23-ročný Američan si šetrí, aby mohol v 40-ke do dôchodku

  • Cieľavedomý mladý Američan plánuje ísť do dôchodku už za 17 rokov. A to má dnes iba 23 rokov! Thomas Frank však nemá v úmysle celý deň iba vysedávať v hojdacom kresle a hrať spoločenské hry, či bingo. Chce sa odrezať od bežného pracovného príjmu.
image_1445693897.jpeg
  • Cieľavedomý mladý Američan plánuje ísť do dôchodku už za 17 rokov. A to má dnes iba 23 rokov! Thomas Frank však nemá v úmysle celý deň iba vysedávať v hojdacom kresle a hrať spoločenské hry, či bingo. Chce sa odrezať od bežného pracovného príjmu.

 

Keď mal Thomas Frank 14 rokov, naučil sa neoceniteľnú lekciu: šetriť. Celé to začalo túžbou po novej videohre, na ktorú nemal ako decko prachy. A tak vzal jednu z málo prác, ktoré môže robiť chlapec v jeho veku. „Zbieral som kukuricu, čo bola veľmi ťažká práca,“ povedal Thomas Frank. Brigáda trvala iba 3 týždne a on si zarobil viac ako potreboval na videohru, ktorá vtedy stála 350$.

Samozrejme, bankovky mu vo vačku šušťali až príliš hlasno. „Pred očami som mal všetky tie prachy, ktoré som predtým nikdy nemal. Mal som mať z toho radosť. Hovoril som si: Pôjdem sa von najesť s priateľmi a kúpim si nejaké handry do školy,“ hovorí dnes už 23-ročný Američan z Iowi. „Zrazu boli peniaze preč a ja som si ani nestihol kúpiť tú super hru, čo som chcel. Vtedy som zistil, že je naozaj ľahké minúť peniaze, ak nad nimi nepremýšľate a nezískate to, po čom ste najviac túžili,“ priznáva.

Túto lekciu si Frank zapísal za uši. Keď v roku 2013 odpromoval na univerzite, pustil sa do online podnikania, čo mu vynieslo dosť na to, aby mohol zaplatiť 15-tisíc dolárovú pôžičku. Školu ukončil bez pohľadávok.

Online biznisu sa Thomas Frank venuje ešte aj dnes. Jeho stránka College Info Geek ponúka študentom informácie o tom, ako byť viac produktívni, ako dosahovať lepšie výsledky, získať prácu snov a, samozrejme, ako zoštátnicovať bez dlžôb. Navyše, Frank si vedie na stránke aj vlastný blog s podcastom „Listen Money Matters“, ktorý je o finančných záležistostiach.

Cieľavedomý Američan plánuje ísť do dôchodku už za 17 rokov. Jediné, o čo mu ide, je ušetriť peniaze, aby si mohol zaplatiť život bez príjmu z práce. „Nejde o to, že nechcem pracovať, no chcem dospieť do bodu, keď si vybudujem dostatok úspor na to, aby som mohol financovať seba a svoju rodinu,“ povedal.

Frank začal na škole čítať knihy o biznise od úspešných ľudí. Jednou z jeho inšpirácií bol aj J.D. Roth, finančný bloger a autor knihy s voľným prekladom Vaše peniaze: Chýbajúci manuál.

Na jeho ceste ho však neoplyvnili iba pozitívne veci. Príučku si vzal aj od niektorých rodiných príslušníkov, ktorí sa snažili investovať, no nevyšlo im to. Jeho rodina sa snažila prosperovať na burze, z ktorej ale v roku 2008 stiahla kvôli kríze peniaze. „Zistil som, že musím peniaze dať preč a nedotýkať sa ich,“ povedal. Počas jedného roku štúdia na škole si Frank otvoril účet, kam vložil 1000 $ a tak začal šetriť.

Na konci roka 2013 si otvoril účet SIMPLE IRA, ktorý je v Amerike známy ako jednoduchý Individuálny sporiaci účet. Účty sú populárne u malých podnikateľov, medzi ktorých sa radí aj Frank. Momentálne sa snaží každý mesiac prispievať na svoj účet so sumou 1000 $. Účet zahŕňa fond Standard and Poor’s 500 Index a fond realitných investícií.

Jeho finanční poradcovia mu odporučili v rámci SIMPLE IRA účtu, aby investoval do fondu Fidelity Advisor New Insights, ktorého kapitál rastie veľkou rýchlosťou a tiež do fondu Viruts Emerging Markets Opportunities. Na tomto účte má Frank 19-tisíc $. Keďže si šetrí preto, aby mohol v 40-ke pokryť svoje výdaje, musí šetriť časť peňazí aj mimo svoj šporiaci účet. Ak by si z neho totiž chcel vybrať protriedky pred dovŕšením 60-ky, musel by platiť penále. Thomas okrem toho pracuje na tom, aby zvýšil svoj príjem na 90-tisíc $ ročne. Je si vedomí, že o pár rokov bude musieť odložiť bokom viac peňazí.

 

Tajomstvo Frankovho šporenia spočíva v automatizácii. “Som fanúšikom základnej externalizácie akéhokoľvek systému, ktorý poznáte, hovorí. “Automatizujem hocičo.” Napríklad do svojho investičného účtu sa rozhodol nastaviť automatické príspevky, rovnako ako automatické platenie účtov. Svoj systém prirovnáva k potrubiu, v ktorom peniaze prúdia dovnútra a sú oddelené od riadnych účtov.

Ďalším kľúčom je to, že má víziu o svojom budúcom ja. Napríklad sa nezamýšľa iba nad deťmi, ktoré bude musieť jedného dňa finančne podporiť, ale aj nad inými scenármi ako je starostlivosť pre rodičov, ktorí nebudú môcť pracovať naveky. “Chcem byť ako Batman. Má plán na všetko,” hovorí Frank.

 

Schopného podnikateľa v tomto pláne podporuje aj jeho priateľka. Frank tvrdí, že je dôležité, aby páry spolu hovorili otvorene o finančných cieľoch. “Musíte byť na jednej vlne,” tvrdí. “Netvrdím, že sú peniaze všetko, no ak ich nemáte, je to problém.”

Aj keď Frank šetrí veľmi dôsledne, jeho životný štýl vôbec nie je skromný: “Mohol by som byť lepší, keby som nemíňal toľko na jedlo v reštikách a podobne. No kým sa mi darí dosahovať ciele v šetrení, míňanie nie je až taký problém,” dodáva budúci predčasný dôchodca.

 

Zdroj: businessinsider.com, foto: collegeinfogeek.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech