30 vecí, ktoré by si o startupoch mal vedieť

  • Dobre mienených rád od skúsenejších a úspešnejších ľudí nikdy nie je dosť. Pri startupoch to platí o to viac. Prečítaj si 30 vecí, ktoré by si pri rozbiehaní startupu rozhodne mal vedieť a na ktoré by si ani po úspešnom odrazení od začiatočníckeho dna nemal zabúdať.
image_1441552162.png
  • Dobre mienených rád od skúsenejších a úspešnejších ľudí nikdy nie je dosť. Pri startupoch to platí o to viac. Prečítaj si 30 vecí, ktoré by si pri rozbiehaní startupu rozhodne mal vedieť a na ktoré by si ani po úspešnom odrazení od začiatočníckeho dna nemal zabúdať.

 

1. Vytvoriť MVP (minimum viable product) je jednoduché. Vedieť správne určiť, ktoré premisy validovať, už veľmi nie.

 

2. Základom startupov je odmietnutie (zo strany trhu, rodiny, investorov), ale nie zlyhanie.

 

3. Nemusíš nevyhnutne vedieť programovať, ale je to dosť užitočná vlastnosť – najmä keď si na to nevieš nikoho najať.

 

4. Podnikanie, to je stav konštantnej neistoty. Pochybnosti sú na každodennom programe.

 

 

5. Rýchlo sa dostať k MVP chce šťastie. Nájsť správne distribučné kanály chce čas.

 

6. Úspech produktu vo veľkom závisí od jeho prvotného dizajnu.

 

7. Skvelý dizajn, to chce skvelé porozumenie problematiky, ktorej sa produktom snažíme prísť na kĺb. Ako hovoril Jobs: „Ide o to, ako vec funguje, nie o to, ako vyzerá.“

 

8. Arogancia bude smrťou vašich vzťahov. A mŕtve vzťahy zabijú aj ten najlepší startup.

 

9. Netreba zabúdať na veci, ktoré nás pri startupoch naučia skúsenosti. Častokrát je to o tom, že sa musíme venovať vedomostiam, ktoré sme v minulosti nestihli získať – a ktoré vedieť musíme.

 

10. Motivovať sám seba nemusí byť a ani nie je vždy ľahké. Lenže vlastnou motiváciou motivujeme aj celý tím a startup nikdy neuspeje len na základe peňazí. Rozhodujúca je pracovná morálka.

 

11. Startupy sú kreatívne organizácie, ktoré jedného dňa môžu prekvitnúť do výkonného biznisu. Veľa investorov je však toho názoru, že svoje peniaze vráža už do hotového biznisu. Treba sa na to pripraviť. 

 

 

12. Vytvoriť si niečo pre seba – to je nebezpečná rada, pretože ťa môže naviesť k vytvoreniu niečoho, čo oceníš len ty sám. Aj napriek tomu ten proces môže byť zábava.

 

13. V startupoch sa ťažko hľadá likvidný majetok. Je takmer neslušné pýtať si peniaze od priateľov, bláznov a rodiny bez toho, aby sme mali produkt pripravený na trh.

 

14. San Francisco môže byť pre zakladateľa startupu tým najlacnejším mestom sveta. Pomer medzi prínosom a nákladmi sa po natrafení na tých správnych ľudí môže astronomicky zvýšiť.

 

15. MVP číslo jedna sú tí správni ľudia s podobným záujmom. Okolo tohto záujmu potom treba vybudovať výkonnú komunitu.

 

 

16. Vytvoriť firmu, to nie je to isté ako firmu manažovať. V prvom rade je dôležité vedieť manažovať samého seba.

 

17. Vedieť úspešne viesť, to je otázka každodenných rozhodnutí. Základom je vodu kázať a vodu aj piť, a byť tak ostatným vzorom a inšpiráciou.

 

18. Miešať príjemné s užitočným, to sa nemusí vždy vyplatiť. Keď sú v niečom peniaze, môžu krásu veci nenávratne pohltiť. Je teda nevyhnutné naučiť sa, ako medzi príjemným a užitočným nájsť tú správnu rovnováhu.  

 

19. Neexistuje nič také, ako expert na startupy. Každý jeden startup je odrazom jedinečnosti tých, ktorí za ním od začiatku stoja. Pred ľuďmi, ktorí o sebe prehlasujú, že sú na startupy experti, sa treba mať na pozore.

 

20. Najlepšie rady ohľadom startupov sa často nachádzajú v obyčajných príbehoch ostatných zakladateľov startupov. Z ich rozprávania si treba to najlepšie vziať k srdcu a toho najhoršieho sa vyvarovať.

 

 

21. Rozbiehať startup je hazard. Čím skúsenejší hazardér si, tým lepšie. Vo svojom fachu sa musíš hlavne vyznať.

 

22. Budovanie vlastnej siete je najefektívnejšie vtedy, keď môžeš danej sieti priniesť nejakú pridanú hodnotu. Väčšina ľudí si hodnoty chce akurát tak odniesť.  

 

23. Netreba sa len sústrediť na svoje silné stránky – to je luxus, ktorý si startupista len zriedkakedy môže dovoliť. Môže sa pritom totiž úmyselne nesústrediť na veci, ktoré je treba urobiť a ktoré sú pre startup kľúčové, pretože ostane v tom, že to nie je nič pre neho.

 

 

24. Rizikový kapitál môže pomôcť, no veľmi ľahko sa naň navyká. Ak si myslíš, že ho potrebuješ a zároveň ho nemáš, môže to len uškodiť.

 

25. Ani pohltenosť prácou nám nemusí vždy nevyhnutne pomôcť, môžu sa nám pri tom strácať medze reality. Aj keď sa to týka väčšiny zakladateľov startupov, treba sa tomu vyhýbať – napríklad meditáciou.

 

26. Kapitál neprichádza pred úspechom – práve naopak.

 

27. Nech neubehne ani týždeň, počas ktorého by si sa neporozprával s niekým úspešným vo svojom odbore.

 

28. Takmer každá chybička v programovaní sa dá napraviť, ak máme tých správnych pomocníkov so spätnou odozvou.

 

29. Ak chceš niečo dosiahnuť, musíš sa obklopovať ľuďmi, ktorí už niečo dosiahli.

 

30. Ak chceš mať pred sebou publikum, musíš najskôr byť súčasťou publika.

 

Zdroj: Medium

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá