16-ročný chalan zažaloval americkú vládu kvôli klimatickým zmenám

  • Mladý klimatický aktivista s krkolomným menom sa len tak niečoho nezľakne.
Xiuhtezcatl-Tonatiuh-Martinez-Full-Width-Tall-1580x534
  • Mladý klimatický aktivista s krkolomným menom sa len tak niečoho nezľakne.

Volá sa Xiuhtezcatl. V 16-tich rokoch je jedným z najvýznamnejších aktivistov v krajine v oblasti životného prostredia a proti klimatickým zmenám bojuje už viac ako polovicu svojho života. Xiuhtezcatl Martinez z Colorada sa stal vášnivým hlasom pre mládež na celom svete, nútiť vládu prijať rýchle kroky na zastavenie dôsledkov klímatických zmien. Patril do skupiny detí, ktoré na začiatku minulého roka žalovali prezidenta Obamu, pretože sa jeho administratíve nepodarilo chrániť životné prostredie pre budúce generácie. Tínedžer je tiež hip-hopovým umelcom a svoje posolstvo spája s hudbou čím vytvára „hip-hopový aktivizmus za životné prostredie“, ktorý je inšpiráciou pre ľudí všetkých vekových kategórií.

S mikrofónom v ruke sa Xiuhtezcatl správa ako starý profík. Hovorí výrečne a vášnivo, ako veterán z vojny proti klimatickým zmenám. A napriek svojmu mladému veku veteránom aj je. Xiuhtezcatl začal protestovať proti zničeniu Zeme, keď mal iba šesť rokov. Vo videu vyššie, ktoré zachytáva jeden z jeho prvých verejných prejavov na národnej udalosti pre ochranu životného prostredia, demonštruje silu jeho presvedčenia, rovnako ako jeho sebadôveru.

foto: businessinsider.com

Xiuhtezcatlov postoj a odhodlanie z neho urobili hovorcu svojej generácie. Stal sa svetovo presláveným klimatickým aktivistom a je teraz tiež riaditeľom mládeže v Earth Guardians, mládežou vedenom aktivisticko/hudobnom hnutí založenom v roku 1992. Pred dvoma rokmi, neziskovka vyprodukovala krátky film Kid Warrior, ktorý ukazuje mladého aktivistu, keď mal 14 rokov.

Tínedžer nie je len vášnivým verejným rečníkom, ale aj umelcom hovoreného slova a hip-hopovým umelcom. Svoje mnohé talenty dokonale spája dohromady a navštevuje protesty, vypočutia a udalosti po celých  Spojených štátoch, ako zástupca novej generácie. Chce, aby vládne agentúry pracovali na zastavení klimatických zmien a zachovali životné prostredie pre budúce generácie.

foto: huckmagazine.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech