Manželia vytvorili prvý obchod, ktorý neprodukuje žiaden odpad. Potraviny si tam kúpiš bez obalu

  • Už si počul o obchodíkoch, ktoré predávajú kvalitné potraviny, no napriek tomu neprodukujú žiadny odpad? Hovoríš si: Pekná myšlienka, škoda že sa ešte nedostala na Slovensko. Niečo podobné už vzniklo aj u nás.
collagebez
  • Už si počul o obchodíkoch, ktoré predávajú kvalitné potraviny, no napriek tomu neprodukujú žiadny odpad? Hovoríš si: Pekná myšlienka, škoda že sa ešte nedostala na Slovensko. Niečo podobné už vzniklo aj u nás.

Produkovanie odpadu je v dnešnej dobe problematika, ktorou sa zaoberajú všetky krajiny. Odpad je často až neriešiteľnou otázkou. Bežní ľudia sa touto otázkou vo svete začali zaoberať tiež a pomaly vznikajú obchodíky, ktoré predávajú skutočne kvalitné potraviny, no aj napriek tomu neprodukujú žiadny odpad.

Táto myšlienka je skvelá a sme veľmi radi, že sa tento nápad dostal konečne aj na Slovensko. S myšlienkou vytvoriť obchodík bez odpadu prišli dvaja manželia z dedinky Stožov pri Detve, Martina a Jozef, približne pred rokom. Ich projekt nazvali príznačne, BEZODPADU a skutočnosť, že nejde o kamenný obchodík na jednom mieste, je určite výhoda.

“Snažíme sa poskytnúť zákazníkom možnosť nákupu zdravých potravín a tovaru do domácnosti s pozitívnym dopadom na planétu. Našim cieľom je zabezpečiť našim zákazníkom i sebe základné životné potreby bez plytvania zdrojmi tak, aby to bolo výhodné pre všetky zúčastnené strany. Sme inšpirovaní permakultúrou a jej základnými etickými piliermi: starostlivosť o ľudí, starostlivosť o Zem a spravodlivé podiely. Uvedomujeme si komplexnosť problémov, ktoré sú spojené s dnešnou produkciou i distribúciou potravín a chceme sa stať súčasťou ich riešenia.”

Bezodpadufoto: bezodpadu.sk

Na ich e-shope zatiaľ nájdeš orechy, rôzne semienka, cestoviny, strukoviny, ryžu, múku, čokoládu, kakao, čaje, sušené ovocie, oleje a dokonca aj drogériu vrátane rozložiteľných bambusových zubných kefiek a tovaru z prírodných plastov založených na škrobe. Celý sortiment plánujú sympatickí manželia rozšíriť, no ako sami hovoria, ešte stále sú len na začiatku cesty a každým dňom sa snažia vychytať všetky muchy.

Ako to celé funguje

Úplne jednoducho. Na e-shope si vyberieš tovar, ktorý chceš a jednoduchou objednávkou sa dostane až k tebe domov. Na balenie potravín používajú papierové vrecká, rozložiteľné či znovupoužiteľné obaly – napríklad látkové obaly alebo sklenené poháre či fľaše. To znamená, že aj keď sa z obalov po čase stane odpad, za krátky čas sa vo komposte bez problémov rozloží. Pri látkových vreckách vyrobených z bavlny trvá rozklad dlhšie ako rozklad papiera, ale vďaka tomu je možné ich použiť napríklad ako podstieľku pre kalifornské dážďovky. Všetko majú teda dokonale premyslené.

“Väčšinu tovarov, obzvlášť potravín, nedokážeme prepravovať úplne bez obalu. Prihliadnuc k tomu, že na prepravu potravín z tohto obchodu vždy potrebujeme nejaký obal, našou víziou je minimalizácia ekologického dopadu týchto obalov v celom procese od pestovateľa a spracovateľa až po zákazníka.”

bezodpadufoto: bezodpadu.sk

Ak by si chcel, aby ti poslali vybrané potraviny do obalu, ktorý máš doma, aj to sa dá. Majú na to vymyslené 2 hlavné spôsoby:

  • Osobné doručenie obalu a osobný odber objednávky. Pokiaľ si z Banskobystrického kraja alebo často cestuješ medzi východom a západom, môže byť pre teba osobný odber tovaru rýchlejší ako jeho doručenie prepravcom. Osobným odberom tak získaš aj krásny výhľad z ich záhrady, možnosť zakúpiť si čerstvé vajíčka z predaja z dvora a Martina s Jozefom sa s tebou radi porozprávajú o vašich nápadoch a postrehoch, ako celý tento proces zefektívniť.
  • Poslanie obalov poštou. Táto možnosť sa na prvý pohľad javí ako neefektívna, no pri dostatočnom objeme posielaných obalov je menej náročná na čas i spotrebované emisie ako pravidelné cesty na nákupy. Jednoducho zabalíš prázdne obaly do obálky, krabice alebo vrecka  a pošleš na ich adresu.

Aký pôvod majú potraviny?

“Tam, kde je to možné, uprednostňujeme lokálnych farmárov a výrobcov. Žiaľ, situácia poľnohospodárstva v Slovenskej republike nie je tomuto prístupu naklonená, preto v dnešnej dobe často nie je možné nájsť dostatočné množstvo potravín slovenského pôvodu, hoci v minulosti boli bežné. Niektoré slovenské potraviny sú vďaka nerovnomerným dotáciám a spravodlivej cene za prácu farmára niekoľkonásobne drahšie ako alternatíva z Číny či Afriky. Niektoré obľúbené plodiny, ktoré sú pre mnohých dennou súčasťou jedálnička, zasa nie je možné v našich podmienkach pestovať. Nevieme o jednoduchom riešení na tieto problémy, a tak sa snažíme postupne zvyšovať množstvo lokálnych potravín aj vďaka vám.

Pokiaľ poznáte pestovateľa potraviny z našej ponuky, ktorá nemá slovenský pôvod (alebo tým pestovateľom ste), ozvite sa nám a radi s Vami budeme spolupracovať.”

preze-startitup

zdroj: interez.sk, zdroj titulnej fotografie: koláž: interez/interez

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá