14 nástrojov na vizualizáciu dát

  • Surové dáta sú nudné a je ťažké sa v nich vyznať. Ak niekoho len zasypeš kopou čísel, asi ich veľmi nepochopí. Ale pridaj vizualizácie a dostaneš niečo, čo dokáže každý ľahko stráviť. Nielen, že dáta budú dávať zmysel rýchlejšie, ale môžeš tiež pozorovať zaujímavé vzory, ktoré by iba z pohľadu na štatistiky nebolo vidieť.
hands_laptop
  • Surové dáta sú nudné a je ťažké sa v nich vyznať. Ak niekoho len zasypeš kopou čísel, asi ich veľmi nepochopí. Ale pridaj vizualizácie a dostaneš niečo, čo dokáže každý ľahko stráviť. Nielen, že dáta budú dávať zmysel rýchlejšie, ale môžeš tiež pozorovať zaujímavé vzory, ktoré by iba z pohľadu na štatistiky nebolo vidieť.

Ak chceš inak zdĺhavú úlohu vytvárania grafov spraviť krásne jednoduchou, pozri sa na tento zoznam a určite v ňom nájdeš niečo vhodné. Je rozdelený na dve časti. Prvá zahŕňa nástroje, ktoré vyžadujú programovanie a sú určené skôr pre vývojárov, zatiaľ čo druhá časť obsahuje tie, pri ktorých ti netreba žiadnu znalosť programovania.

 

Nástroje vyžadujúce programovanie

d3-js

D3.js

D3.js, čo je skratka pre „Data Driven Documents“ (dátovo riadené dokumenty), je prvé meno, ktoré príde na um asi väčšine ľudí, keď padne pojem vizualizácia dát. Využíva HTML, CSS a SVG na renderovanie rôznych úžasných grafov a diagramov. Hocijakú vizualizáciu akú si dokážeš predstaviť, môžeš pomocou D3 previesť do reality. Je nabitý funkciami, má premakanú interaktivitu a vyzerá naozaj skvelo. Navyše je zadarmo a open-source.

 

Screen Shot 2016-01-03 at 20.44.00

FusionCharts

FusionCharts má pravdepodobne najviac vyčerpávajúcu zbierku grafov a máp. S viac ako 90+ typmi grafov v ňom určite nájdeš všetko, čo potrebuješ. Podpora prehliadačov je tiež poriadne rozsiahla a siaha až po archaický Internet Explorer 6.

FusionCharts podporuje formáty JSON a XML a grafy môžeš exportovať do PNG, JPEG, PDF alebo SVG. Majú peknú zbierku obchodných dashboardov a živé demá pre inšpiráciu.

Ich grafy pracujú naprieč všetkými zariadeniami a platformami, sú vysoko prispôsobiteľné a majú krásne interakcie. Jedna vec ktorú musíš mať na pamäti ak uvažuješ o FusionCharts je cena. Tento nástroj je totiž „trochu“ drahý. Ale vždy môžeš začať s neobmedzenou bezplatnou skúšobnou verziou, a ak sa ti zapáči kúpiť si plnú.

 

chart

Charts.js

Chart.js je malá open source knižnica, ktorá podporuje len šesť typov grafov: čiarové, stĺpcové, radarové, polárne, koláčové a prstencové. Ale práve tá jednoduchosť ju robí skvelou. Pretože väčšinou ti poskytne všetko, čo potrebuješ. V prípade, že je aplikácia veľká a zložitá, potom majú knižnice ako Google Charts a FusionCharts zmysel, ale pre malé hobby projekty je Chart.js perfektným riešením.

Pre vykresľovanie grafov používa HTML5 canvas element. Všetky grafy sú responzívne a majú v poslednej dobe tak populárny flat dizajn. Z open-source knižníc grafov, ktoré sa objavili v poslednej dobe  je toto jedna z najobľúbenejších.

 

2576981899_fef76fd366_b

Google Charts

Google Charts vykresľuje grafy v HTML5/SVG, poskytuje kompatibilitu medzi prehliadačmi a prenosnosť na telefóny s iOS a Androidom. Obsahuje tiež VML na podporu starších verzií IE.

Ponúka slušnú zbierku grafov, ktorá pokrýva najčastejšie používané typy grafov, ako je stĺpcový, koláčový ale aj kopu iných. Je flexibilný a užívateľsky príjemný (pretože Google!). Aby si získal predstavu o tom aké grafy a typy interakcií očakávať, môžeš si pozrieť túto galériu.

 

1-2Nmf0g2hUQNlUglLSMS5gA

Highcharts

Highcharts je ďalším veľkým hráčom na poli grafov. Podobne ako FusionCharts tiež ponúka pestrú škálu grafov. Okrem normálnych grafov ponúka balík pre burzové grafy s názvom Highstock, ktorý je tiež bohatý na funkcie.

Umožňuje export do PNG, JPG, SVG a PDF. Môžeš si prezrieť rôzne typy grafov, ktoré ponúka v demo časti. Highcharts je zadarmo pre nekomerčné a osobné použitie, ale pre používanie v komerčných aplikáciách si budeš musieť kúpiť licenciu.

leaflet

Leaflet

Leaflet je open-source knižnica vyvinutá Vladimirom Agafonkinom pre mobilné interaktívne mapy. Nezaberá takmer žiadne miesto (má iba 33 kb) a má veľa funkcií pre tvorenie akýchkoľvek máp. Na renderovanie používa HTML5 a CSS3 a funguje na všetkých hlavných počítačových a mobilných platformách. Slovami autora:Leaflet je navrhnutý s dôrazom na jednoduchosť, výkon a použiteľnosť.“

K dispozícii je široká škála pluginov pre pridávanie funkcií, ako napríklad animovaných markerov, teplotných máp atď., ktoré rozširujú základné funkcie. Ak uvažuješ o vývoji aplikácie, ktorá zahŕňa mapy, mal by si dať Leafletu šancu.

 

dygraphs

dygraphs

dygraphs je open-source JavaScript knižnica pre manipuláciu s veľkými dátami. Je rýchla, flexibilná a vysoko prispôsobiteľná. Funguje vo všetkých hlavných prehliadačoch (vrátane IE8) a má aktívnu komunitu.

dygraphs má pomerne špecifickú mieru použitia a asi nebude ideálnym riešením pre všetky tvoje potreby. Ale ak plánuješ pracovať s veľkými dátovými súbormi, bude dobrým pomocníkom. Ak chceš preskúmať čo dokáže, pozri sa na túto pekne spracovanú demo galériu.

 

Nástroje nevyžadujúce programovanie

datawrapperscreen

Datawrapper

Datawrapper je online nástroj pre tvorbu interaktívnych grafov. Akonáhle nahráš dáta zo súboru CSV alebo ich vložíš priamo do poľa, bude Datawrapper generovať stĺpcové, čiarové alebo akékoľvek iné súvisiace vizualizácie. Mnoho reportérov a spravodajských organizácií používa Datawrapper na vkladanie živých grafov do svojich článkov. Jednoducho sa používa a produkuje efektnú grafiku. Ak chceš začať tu nájdeš pekný tutoriál, ktorý ti v mnohých veciach pomôže.

 

mission

Tableau

Tableau Public je asi najpopulárnejší vizualizačný nástroj, ktorý podporuje najrôznejšie schémy, grafy a ďalšie grafiky. Jedná sa o úplne bezplatný nástroj a grafy, ktoré pomocou neho vytvoríš môžeš ľahko vložiť do ľubovoľnej webovej stránky. Vizualizácie vytvorené pomocou Tableau si môžeš pozrieť v tejto peknej galérií.

 

 

large

Raw

Raw je definovaný ako „chýbajúci článok medzi tabuľkovým procesorom a vektorovou grafikou“. Je postavený na D3.js a veľmi dobre navrhnutý. Má tak intuitívne rozhranie, že sa budeš cítiť, ako keby si ho už niekedy používal. Je open-source a nevyžaduje žiadnu registráciu.

Obsahuje knižnicu 16 typov grafov a všetko spracovanie sa vykonáva v prehliadači, takže tvoje dáta sú v bezpečí. RAW je vysoko prispôsobiteľný a rozšíriteľný.

timeline-js

Timeline JS

Ako už názov napovedá, Timeline JS umožňuje vytvárať krásne časové osi bez nutnosti písania kódu. Tento bezplatný, open-source nástroj, používajú niektoré z najpopulárnejších internetových stránok, ako Time a RadioLab.

Veľmi jednoduchý štvorkrokový proces ako vytvoriť časovú os je popísaný tu. A to najlepšie? Tento nástroj dokáže vytiahnuť dáta z rôznych zdrojov a má vstavanú podporu pre Twitter, Flickr, Google Maps, YouTube, Vimeo, Vine, Dailymotion, Wikipédiu, SoundCloud a ďalšie podobné weby.

 

infogram4_0

Infogram

Infogram umožňuje vytvárať grafy ale aj infografiku online. Ponúka obmedzenú bezplatnú verziu a dve platené možnosti, ktoré zahŕňajú funkcie, ako je viac než 200 grafov, súkromné zdieľanie, knižnicu ikon atď.

Má ľahko použiteľné rozhranie a jeho základné grafy sú dobre navrhnuté. Zásadnou nevýhodou je obrovské logo, ktoré uvidíš, keď sa pokúsiš vložiť interaktívne grafy do svojej webovej stránky (vo free verzii). Bolo by lepšie, keby je to len malý text, ako má napríklad Datawrapper.

 

apple_plotly

Plotly

Plotly je webový nástroj na analýzu dát a tvorbu grafov. Podporuje dobrú zbierku typov grafov so vstavanými funkciami zdieľania na sociálnych sieťach. Grafy, ktoré sú k dispozícii majú profesionálny vzhľad a dojem. Vytvorenie grafu je len otázkou načítania tvojich informácií a úpravy štruktúry, osí, poznámok a legendy. Ak hľadáš, ako by si mohol začať, nejakú inšpiráciu nájdeš tu.

 

chartblocks

ChartBlocks

ChartBlocks je ďalší online nástroj na tvorbu grafov, ktorý je dobre navrhnutý a umožňuje vytvárať základné grafy veľmi rýchlo. Má obmedzený počet typov grafov, ale to by nemal byť problém, pretože väčšina bežných typov je zahrnutá.

Umožní ti vytiahnuť dáta z rôznych externých zdrojov ako sú tabuľky a databázy. Po vytvorení grafu ho môžeš buď exportovať pomocou SVG alebo PNG, vložiť do svojej webovej stránky, alebo zdieľať na sociálnych sieťach.

 

Vizualizácia dát je obrovský priestor s množstvom možností. Dúfam, že si v tomto výbere našiel nejaký nástroj, ktorý ti pomôže. Alebo už používaš nejaký, ktorý tu nie je spomenutý?

An investor places his hands on the back of his head in front of an electronic board showing stock information at a brokerage house in Hefei, Anhui province May 2, 2012. China shares climbed 1.8 percent to their highest closing level in seven weeks on Wednesday, after the country's securities regulator said it would reduce transaction fees for trades on the Shanghai and Shenzhen stock exchanges. REUTERS/Stringer (CHINA - Tags: BUSINESS)

zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech