktoré by sa za normálnych okolností nemali v tomto období núdzu o návštevníkov, teraz prosia ľudí o pomoc. Riaditeľka ZOO v Nemecku dokonca pripustila, že ak má zoologická záhrada prežiť, niektoré zvieratá bude musieť kŕmiť inými, informuje BBC.

„Určili sme zvieratá, ktoré musíme zabiť ako prvé,“ uviedla Verena Kaspari zo Zoo Neumünster. Kaspari zo ZOO Neumünster uviedla, že zabíjanie niektorých zvierat, aby ostatné mohli prežiť, je poslednou nepríjemnou možnosťou. Avšak ani tento krok by celkom nevyriešil značné finančné problémy zariadenia.

zdroj: unsplash.com/@topcools

Riaditeľka zdôrazňuje, že najmä tulene a tučniaky potrebujú denne obrovské množstvo čerstvých rýb. ZOO pripúšťa, že niektoré zvieratá radšej utratí, než aby ich nechali hladovať.

Táto zoologická záhrada patrí do združenia, ktoré nie je kryté z prostriedkov štátneho núdzového fondu pre malé podniky. Odhaduje, že strata príjmu ZOO na jar tohto roku bude okolo 175 000 eur. Nemecké zoologické záhrady, okrem priamych výziev na verejné dary spoločne požadujú aj štátnu pomoc v hodnote 100 miliónov eur. Na záchranu ohrozených zvierat už vznikla aj online petícia.

Pomoc potrebuje aj ZOO Bratislava 

Zuzana Chalupová, vedúca marketingu v ZOO Bratislava, pre Startitup potvrdila, že informácia o nemeckom scenári sa dostala aj k nim. ZOO Bratislava však v žiadnom prípade neuvažuje o podobných opatreniach.

Vitaj u nás! V sobotu nás potešil príchod na svet samičky dikdika Kirkovho (Madoqua kirkii). Je menšia ako topánka našej…

Gepostet von ZOO Bratislava am Dienstag, 19. November 2019

„ZOO Bratislava je obecná príspevková organizácia napojená na rozpočet svojho zriaďovateľa – hlavného mesta SR Bratislava. Z toho vyplýva, že na zabezpečenie prevádzkových nákladov dostáva príspevok a zvyšok musí zarobiť sama,” objasnila Zuzana Chalupová.

„Keďže sme pre verejnosť uzavretí a nemáme žiadne príjmy, príspevok zriaďovateľa nepostačuje. V nadväznosti na uvedené sme sa obrátili na nášho zriaďovateľa o vykrytie straty. Vyčíslili sme potrebnú čiastku na úhradu dodávateľských faktúr a v súčasnosti sa problematika vykrytia straty rieši,” dodala.

Ľudia môžu bratislavskej ZOO pomôcť poskytnutím ovocia či zeleniny, ktorej tu nikdy nie je dosť. Podľa vedenia však zoologickej záhrade v Mlynskej doline momentálne najviac chýbajú finančné prostriedky, ktoré ZOO z dôvodu zatvorenia celkom stratila.

Zdroje: BBC, change.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK