10 najlepších slovenských mentorov

  • Mentor by mal byť človek, ktorý má za sebou celú radu skúseností - úspechov, ale aj neúspechov.
Kačerík
  • Mentor by mal byť človek, ktorý má za sebou celú radu skúseností - úspechov, ale aj neúspechov.

Mentorom by mal byť niekto, kto dokáže okamžite vidieť tvoje silné a slabé stránky a kto pri akomkoľvek produkte vie, čo presne treba urobiť. Kto je na teba tvrdý, no nie natoľko, aby ťa urazil alebo odradil. Dobrý mentor je ten, ktorý ťa vedie a nasmeruje na správnu cestu, aby si sám prišiel na riešenia.

Takéhoto človeka nie je jednoduché nájsť. Na každom kroku sa ti bude ponúkať kdejaký wannabe „líder“, ktorého schopnosti ti potvrdí jedine jeho vlastné ego. Ak máš v rukách niečo veľké a chceš naozaj uspieť, radšej by si mal zvážiť, či by nestálo za to skúsiť osloviť niekoho z týchto desiatich gurus. Všetci majú za sebou ohromné veci, obrovské množstvo skúseností, každý ich deň sa skladá z mnohých výziev. Prešli si cestou, ktorá z nich spravila to, čím sú dnes. A práve bohaté skúsenosti a ochota učiť sa z nich je základom kvalitného mentora.

Aby som bol ale úprimný, myslím si, že za desať rokov bude tento rebríček vyzerať úplne inak. Slovenská startupová scéna je veľmi mladá, nádejné startupy sa zatiaľ snažia v zahraničí len presadiť a doposiaľ Slovensko nezaznamenalo výraznejší úspech. Keď sa však na ten globálny trh niekto dostane, urobí v zahraničí veľké veci a potom sa vráti na Slovensko, bude tak nabitý skúsenosťami, že budeme všetci vyvalovať oči, čo to robí s našou mladou generáciou. 

V každom prípade ti každý z týchto desiatich gentlemanov dokáže dať také veci, že za mesiac dokážeš vyrásť ako človek o toľko, čo niektorí ľudia zvládnu za dlhé roky, prípadne nikdy.

 

Michal Truban

Hviezdu slovenskej tech/startup scény netreba predstavovať. Majiteľ spoločnosti Websupport pracuje na celej rade ďalších projektov, napríklad InHiro, Runform, Nicereply. V poslednej dobe investoval do startupu Croptec, ktorému aktívne poskytuje aj mentoring. Amatérsky sa venuje triatlonu. Rád pomáha mladým startupistom na celej rade podujatí ako je StartupWeekend, Startup Awards a množstve ďalších. Vhodný mentor pre: Startupy, Spin off projekty, Produktový support. Jeho silnou oblasťou sú appky a hardware projekty.

dsc9622

zdroj fotografie: Wopss.sk/Michal Lukáč

Michal Káčerík

CTO v americkom startupe SaferPass a jeden zo zakladateľov BeeSafe. Michal coachoval v The Spot, organizuje Startup Weekendy a mentoroval dokonca globálne startupy na známom Pioneers Festivale. Tento chalan je jednoducho v líderstve frajer. Vhodný mentor pre: Early stage startupy, ktoré hľadajú s nápadom svoje zameranie a základnú profiláciu produktu. Jeho silnou oblasťou je security.

Michal Hrabovec

Zakladateľ a prezident firmy Anasoft, jedného z najúspešnejších software house na našom trhu. S jeho spoločnosťou získal ocenenie IT firma roka 2009. Vhodný mentor pre: Seniornejšie startupy s ambíciou škálovať. Jeho silnou oblasťou je cloud, data, SaaS.

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/ANASOFT-52395189982

zdroj fotografie: https://www.facebook.com/ANASOFT-52395189982

 

Milan Dubec

Zakladateľ Azetu je po zlúčení od tohoto roka riaditeľom Ringier Axel Springer Slovakia. Milan je neoficiálnym kráľom slovenského internetu. Slovenským startupom verí a pravidelne sa zúčastňuje akcií, či už ako mentor, alebo ako porotca. Vhodný mentor pre: Early stage aj seniornejšie startupy, ktorých hlavné zameranie je media, e-commerce, marketplace.

zdroj fotografie: https://www.facebook.com/ringier.axel.springer.slovakia

zdroj fotografie: https://www.facebook.com/ringier.axel.springer.slovakia

 

Juraj Sasko

Riaditeľ marketingovej agentúry Visibility. Firmu založil v roku 2009 a odvtedy sa vyšvihol medzi lídrov v tejto oblasti. Je to mladý a skromný chalan, ktorý vyniká aktivitou, dokázal zo svojej agentúry spraviť firmu so stredoeurópskymi ambíciami. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych podujatí, je externým lektorom pre Google Slovensko. Vhodný mentor pre: e-commerce projekty.

 

Jaroslav Lupták

Investičný manažér v Neulogy Ventures v minulosti pomohol pri raste niekoľkým významným technologickým spoločnostiam. Viedol implementáciu Slovenského startup rozvojového programu, pričom preň zabezpečil spoluprácu aj s inkubátormi v Silicon Valley. Priamo exekuoval väčšinu slovenských venture investícií. Má vynikajúci čuch na odhalenie kvalitný resp. nekvalitných projektov. Vhodný mentor pre: startupy, ktoré hľadajú investíciu a majú medzinárodné ambície. Jeho silnou oblasťou je media, medtech, augmented reality…

Kenneth Ryan

Ken Ryan z KPMG má na svedomí The Startup Studio, kde ponúka podporu mladým inovatívnym firmám a ich zakladateľom. Je jedným z hlavných aktérov, ktorí sa pričinili pri rozvoji slovenského startupového ekosystému. Vhodný mentor pre: Early stage startupy, ktoré majú záujem raisovať kapitál. Ken má vynikajúci skill v poradenstve startupov pri negociácii s venture investormi. Okrem toho má skvelý čuch na odhalenie dobrého tímu.

Vľavo Kenneth Ryan

 

Andrej Kiska

Syn prezidenta slovenskej republiky je jedným z hlavných hráčov na českej startupovej scéne. Pôsobí v etablovanom stredoeurópskych venture fonde ako partner Credo Ventures. Bol mentorom StartupYard a StartupAwards. Vhodný mentor pre: seniorné startupy, ktoré hľadajú seed resp. A round investíciu so zameraním na IOT, SaaS, 3D, Media.

Martin Krupa

Riaditeľ webovej agentúry ui42. Pravidelne prednáša na workshopoch a konferenciách, jeho špecializáciou je user experience. Pre rozbeh biznisu na webe je ako mentor ideálny. Vhodný mentor pre: Early stage startupy, ktoré hľadajú produktový a UX support.

ui42_ShopComm2013_01

 

Peter Filo

Je prodekanom na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity. Počas svojej dlhej kariéry naberal skúsenosti na viacerých miestach v Európe a je skvelým mentorom pre množstvo študentov, ktorí hľadajú first hand advice. Vhodný mentor pre: študentov, ktorí majú ešte len myšlienku a rozmýšľajú nad založením startupu a namiešaním vhodného tímu zloženého z kvalitných ľudí.

fb

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech