5 dôvodov, prečo by si sa mal naučiť programovať

  • Vedieť programovať v dnešnom svete je ako vedieť vyrezávať v renesancii, alebo ako vedieť hádzať diskom v starovekom Grécku: naozaj cool zručnosť, ktorú si váži skoro každý.
titulka
  • Vedieť programovať v dnešnom svete je ako vedieť vyrezávať v renesancii, alebo ako vedieť hádzať diskom v starovekom Grécku: naozaj cool zručnosť, ktorú si váži skoro každý.

Existuje naozaj veľa dôvodov, prečo by si sa mal naučiť programovať (aj keď nepracuješ ako developer, alebo ani nerobíš v nejakom inom tomu podobnom odvetví) a tu je 5 najlepších:

 

  1. Vylepšíš si svoju digitálnu gramotnosť

Ako by si sa cítil, keby si bol obklopený knihami, no mohol by si si v nich len prezerať obrázky, pretože by si nevedel čítať? A okrem čítania by si dokonca ani netušil, ako sa píše.

Je to presne to isté, čo robia dnešní ľudia. Sú obklopení najnovšími zariadeniami, no nie sú schopní využívať ich na 100%. Či už je to mobil, tablet, či počítač, pracuješ s nimi len v obmedzenej miere. Ani len netušíš, koľko toho táto šikovná technológia dokáže a ako veľmi by ti ešte mohla uľahčiť život.

the-coder

foto: exceptionnotfound.com

 

  1. Neustále sa budeš zdokonaľovať

Mnoho ľudí si myslí, že stačí vedieť spraviť web stránku zo šablóny vo WordPresse a pracovať v CSS-ku. No to už vie skoro každý, veď dnes sa učia kódovať už malé deti a preto by si sa mal neustále zlepšovať a pracovať na sebe. Napríklad nie každý vie používať jQuery, alebo povedať, že ako a na čom WordPress funguje. Programovanie v cudzích jazykoch ti umožní urobiť oveľa viac vecí s obrázkami, videami, alebo s textom.

 

  1. Naučíš sa byť trpezlivý a budeš vedieť riešiť mnohé problémy

Kódovanie je veľmi zložité, no akonáhle sa do toho dostaneš, vie byť veľmi zaujímavé a úplne ťa pohltí. Musíš však byť trpezlivý a nevzdávať sa. Neexistuje nič také ako programovať po dobu 5-10 minút, naopak – budeš potrebovať dlhé dni (a niekedy aj noci) na to, aby si sa všetko poriadne naučil. Veľa opakujúcich sa pokusov a ešte viac problémov, na ktoré budeš musieť hľadať riešenia celkom sám. No na konci zistíš, že tvoj mozog sa naučil pracovať pomaly a sústredene a že s trpezlivosťou dokážeš vyriešiť každý jeden problém.

programmers-640x426 (1)

foto: arstehnica.net

 

 

  1. Zdvojnásob svoju produktivitu

Okrem toho, že sa so schopnosťou programovať zamestnáš naozaj skoro všade, si môžeš zefektívniť aj vlastný život. Akonáhle budeš mať aspoň základné znalosti programovania, možeš si vďaka tomu napríklad konečne „upratať“ počítač a zjednodušiť si vyhľadávanie rôznych dokumentov. Alebo si napríklad vymysli vlastnú hru. Možno sa to nezdá, no herný priemysel ide stále hore. A ak vymyslíš hru, ktorá bude dokonca vhodná aj pre virtuálnu realitu (terajší hit), o to lepšie!

 

  1. „Experience flow“

Experience flow je stav mysle, s ktorým prišiel Mihaly Csikszentmihalyi. Ide o stav popri práci, počas ktorého si tak veľmi pohltený robotou, ktorú práve vykonávaš, až úplne zabudneš na čas a fyziologické potreby. Tento stav je vysoko produktívny a mnoho ľudí si ho nanajvýš chváli, nakoľko im pritom robota rýchlo zbehne. A vieš čo je na tom najlepšie? Pri programovaní dochádza k takzvanému „experience flow“ najčastejšie!

Spython_non_programmers

foto: pintant.com

Ak ťa ani jeden z bodov veľmi nepresvedčil, ostáva ešte jeden dôvod, prečo by si s programovaním mal určite začať. Ty sám. Tvoja budúcnosť by ti určite nemala byť ľahostajná a ver, že aspoň s minimálnymi vedomosťami o programvaní sa ti zamestnanie bude hľadať určite ľahšie.

zdroj: codingdojo.com, zdroj tit. fotografie: codingdojo.com, zdroj fotografie: 9branding.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK