Zrušenie diaľničných známok sa nekoná. Dankov návrh dnes vláda stiahla 

  • Kabinet stiahol z parlamentu návrh na zrušenie diaľničných známok
  • Dôvodom je, že poslanci ani opakovane neboli uznášaniaschopní pri hlasovaní o zrýchlenom konaní o zrušenie diaľničných známok
TASR/Pixabay.com (Ilustračná foto)
  • Kabinet stiahol z parlamentu návrh na zrušenie diaľničných známok
  • Dôvodom je, že poslanci ani opakovane neboli uznášaniaschopní pri hlasovaní o zrýchlenom konaní o zrušenie diaľničných známok

Vláda na mimoriadnom zasadnutí v stredu rozhodla o stiahnutí svojho návrhu na zrušenie diaľničných známok, informuje SITA. Dôvodom je, že poslanci ani opakovane neboli uznášaniaschopní pri hlasovaní o zrýchlenom konaní na zrušenie diaľničných známok.

Poslanci v utorok neschválili ani na ďalší pokus návrh vlády na skrátené konanie o zrušení diaľničných známok. Pri hlasovaní o tomto bode v utorok neboli totiž opäť uznášaniaschopní, prezentovalo sa iba 74 poslancov namiesto potrebných 76. 

Videli ste už video u nás na stránke https://bit.ly/2Pd5Azw ? Ak áno, ste stále za zrušenie diaľničných známok ?👍🏻 -…

Gepostet von Slovenská národná strana am Freitag, 21. Februar 2020

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vzápätí oznámil, že chce rokovať s premiérom Petrom Pellegrinim o možnosti stiahnutia tohto návrhu z rokovania mimoriadnej schôdze. „Nie je vôľa tento zákon prerokovať, nie je národná rada uznášaniaschopná. Nemôžem pristúpiť ani k rokovaniu o prídavku na dieťa,“ povedal Danko.

Následne prerušil mimoriadnu schôdzu parlamentu do stredy do 11:00 hod., keď majú poslanci hlasovať.

zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Parlament prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o zrušení diaľničných známok v piatok 21. februára. Na dobudovanie 1 100 kilometrov diaľničnej siete je podľa Danka potrebná pôžička v objeme osem miliárd eur. Predpokladaný negatívny vplyv z dôvodu zrušenia povinnosti úhrady diaľničných známok je 70 miliónov eur ročne. 

Predseda národniarov si za návrh na zrušenie diaľničných známok vyslúžil ostrú kritiku od viacerých expertov, ktorí to označili za nezmysel a zúfalú snahu získať si hlasy voličov krátko pred parlamentnými voľbami.

Diaľnica do Košíc v nedohľadne 

Ak nezmeníme celý systém financovania výstavby diaľnic, tak západ a východ Slovenska sa neprepoja ani v roku 2040. Myslí si to Andrej Danko, pričom úvahy o možnom dokončení chýbajúcich úsekov D1 medzi Bratislavou a Košicami v roku 2026, alebo 2030 označil za rozprávky a absolútne klamstvá.

Danko o tom informoval po tom, ako parlament v utorok nebol uznášaniaschopný ani pri treťom pokuse pri hlasovaní o návrhu vlády na skrátené konanie o zrušení diaľničných známok.

SNS POSTAVÍ DIAĽNICE DO 6 ROKOV – VIEME AKO NA TO👍🏻🚘🛣Slovensko potrebuje 270 kilometrov diaľnic, na ktoré treba 8…

Gepostet von Andrej Danko – predseda SNS am Samstag, 15. Februar 2020

„Základný problém je, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nemá peniaze na projektové práce. Potom sa zdĺhavo konajú stavebné práce a tým pádom, keď idete cez eurofondy, všetko toto musíte niekoľko rokov robiť,“ povedal Danko.

Štát by si mal podľa neho obstarať úverovú linku na NDS, ktorá by sa mala zlúčiť so Slovenskou správou ciest. „Následne by mali mať úverovú linku, aby sme nakreslili realizačné projekty, dokončili stavebné konania, aby sme eurofondy čerpali na skutočné stavebné práce, a keď nebudú stačiť eurofondy, aby sme si požičali peniaze,“ uviedol šéf národniarov.

Slovensko by si podľa neho mohlo požičať zhruba osem miliárd eur bez aktivácie dlhovej brzdy aj bez veľkého zadlženia. Danko si myslí, že tieto peniaze by mali stačiť na 270 kilometrov chýbajúcich úsekov diaľnic a rýchlostných ciest a potom by občania vedeli, za čo platia.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech