3D tlačené domy sú svetovým unikátom. Japonsko začína s ich predajom, stoja menej ako nové auto

  • 3D tlačené domy navrhuje a vyrába japonský startup s názvom Serendix
  • Prvý model dokončili za menej ako 24 hodín
3D tlačený dom od Serenixu
3D tlačený dom je aktuálne veľkým hitom, Reprofoto: Instagram/ecoinventos
  • 3D tlačené domy navrhuje a vyrába japonský startup s názvom Serendix
  • Prvý model dokončili za menej ako 24 hodín

3D tlačené domy si v súčasnosti vo svete môžeš zakúpiť za primeranú sumu. Prezradíme ti, že stoja menej ako napríklad také osobné vozidlo. S týmto nápadom prišiel na trh japonský startup Serendix. Ten oznámil dokončenie svojho špeciálneho modelu domu s názvom serendix50.

Serendix10, 3D vytlačený dom dokončený za menej ako 24 hodín, vyniesol spomínanú spoločnosť na popredné miesto už v marci 2022. Šesť verzií domu sa vypredalo do októbra, takže firma začala pracovať na serendix50, známom aj ako „model barnacle“. 

Ako uvádza Manufactur3D Magazine, v roku 2021 Serendix 3D vytlačil víťazný dizajn Sphere od Masayuki Sono pre 3D výzvu NASA 2015 v zariadení Hyakunen Jutaku v Japonsku.

Tlač a montáž Sphere, ktorá má plochu menšiu ako 10 metrov štvorcových, stála v priemere 3 milióny jenov (približne 25 500 amerických dolárov) a trvala menej ako 24 hodín. V čase, keď bola technológia známa ako takzvané „rýchle prototypovanie“, hlavným cieľom 3D tlačených domov bolo zníženie nákladov.

Portál Domus uvádza, že japonský dom z 3D tlače spája inovatívne výrobné technológie, aby vyhovoval potrebám tých, ktorí si hypotéku na kúpu vlastného bývania nemôžu dovoliť. 

3D tlač je v súčasnosti čoraz viac neoddeliteľnou súčasťou globálneho stavebného podnikania. Na niektorých miestach robí práva na bývanie dostupnejšími. 

3D tlačené domy môžu predstavovať revolúciu v bývaní

Serendix50 vyvinuli s ohľadom na potreby starších ľudí. V Japonsku totiž predstavujú čoraz väčšiu časť populácie, ktorá má ťažkosti so získaním pôžičiek.

Pre lepšiu predstavu, ide o dom s rozlohou 50 štvorcových metrov, ktorý sa dá postaviť za menej ako dva dni a stojí len 5 a pol milióna jenov, takmer 37 500 dolárov. Daný fakt robí z týchto domov možný bod obratu aj pre bývanie s nízkymi príjmami.

Dom pozostáva zo spálne, kúpeľne a obývacej časti s kuchyňou, s dostatkom miesta pre jednu osobu, ale aj pre pár. Je odolný voči ohňu, vode, vysokým a nízkym teplotám a má aj solárne panely na streche.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa EcoInventos (@ecoinventos)

Návrh prefabrikovanej konštrukcie zahŕňa použitie dvoch digitálnych výrobných technológií, 3D tlač na stavbu nosných stien a CNC na rezanie strechy. 

„Doteraz bol 3D tlačený dom haute couture (v závislosti od remeselníka) a bolo prirodzené, že náklady boli vysoké v desiatkach miliónov jenov,“ poznamenal samotný Serendix.

Pred štyridsiatimi rokmi, v dôsledku zlepšenia výrobného procesu, ktorý umožnili roboty, začala klesať cena produktov v automobilovom sektore. Dom vytlačený pomocou 3D tlače je vnímaný ako prvý krok k úplnej automatizácii stavebného obchodu.

Systém vyvinulo Výskumné centrum digitálnej výroby a dizajnu pre vznikajúcu cirkularitu pri Keio University Global Research Institute so štrukturálnym návrhom KAP Co., Ltd. a detailným návrhom docenta Miyagi University, Masuyama Emu.

Tento koncept je jedným z mnohých príkladov projektov, ktoré vyrobili pomocou 3D tlače. Možno spomenúť napríklad drevený pavilón s kupolou, ktorý bol nedávno inštalovaný na univerzite vo Freiburgu.

ICON, Lennar a BIG taktiež odhalili vôbec prvý hotový 3D tlačený dom na Wolf Ranch v Texase. Medzitým Studio RAP predstavilo 3D tlačenú pasáž v Delfte, ktorá reinterpretuje tradičné keramické remeslá. 

Zdroje: Manufactur3D Magazine, Domus, Serendix, YouTube/Imagine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá