ZSSK chce do Košíc priniesť bikesharing, ktorý odľahčí centrum mesta od narastajúceho počtu áut

  • ZSSK si chce v Košiciach obstarať automatickú požičovňu mestských bicyklov
  • Celková odhadovaná cena zákazky, ktorá zahŕňa 18 stanovíšť s 285 bicyklami, predstavuje takmer 1,2 milióna eur
kosim
TASR – František Iván
  • ZSSK si chce v Košiciach obstarať automatickú požičovňu mestských bicyklov
  • Celková odhadovaná cena zákazky, ktorá zahŕňa 18 stanovíšť s 285 bicyklami, predstavuje takmer 1,2 milióna eur

Dodanie systému chce ZSSK financovať z peňazí Európskej únie a do budúcna nevylučuje spustenie bikesharingu aj v iných krajských mestách na Slovensku.

Železničná spoločnosť Slovensko prostredníctvom projektu plánuje vybudovať funkčnú sieť automatickej požičovne mestských bicyklov v Košiciach, ktorá bude slúžiť nielen obyvateľom mesta, ale všetkým obyvateľom Košického kraja, ktorí cestujú do krajského mesta za rôznym účelom. Cieľom projektu je podporiť a zvýšiť atraktivitu nemotorovej dopravy v Košiciach, ako aj vytvoriť doplnkovú službu, aby sa zvýšil podiel využívania cyklistickej dopravy,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. 

Cyklodoprava podľa neho odľahčí centrum mesta od narastajúceho počtu áut. Zároveň by malo prísť k zníženiu miery znečistenia ovzdušia, hluku a vibrácií v meste. „Podobne ekologicky pôsobia v diaľkovej doprave vlaky,“ podotkol hovorca.

zdroj: ZSSK

Financovanie projektu je kombinované. Prvá časť zákazky čiže dodanie požičovne bicyklov bude financovaná zo zdrojov EÚ. ZSSK má už v tomto smere schválenú žiadosť o poskytnutie nenávratného príspevku na projekt vo výške vyše 580-tisíc eur. Nenávratný finančný príspevok predstavuje v tomto prípade 100 %.

zdroj: pixabay.com

Druhú časť zákazky, teda prevádzku systému, bude dopravca financovať v plnej výške zo svojich zdrojov. ZSSK v súčasnosti neplánuje zavádzanie bikesharingu v iných mestách Košického kraja.

Prioritou v tejto oblasti je realizácia a spustenie systému automatickej požičovne mestských bicyklov v meste Košice. Na začiatok budú smerodajné predovšetkým dosiahnuté výsledky zo skúšobnej prevádzky systému,“ poznamenal Kováč. 

ZSSK v minulosti oslovila všetky krajské mestá, ktoré nemali k dispozícii funkčný systém automatickej požičovne mestských bicyklov, o spoluprácu prejavili záujem len Košice. ZSSK však do budúcna nevylučuje spustenie a prevádzkovanie podobného systému aj v iných krajských mestách.

Košice už majú aj vlastný carsharing

Gepostet von SHARE'Ngo Slovensko am Donnerstag, 10. Oktober 2019

Zdieľaná ekonomika je jedným z pilierov pre ekologické fungovanie ľudstva. V Košiciach funguje carsharing – zdieľanie elektrických automobilov Zhidou.

Čítaj viac: Do Bratislavy dorazil jedinečný elektrický carsharing

Služba má potenciál mnohých ľudí odradiť od kúpi vlastného automobilu, čím by sa znížil problém s parkovaním, ale aj vyčistil vzduch v meste. Carsharing služba vznikla popri predaji carsharingoveho modelu ZHIDOU D1 Sharing. Spravuje ho teda samotná firma. Táto služba bola len nedávno spustená aj v Bratislave.

Zdroj: SITA

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech