5 Slovákov, ktorí patria medzi top manažérov na Slovensku

  • Už čoskoro sa Slovensko dozvie, kto je Manažérom roka 2018
  • Ide o tradičné ocenenie, ktoré udeľuje týždenník TREND už od roku 2005
cor
sng, changeforslovakia.sk
  • Už čoskoro sa Slovensko dozvie, kto je Manažérom roka 2018
  • Ide o tradičné ocenenie, ktoré udeľuje týždenník TREND už od roku 2005

Prestížnou cenou Manažér roka sa môžu pochváliť také mená, ako je zakladateľ hernej spoločnosti Pixel Federation, Šimon Šicko, či generálny riaditeľ spoločnosti ESET, Richard Marko. Ocenenie na základe hlasovania čitateľov Trendu a osobností ekonomiky Slovenska získal aj Marián Šefčovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Kofola pre Českú a Slovenskú republiku.

Minulý rok si tento titul odniesol bývalý riaditeľ RTVS, Václav Mika. Jeho pracovnú dráhu začínal v Česko-slovenskej televízii v Bratislave. Koncom 90. rokov takpovediac na zelenej lúke zakladal Rádio Expres, ktoré je dodnes stabilným lídrom na trhu. Po odchode z rádia sa vrátil do televízneho prostredia a dostal šancu nielen udržať, ale aj posilniť Markízu v pozícii jednotky. Jeho mediálna kariéra sa zavŕšila v RTVS.


Sám úspešného manažéra definuje takto: “Úspešný manažér musí stáť v čele procesov a vziať za ne zodpovednosť. Driving position je pre neho kľúčová, ale vo svojom aute musí mať svoju posádku, ktorú získa a udrží. Iba so zainteresovanými profesionálmi dostiahne cieľ.”

O prestížne ocenenie aj tento rok zabojuje 5 nominantov. Toto sú oni:

Michal Meško – Martinus

Michal Meško je CEO najväčšieho internetového kníhkupectva na Slovensku. Svoju kariéru začal už na škole, keď doslova prepadol počítačom a programovaniu. Postupne sa naučil veci, ktoré v danom čase ovládal len málokto. Ako študent naprogramoval webovú stránku referaty.sk, ktorú neskôr predal portálu atlas.sk.

O jeho šikovnosti sa dozvedeli aj majitelia kamenného kníhkupectva Martinus v Martine. Oslovili ho na spoluprácu a Michal im pomohol vybudovať mimoriadne úspešný knižný obchod cez internet. Martinus.sk je momentálne v SR najväčší internetový obchod s knihami. Michal Meško je od roku 2006 spolumajiteľom firmy Martinus a v súčasnosti sa venuje predovšetkým marketingu.

Alexandra Kusá – SNG

Alexandra Kusá je už od roku 2010 šéfkou SNG. Keď na túto pozíciu nastupovala, chcela podľa jej slov ukázať, že aj štátna inštitúcia môže fungovať moderne, že sa dá prelomiť to naše tradičné: nechceme, nevieme, nemôžeme. Zároveň však vedela, že spoločne s tímom musia pracovať aj na obraze inštitúcie navonok. A to najmä tak, že chcú kultivovať a spájať.


“S tým úzko súvisí aj rekonštrukcia. Celé prízemie bude patriť službám pre verejnosť. Mám taký tichý ambiciózny plán – galéria Tate Moden zmenila celú štvrť v Londýne, ja by som chcela, aby rekonštrukcia SNG zmenila aspoň dve ulice,” hovorí Kusá pre TREND.

Branislav Klocok – OFZ

Na čele oravského výrobcu ferozliatin OFZ je zatiaľ len šesť rokov, no s firmou je previazaný už od detstva. Jeho otec v nej pracoval celý život a on sám do nej nastúpil už počas štúdia na vysokej škole. Ako výkonný riaditeľ otvoril Branislav Klocok firmu svetu, priviezol so sebou ľudí zo zahraničia s novým pohľadom na veci a zmenil myslenie v podniku. Podľa finančného portálu Finstat spoločnosť OFZ, a.s. v roku 2017 zvýšila zisk z 674 515 € na 14,32 mil. € a tržby jej narástli o 67 % na 171,8 mil. €.

Milan Veselý – Slovalco

Milan Veselý je rodák zo Ždiaru, ktorý už celých tridsať rokov pracuje v žiarskych hlinikárňach. Generálnym riaditeľom Slovalca, ktoré tam s modernejšou i ekologickejšou výrobou hliníka vybudoval nórsky koncern Norsk Hydro, je už šestnásť rokov. Jemu zverená firma patrí dlhodobo k najziskovejším veľkofabrikám v krajine.

Spoločnosť Slovalco, a.s. v roku 2015 zvýšila zisk o  22 % na 36,11 mil. € a tržby jej klesli na 434,3 mil. €. A ako sám Milan Veselý vníma riadenie jeho tímu? „Ja svojich ľudí vlastne ani nemanažujem. Skôr ich vediem k tomu, aby sa vedeli riadiť sami,“ povedal Milan Veselý v rozhovore pre TREND.

Roman Juráš – Generali

Roman Juráš pomáhal už v roku 1996 zakladať poisťovňu Generali. No tak ako aj pred dvadsiatimi rokmi aj dnes si drží rovnakú stratégiu. Spoločne s tímom chceli vybudovať niečo veľké a úspešné. A podarilo sa. “Veľa som nad tým nerozmýšľal, skôr sme s tým „start-upovým“ tímom verili, že vybudujeme veľkú poisťovňu. I dnes je našou stratégiou start-upové myslenie, aby sme rýchlo reagovali na želania klientov,”  hovorí Roman Juráš pre TREND.

Roman Juráš bol od roku 2001 členom predstavenstva spoločnosti a o rok na to bol poverený realizovaním projektu strategickej spolupráce s VÚB bankou. Následne v rámci penzijnej reformy zakladal dôchodkovú správcovskú spoločnosť VÚB Generali d.s.s., v ktorej viedol jej predstavenstvo.

V roku 2007 bol vymenovaný za generálneho riaditeľa spoločnosti Generali Poisťovňa, a.s. a zodpovedný za prípravu fúzie s Českou poisťovňou -Slovensko. Od roku 2008 pracuje Roman Juráš pre Generali Versicherung AG vo Viedni ako šéf bankopoistenia a rovnako kompetenčného centra pre bankopoistenie pre celú skupinu Generali.

Meno Manažéra roka sa dozvieš už 6. novembra.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech