3 ultimátne tipy, ako si doma vytvoriť ekologickejšie a zdravšie prostredie

  • Domov je miesto, kde zvyčajne trávime veľa času
  • Je preto dôležité, aby bolo toto prostredie a náš životný štýl zdravý
  • Prinášame ti pár tipov, ako si vytvoriť ekologickejšie bývanie
  • Spravíš tak niečo dobré pre seba aj pre životné prostredie
befunky-collage-31
unsplash.com
  • Domov je miesto, kde zvyčajne trávime veľa času
  • Je preto dôležité, aby bolo toto prostredie a náš životný štýl zdravý
  • Prinášame ti pár tipov, ako si vytvoriť ekologickejšie bývanie
  • Spravíš tak niečo dobré pre seba aj pre životné prostredie

Povedz nie plastom

Jedným z najhorších vplyvov na životné prostredie sú plasty. Najviac si to zrejme uvedomujeme pri správach o ekologických katastrofách v Ázii, no vôbec nevnímame, ako sa na tom pričiňuje každý z nás. Stačí sa len zamyslieť, koľko plastov spotrebujeme v priebehu dňa. Takmer všetky produkty, ktoré nakúpime v potravinách, sú zabalené v plastových obaloch, rovnako je to s kozmetikou alebo čímkoľvek, čo si do domácnosti kúpime. Eliminovať plasty zo svojej domácnosti však nie je také ťažké, ako sa môže zdať.

Ako na to? V prvom rade sa snaž nepoužívať jednorazové tašky, sáčky, poháre či slamky, ktoré v skutočnosti často vôbec nepotrebuješ. Vyrieši to plátená taška za pár eur, eko vrecká na ovocie a zeleninu, sklená fľaša či eko pohár na kávu. Na Slovensku už funguje niekoľko bezobalových obchodov, napríklad U dobrožrúta alebo Na kôpke, prípadne online obchod bezodpadu.sk, s ktorými môžeš svoju eko domácnosť posunúť ešte ďalej. Nakúpiš tu totiž výhradne do papierových vreciek, sklených pohárov či iných vlastných obalov.

Vyvaruj sa syntetických materiálov

Väčšina budov je dnes štandardne zateplená a my tak žijeme v komfortnejšom, no často aj toxickejšom prostredí. Prečo? Väčšina z nás ani netuší, aké stavebné materiály boli pri zateplení
použité. Syntetické hmoty, ale aj materiály obsahujúce prchavé látky, sú často vystavené vyšším teplotám. A práve vtedy uvoľňujú škodliviny, ktoré nám zaťažujú dýchacie cesty, pečeň či ľadviny, alebo sú priamo karcinogénne. Rovnako znečisťujú aj životné prostredie. Je lepšie sa im vyhnúť a siahnuť po ekologickejšej variante, napríklad minerálnej vlne.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Knauf Insulation

Keď si vyberieš minerálnu vlnu na báze technológie Ecose bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív, máš istotu, že v tvojom domove bude vždy zdravá klíma. Vyrába sa z prírodných surovín, buď z kameňa alebo zo skla (80 % tvorí recyklované sklo). Medzi jej benefity patrí prievzdušnosť, nehorľavosť a skvelé zvukovo-izolačné vlastnosti. Šetrí tiež energiu, a tým pádom aj peniaze za kúrenie, ktoré vynahradia jej vyššiu cenu oproti polystyrénu. Zdravotné benefity sú však nevyčísliteľné.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Knauf Insulation

Nahraď chemikálie prírodou

Prostriedok na umývanie riadu, ďalší na podlahu, nábytok, sklo, kúpeľňu či na pranie… Na upratanie ich použijeme hneď niekoľko. V prípade mainstreamových značiek pritom ide o agresívne čistiace prostriedky, ktoré nie sú také neškodné, ako sa v reklamách tvária. Obsahujú jedy, ako napríklad chlór, formaldehyd, benzén či vinylchlorid, pričom mnohé sú karcinogénne a škodlivé nielen pre teba, ale aj pre prírodu, do ktorej sa po použití vo vode vyplavujú. Dnes však máš na výber množstvo eko alternatív, ktoré sú bežne dostupné takmer v každej drogérii.

Pri mnohých nečistotách pritom úplne stačí použiť bežné domáce suroviny, ako citrón, ocot, soľ alebo sódu bikarbónu, s ktorými si naše staré mamy vedeli vystačiť. Ten istý problém sa týka aj kozmetiky. Sprchové gély plné syntetických chemikálií môžeš nahradiť obyčajným mydlom vyrobeným z rastlinných olejov, namiesto krémov plných silikónov môžeš použiť kokosový olej, a tak by sme mohli pokračovať ďalej. Navyše takto môžeš podporiť mnoho slovenských značiek, ktoré takúto kozmetiku vyrábajú, ako napríklad 2SIS Cosmetics, Mylo, Navia či Ecoheart.

Verím, že ak si sa dočítal až sem, si o niečo múdrejší a využiješ naše tipy na to, aby si aspoň vo svojej domácnosti vytvoril zdravšie a ekologickejšie prostredie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá