10 najlepších vynálezov z roku 2015

Ľubica Račeková / 27. februára 2016 / Tech a inovácie

Minulý rok bol bohatý na všetky druhy inovácií. Dočkali sme sa nových technológií – či už hardvéru, alebo softvéru, postúpila veda a darilo sa aj výskumom. Nasledujúci zoznam menuje 10 najlepších vynálezov za predošlí rok.

Kôš v oceáne

Kôš v oceáne

foto: theoceancleanup

 

Uprostred Tichého oceánu sa hromadia odpadky, ktoré vytvárajú plochu väčšiu ako Texas. Nový projekt pre čisté oceány navrhol približne 100 km dlhý “kôš”, ktorý by chytal odpadky do pasce.  Jeho cena je 15 miliónov dolárov. Ak jeho skúška uspeje, naplno by sa začal využívať v roku 2020 a mohol by znížiť odpad o 42 % do 10 rokov.

 

Zámok na dvere v mobile

Zámok prepojený so smartfónom

foto: candyhouse

 

Toto je skvelý vynález pre všetkých tých , ktorí zabúdajú zamkýnať dvere. Aplikácia vám dá vedieť, či je váš dom v bezpečí a tiež vám nahlási, keď niekto do vášho domu vstúpi, alebo z neho odíde.

 

Pitná kniha

1043655-650-1450099122-05_Drinkable_Book_Angle_Tear

foto: pagedrinkingpaper

 

Odhaduje sa , že 663 miliónov ľudí na celom svete nemá prístup k čistej pitnej vode, čiastočne aj preto, že filtrácia je zložitá a nákladná. Táto “Pitná kniha” však umožňuje kvalitnú a lacnú filtráciu vody.  Jej stránky fungujú ako vodné filtre a zabíjajú cez 99% škodlivých baktérií. Testovali ich v Bangladéši , Ghane a Juhoafrickej republike.

 

Nora

Nora

foto: kickstarter.com

 

Nora je názov pre strojček, ktorý zastaví vaše chrápanie skôr, ako niekoho zobudíte. Nora slúži tak, že ticho a jemne posunie hlavu pomocou ľahkej podložky, ktorá je umiestnená pod vankúšom. Tento nepatrný pohyb stimuluje uvoľnené krčné svaly a budete môcť znova normálne dýchať.

 

Prvá appka po narodení

Prvá appka po narodení

foto: sprouting

 

Nositeľný prúžok pre dieťa slúži ako aplikácia, ktorá efektívne monitoruje spánok dieťaťa, a tak predvída napríklad, kedy sa dieťa zobudí.

 

Osobný monitor znečistenia

foto: tzoa

 

Zariadenie používa senzory, ktoré vyhodnocujú atmosféru v danej oblasti, merajú faktory, akými je teplota, výskyt a množstvo častíc prachu, peľa, plesní čí výfukových plynov a UV žiarenia.

 

Proti hrbeniu

Vynález proti hrbeniu

foto: uprightpose

 

Pamätáte si ešte na Pajončeka? Zakaždým, keď sa začnete hrbiť a budete mať na sebe tento malý prístroj, zavibruje jeho čip. Nespôsobuje žiadnu bolesť a je výborný pre zdravie chrbtice!

 

Inteligentná panvica

Inteligentná panvica

foto: candyhouse

 

Kedy to treba premiešať? Je už dostatočne zohriata? Pantelligent vám odpovie na všetky otázky pri varení. Po výbere receptu zo smartphone appky a využitím Bluetoothu vám panvica presne  povie, kedy je vaše jedlo pripravené a kedy stredne prepečené…

 

Priehľadné kamióny

Kamión Samsung

foto: samsung

 

Každý rok sa dejú dopravné nehody aj z toho dôvodu, že osobné autá dobre nevidia pred kamióny.  Platí to najmä na kľukatých a úzkych. Samsung a reklamná agentúra Leo Burnett sa spojili a priniesli kreatívne riešenie: systém, ktorý prenáša zábery z prednej časti kamiónu v zadu na obrazovke. Vodiči tak presne vedia, čo je pred nimi.

 

Origami kvetináče

1044505-650-1450099122-102

foto: ayaskan

Vedelisteze.sk

Zdroj: vedelisteze.sk, zdroj titulnej fotografie: samsung

Pridať komentár (0)