3 veci, ktoré by ste z 3D tlačiarne nečakali a nie sú to zbrane

  • 3D tlačiarňam sa v poslednej dobe darilo trochu neslávne objavovať sa na titulkách popredných svetových portálov a magazínov. Zväčša s informáciou typu komu sa podarilo akú zbraň vytlačiť a kde všade ju hneď aj otestoval. To, že dokážu vytvoriť naozaj užitočné veci, zostáva tak trocha v úzadí.
image_1394757661.jpeg
  • 3D tlačiarňam sa v poslednej dobe darilo trochu neslávne objavovať sa na titulkách popredných svetových portálov a magazínov. Zväčša s informáciou typu komu sa podarilo akú zbraň vytlačiť a kde všade ju hneď aj otestoval. To, že dokážu vytvoriť naozaj užitočné veci, zostáva tak trocha v úzadí.

 

Auto vytlačené v tlačiarni? Znie to trochu ako sci-fi, ale už o rok sa práve toto môže stať skutočnosťou. Jedna z najznámejších firiem v odbore 3D tlačiarní, Stratasys, totiž začala experimentovať. Využiteľnosť 3D tlačiarní nachádza stále nové a nové segmenty. V partnerstve so spoločnosťami KOR EcoLogic a RedEye On Demand vznikol postupne prvý protoyp 3D vytlačeného auta.

URBEE 2 je síce ďaľší z divných názvov, ale v tomto prípade asi vystihuje jeho hlbokú podstatu (Urban Vehicle). URBEE má byť totiž najekologickejším autom sveta. Zatiaľ čo sa bežné autá skladajú zo stoviek súčiastok, pozostáva URBEE iba zo 40. Tým sa prudko znižuje nielen jeho cena, ale aj čas celkovej montáže. Treba priznať, že URBEE je tak trocha švindler. Kompletný exteriér bol síce vytlačený 3D tlačiarňou, kostru celého autíčka však tvorí železná konštrukcia poháňaná dvoma elektrickými motormi. Tieto rozbehnú URBEE až na – na jeho pomery slušných – 110 km/h. Sčasti využije autíčko aj solárnu a veternú energiu. Okrem toho je ultra ľahké a odnesie až dvoch pasažierov.

 

Povedali by ste niekedy, že zubnú protézu si vytlačíte v tlačiarni? Samozrejme, že nie, lebo ak čítate náš web, ste na to ešte primladý. Ale tak, minimálne je to celkom uletená myšlienka. 

Zubným technikom zvoní firma Stratasys na zlé časy. Objavuje totiž aj čaro experimentovania v medicíne. Zubné protézy z 3D tlačiarne sú omnoho lacnejšie a obdobne kvalitné ako terajší pracne vyrobení „klasici“. Mašinka Objet30 OrthoDesk, ktorá má nie práve vyberaný názov (cítíť prácu „kvalitného“ marketéra), dokáže obdivuhodnú vec – vytlačiť zuby.  Nasnímaný 3D model sa v CADe prispôsobí, a potom zostáva jediné, a to stlačiť ŠTART na tlačiarni. Voilà! Nový chrup je na svete. To sa už človek nevie ani staroby dočkať.

 

Na poslednom CESe bola predstavená úplná novinka v 3D tlačení. Je ňou ChefJet 3D printer. Tlačiareň, ktorú by chcel mať asi každý doma, vám vytlačí niečo sladké pod zub. Kombinuje cukor a kakaové maslo, pričom možnosti kreácií sú takmer neobmedzené. Keďže zuby sa už dajú jednoducho vytlačiť, padol určite nejednému z vás kameň zo srdca. Výrobca tejto mašinky si za najbližší cieľ určil, aby ste si už v budúcnosti nemuseli chodiť po pizzu alebo ravioli do obchodu. Vytlačíte si ich rovno doma. Vyzerá to tak, že nastáva koniec romantických večerí u vášho obľubeného taliana :).

 

 

 

 

Zdroje: nocamels.com, 3dsystems.com, korecologic.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech