Zvíťazíme, Ukrajina neskončí, vyhlásil Zelenskyj. Na vojnu za 2 roky doplatilo životom 10-tisíc civilistov

  • Svet si pripomína 2 roky ruskej invázie na Ukrajinu
  • Rusko kontroluje štvrtinu Ukrajiny
UKRAJINA
Na archívnej snímke z 24. februára 2023 fotografia ukrjainského vojaka sa nachádza na jeho hrobe na cintoríne v meste Charkiv na severovýchode Ukrajiny, TASR/ AP Photo/Vadim Ghirda
  • Svet si pripomína 2 roky ruskej invázie na Ukrajinu
  • Rusko kontroluje štvrtinu Ukrajiny

Ukrajina si dnes pripomína druhé výročie začiatku otvorenej ruskej invázie. Takto pred dvoma rokmi ruský prezident Vladimír Putin v rannom prejave oznámil „špeciálnu vojenskú operáciu“ proti Ukrajine. Viaceré západné spravodajské služby pritom už mesiace pred vpádom varovali pred hroziacou ruskou inváziou, málokto ju však čakal v takej veľkej miere.

Táto ruská vojna proti Ukrajine si podľa OSN doteraz vyžiadala životy viac ako 10 300 civilistov. Podľa spravodajského portálu CNN je už ťažšie určiť vojenské straty, ale predpokladá sa, že Rusko utrpelo viac ako 300 000 obetí a zranených.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu na druhé výročie ruskej invázie zaviazal, že Ukrajina porazí Rusko. „Bojujeme za to 730 dní našich životov. Zvíťazíme a bude to najúžasnejší deň našich životov,“ povedal podľa tlačovej agentúry AFP Zelenskyj na podujatí v Kyjeve pod holým nebom, keď vojna vstupuje už do tretieho roka, uvádza agentúra TASR.

„Každý normálny človek chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby skončila Ukrajina,“ vyhlásil Zelenskyj. 

Armáda čelí ťažkostiam

Začína sa tretí rok vojny a v krajine je pochmúrna nálada, pretože ukrajinská armáda na fronte čelí zväčšujúcim sa ťažkostiam vzhľadom na nedostatok munície a vojakov a stiahla sa zo strategického mesta Avdijivka v Doneckej oblasti.

Krátko pred druhým výročím ruského vpádu na Ukrajinu prezident krajiny Volodymyr Zelenskyj odvolal hlavného veliteľa armády Valeriia Zalužného a na jeho post vymenoval generálplukovníka Oleksandra Syrského. Išlo o najvýznamnejšiu zmenu vo velení armády od vypuknutia vojny, informuje agentúra SITA.

Rusko stále kontroluje zhruba štvrtinu územia Ukrajiny, keďže Kyjevu sa nepodarilo naplniť očakávania počas vlaňajšej letnej protiofenzívy a nedosiahol veľký prielom.

Dnešné smutné výročie si v Kyjeve pripomenú predsedovia vlád Belgicka, Kanady, Talianska, ale aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorí do hlavného mesta pricestovali aby vyjadrili podporu Ukrajine.

„Viac ako kedykoľvek predtým stojíme pevne pri Ukrajine. Finančne, ekonomicky, vojensky a morálne. Až kým krajina nebude konečne slobodná,“ uviedla von der Leyenová v príspevku na sociálnej sieti X.

Len pred pár dňami Európska únia schválila nový balík sankcií proti Rusku, v rámci ktorého sa na zoznam osôb so zákazom cestovania do EÚ pridáva približne 200 mien. Okrem toho sa očakáva, že Ursula von der Leyenová v Kyjeve zdôrazní pokračujúcu podporu EÚ. Na začiatku tohto mesiaca sa totiž európsky blok dohodol na poskytnutí pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur.

Neskôr dnes sa má uskutočniť aj videokonferencia skupiny G7, na ktorý sa talianska premiérka Giorgia Meloniová pripojí práve z postihnutého mesta. Ako píše portál Politico, očakáva sa, že lídri G7 sa dohodnú na spoločnom vyhlásení, v ktorom sa vyslovia za pokračujúcu podporu Ukrajiny.

Veľké ruské straty

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 770 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 409 010, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o osem tankov, 15 obrnených bojových vozidiel pechoty, 36 delostreleckých systémov a jedno lietadlo.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 6 534 tankov, 12 425 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 952 delostreleckých systémov a 340 lietadiel, dodáva SITA.

Pesimistická Európa

Zhruba dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu len desať percent Európanov verí, že Ukrajina dokáže Rusko poraziť. Za najpravdepodobnejší výsledok vojny považujú určitú formu „kompromisného urovnania“. Dokonca aj v rámci obyvateľstva najoptimistickejších krajín, a to Poľska, Švédska a Portugalska, vo víťazstvo Kyjiva verí len necelých 17 percent oslovených. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti YouGov, o ktorého výsledkoch informuje portál The Guardian.

Európa by mala Ukrajinu podporovať, aby pokračovala v boji, hlavne podľa názoru respondentov vo Švédsku (50%), Portugalsku (48 %) a Poľsku (47 %). Snahu o to, aby Kyjiv akceptoval urovnanie, podporujú najmä respondenti v Maďarsku (64 %), Grécku (59 %), Taliansku (52 %) a v Rakúsku (49 %).

Zdroje: CNN, SITA, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá