10 skvelých vedeckých kurzov: ONLINE a ZADARMO

  • Veda a internet sú dva individuálne fenomény. A keď sa spoja, vznikne najlepší edukačný nástroj 21.storočia. Ak si zrazu dostal chuť dozvedieť sa, prečo je v strede každej galaxie obrovská čierna diera, alebo ťa zaujíma, prečo sa nevieš poštekliť, teraz ti stačí len tvoj smartfón.
spaceandtime
  • Veda a internet sú dva individuálne fenomény. A keď sa spoja, vznikne najlepší edukačný nástroj 21.storočia. Ak si zrazu dostal chuť dozvedieť sa, prečo je v strede každej galaxie obrovská čierna diera, alebo ťa zaujíma, prečo sa nevieš poštekliť, teraz ti stačí len tvoj smartfón.

Ak hľadáš viac, ako iba pár základných viet z neovereného zdroja, vyskúšaj tieto online kurzy od edX. Séria kurzov ponúka dôkladné, zábavné vzdelanie na vysokoškolskom stupni týkajúce sa mnohých zaujímavých vedeckých subjektov.

 

scu.edu.au

foto: scu.edu

Zaujíma ťa, čo sa deje s ľudským telom počas mŕtvice?  Ak chceš vedieť o ľudskom tele viac, príď na „koreň“ aj mŕtvici vďaka role play videám a prednáškam hosťujúcich profesorov.

produto.org

foto: produto

Všetci vieme o astronautoch, ktorí sa prechádzali po Mesiaci, ale čo vieš o otcoch modernej raketovej techniky? Ako začínajúci raketový génius upútal pozornosť nemeckej armády? Ak si vždy túžil vedieť niečo viac o raketovej technike, tento kurz je pre teba.

nasa

foto: nasa

Zakaždým, keď dôjde k veľkému objavu v astrofyzike a astronómií, máme pocit, že vieme opäť o niečo viac o našom mieste vo vesmíre. Ale stále je toľko nepoznaného, a povedzme si úprimne, vesmír veľmi nespolupracuje s ľudskou túžbou odhaliť jeho najväčšie, najtemnejšie tajomstvá.
Čo iniciovalo Veľký tresk? Vážne môže vesmír vzniknúť len tak z ničoho? Kde sú prvé hviezdy? Je tu okrem nás ešte niekto iný?
Tento kurz ti zodpovie aspoň časť tvojich otázok.

pomona

foto: pomona

Učenie sa jazyka má pozitívny efekt na tvoj mozog. Výpočtová technika má tiež už mnoho jazykov a nebude trvať dlho, kým budú tieto jazyky vnímané ako rovnako dôležité ako keby si rozprával mandarinčinou alebo španielčinou. Zaregistruj sa na kurz a začni už teraz.

Friends enjoying hillside

foto: shapemindsoul

Každý túži po šťastí, ale v skutočnosti je nesmierne ťažké šťastie definovať. Spolu s pomocou psychológov sa ponor do sveta, kde ti objasnia, prečo sú spoločenské vzťahy a tvoje prispievanie k “niečomu väčšiemu“ kľúč k úsmevu.

eso

foto: eso

Vesmír je bezpochyby zvláštne a fascinujúce miesto, ktoré ukrýva svety s tým najšialenejším „správaním“. Plynné obre obiehajú okolo planét ako keby boli kométy; celé svety, tvorené oceánmi magmy sú pomaly ničené hviezdami; a áno, niektoré pozostávajú iba z diamantov. Preskúmaj hranice vesmíru vďaka tomuto kurzu aj ty.

takepart

foto: takepart

Zmena klímy je dnes najväčším problémom, ktorému ľudstvo čelí – ak s tým nič neurobíme, to, čo je dnes zlé, bude zajtra ešte horšie. Napriek tomu, že je tento fakt všeobecne prijatý vedeckou komunitou, rôzne kampane sa stále snažia presvedčiť, že zmena klímy je iba jedna veľká konšpirácia. Všetko, čo potrebuješ o zmene klímy vedieť, nájdeš v tomto kurze.

edunow

foto: edunow

Ak ti niekedy chýba trošku si osviežiť algebru, teraz máš šancu. V tomto kurze, kde napreduješ vlastným tempom, sa naučíš všetko o lineárnych a kvadratických funkciách, všeobecných polynemických funkciách, racionálnych funkciách a mnohých ďalších. Ak rozumieš aspoň jednému spomenutému a chceš sa vrátiť do školských čias, tento kurz môže byť to, čo hľadáš.

live

foto: livescience

Jedna z najväčších, doteraz nezodpovedaných otázok vedy je “ako sa chémia zmení v biológiu“. Zodpovedať ju by znamenalo tiež zodpovedať pôvod života na Zemi a pravdepodobne aj inde v našom Solárnom systéme a za ním. Tento kurz ti ukáže, ako ďaleko sa vedci v zodpovedaní tejto otázky dostali.

animalplanet.org

foto: animalplanet

Ľudia sú zvieratá, takže porozumieť ríši zvierat je v podstate porozumieť nášmu miestu v nej. Môžu sa zvieratá učiť, komunikovať, súcitiť alebo dokonca plánovať neplechu? Čo poháňa boj medzi zvieratami alebo ich spojenectvá? Sú to len primáty, ktoré majú nejakú sociálnu štruktúru, alebo ju môžeme nájsť aj u vtákov, morských tvorov a hmyzu? Zisti práve vďaka tomuto kurzu.

Naučiť sa niečo užitočné hravou, zaujímavou formou, a dokonca bez toho, aby si musel sedieť dlhé hodiny v škole alebo platil veľké peniaze za knihy a encyklopédie je rozhodne tiež spôsob, ako tráviť tvoj voľný čas. Rozšír si obzor, zisti niečo o svojom pôvode, o problémoch, ktorým naša Zem čelí, a nauč sa, ako byť šťastný. Teraz máš možnosť, a to všetko zadarmo.

Zdroj: iflscience.com, Zdroj titulnej fotografie: spaceandtime.ru

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech