10 dní s prezidentom po US za lepšie Slovensko

  • Ešte stále som zjetlagovany z 10 dňového tripu po USA spolu s prezidentom ako súčasť startupovej delegácie. Spať sa mi nedá, preto narýchlo vypichnem pár fotiek a momentov, ktoré mi utkveli v pamäti. Neskôr napíšem možno viac k jednotlivým témam a zážitkom. Pretože si to zaslúžia.
image_1412319165.jpeg
  • Ešte stále som zjetlagovany z 10 dňového tripu po USA spolu s prezidentom ako súčasť startupovej delegácie. Spať sa mi nedá, preto narýchlo vypichnem pár fotiek a momentov, ktoré mi utkveli v pamäti. Neskôr napíšem možno viac k jednotlivým témam a zážitkom. Pretože si to zaslúžia.

 

Boli sme tam jedna veľká super partia. Podnikateľov, startupistov, novinárov, úradníkov, politikov. Bola to jedinečná a inšpirujúca cesta plná zážitkov a skúsenosti, ktoré jednoducho zmenia váš život a nakopnú vás. 

Predtým ako sa vrhneme na fotky a celú storku, jeden človek si zaslúži aby mu bol venovaný tento úvod – prezident.

My ako podnikatelia/startupisti sme mali asi iba 30% z jeho programu. A aj tak sme už po 2 dňoch boli vyčerpaní. Nikto z nás nechápal ako to môže vydržať a dávať taký našúp. Od jedného meetingu k druhému. Príhovory, diskusie, návštevy inovačných centier, univerzít, networkingu.

A to všetko len preto, že to sám chce. Nikto ho nenúti. Mohol by sa vyvážať a chillovat. Ale on naozaj chce makať a pomáhať Slovensku. Žiadna reprezentatívna činnosť. Tvrdá makačka len a len preto aby sme sa tu všetci mali aspoň trošku lepšie. Žiadne politické nudné oficiálne drísty. Úprimné, motivačné a inšpiratívne príhovory. Leadership na vysokej úrovni.

Tí čo ma poznajú vedia, že ja politiku neznášam a pokladám ju za jednu z najhorších veci aká chodí po tejto planéte. Za druhú najhoršiu vec pokladám trápny lokálpatriotizmus a národovectvo.

Ale vďaka tomuto prezidentovi má Slovensko naozaj veľkú šancu posunúť sa a byť hrdé. Ja som bol hrdý. Lebo konečne je tu skromný, otvorený, mrte pracujúci človek, ktorý to myslí úprimné, ale čo je podstatné, že vďaka svojim skillom to aj dokáže reálne robiť. A hlavne je mega v pohode.

Ak by sa podarilo postupne aspoň trošku vymeniť to čo je teraz v politike za ľudí podobných jemu, tak tu máme najlepšie fungujúci štát a najlepšiu demokraciu v histórii ever. Myslite nato pri najbližších voľbách :). 

Okej, o čo teda šlo:

– prezident mal trip po US aj kvôli OSN a vrámci programu navštívil viacero miest (NYC,BOSTON,SAN DIEGO,SAN FRANCISCO) 

– vrámci tohto tripu sme boli zavolaní viacerí ľudia zo slovenskej startup/podnikateľskej sféry, ktorí boli nejako verejne aktívny. 

– niektorú časť programu sme mali spoločnú, ale asi iba 30%. ostatné veci sme si riešili sami a prezident mal zvlášť program

– výlet sme si platili sami (ubytko, transfery, jedlo v lietadle) – okrem lietadla samotného

 1. LIETADLO

 

Bolo naším druhým domovom. Jednu z hlavných vecí ktorá ma presvedčila aby som šiel na tento trip (keďže som sa len 2 týždne predtým vrátil z USA) bolo osadenstvo lietadla. Podnikatelia dlhé hodiny zavretí bez signálu na malom priestore. Vznikli z toho neskutočné inšpirácie, sharovanie know-how, príbehov.

Bolo super vidieť ako kto vidí biznis, aké majú plány, aké starosti, čo sa im oplatilo a čo nie. Boli sme tam super partia a všetci sme si rozumeli. MEGA. A hlavná vec, že po skončení toho výletu sme všetci takí strašne namotivovaní “dávať späť” a čo najviac pomáhať komunite a Slovensku. Oplatilo sa tam ísť. DÍKY VŠETKÝM a špeciálne Rasťovi za organizáciu a vybavovačky. 

 

Tu sa kuchtia návrhy ako pomôcť podnikateľom a startupistom na Slovensku a čo všetko treba zmeniť a ako to ohackovat :)

 

 

Áno, aj takéto jedlo sa dá v Slovenskom AIR FORCE ONE zohnať :)

 

2. NYC

Prezident a startupy na V4 fóre v Google. Okrem iného tam všetkých posadil na prdel Juro Vaculík so svojim AEROMOBILOM (lietajúcim autom).

 

Trošku sme prezentovali www.blackslide.com a zvlášť runform.com

 

To už neviem čo bolo také smiešne, ale všetko fungovalo :))

 

 

výhľad na NYC z googlackého rooftopu

 

Šikovní Slováci z NYC :)

 

3. BOSTON – HARVARD

Ako správni startupisti sme sa presúvali z NYC do BOSTONU oficiálnou linkou za 17 dolárov na osobu. Pre niektorých zážitok na celý život.

 

Ale tým pravým zážitkom bola reálna hodina na HARVARD BUSINESS SCHOOL kde nám Rastík a Slováci tam učiaci sa vybavili účasť. Keď sa zúčastníte jednej takejto hodiny, kde si všetci predtým naštudovali 20 strán prípravy, hlásili sa a analyzovali ako o dušu a do toho brutálny profesor ako z inej galaxie, tak chápete, prečo je naše školstvo tam kde je a kam ho treba dostať. Aj to bol jeden z cieľov nášho tripu. 

 

Šikovní Slováci z BOSTONU a recepcia.

 

4. SAN DIEGO

Toto bol najlepsie a najprofesionálnejšie zorganizovaný výlet. Je vidno, že jeden z co-founderov ESETU Anton Zajac má SAN DIEGO plne pod kontrolou :)). Spravil týmto eventom takú reklamu Slovensku v US ako už dlho nikto nie.

 

Prezident dáva jeden z najinšpiratívnejších speechov aké som videl. Úplné som nechápal, že toto je slovensky politik. JFK! :)

 

Ďalší super speech dal aj Čerňan. Posledný kozmonaut na mesiaci pôvodom zo Slovenska.

 

Po oficiálnej časti zase brainstorming našej komunitky obohatený o founderov ESETU a pár ďalších ľudí.

 

A samozrejme nemôžete zabudnúť na Petra Šťastného.

 

5. PALO ALTO – SAN FRACISCO – STANFORD

Ďalšou našou zastávkou bolo Palo Alto/San Fran a Stanford. Podobne aj na tejto jednej z najlepších skoľ na svete sme sa ako hostia zúčastnili regulárnej hodiny. Opäť ten pocit, že keby takéto osobnosti a takýmto spôsobom vyučovali u nás. Tak sme všetci niekde inde.

 

Stanford je obrovský campus, plný umenia, energie a vzdelania. Keď ste na tej univerzite, pripadáte si ako keby ste boli na univerzite z MARSU s civilizáciou, ktorá je 100rokov pred nami :)

 

Tomuto hovorím motivácia.

 

Posledná tradičná zastávka bola vo Facebooku, kde je opäť viacero šikovných Slovákov – dizajnérkov, ktorí kedysi robili aj vo WebSupporte a kde to dotiahli :) (že Hrescinko :)).

 

 

 ZÁVER:

Bolo toho strašne veľa. Toto je len taký rýchly, hodinkový výcuc z 10 tich dní, ktoré sa zdali ako 10 mesiacov. Toľko tam toho bolo.

Budem sa asi opakovať. V US som bol 3krát za posledné 2 roky. (3 mesiace som žil v Silicon Valley s Nicereply.com startupom). Toto ale bolo life changing experience.

Ani nie tak kvôli tomu všetkému čo sme videli, čo sme zažili, ale skôr s kým sme tam boli.

Každý manažér, ceo, podnikateľ vám povie, že vsetko to je o ľuďoch a od nich závisí úspech projektu/firmy. (Slovenska?)

A ja som videl jednak v prezidentovi a jeho teame, ale hlavne aj v našej partii brutálnu snahu a túžbu pomôcť a ODBLOKOVAŤ Slovensko.

Ale hlavne, že toto všetko sú mrte naskillovani ludia, ktorí toho veľa preskákali / dokázali, majú morálne hodnoty naozaj vysoko a sú mega v pohode. Proste A-TEAM :)

UNLEASH!

 

Zdroj: blog.truban.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech