6 „celebritných“ startupových super držkopádov

  • Máš super tím. Máš funding. A máš aj celebritu, ktorá ti ten startup doslova upečie. Čo sa potom môže posrať? Paradoxne, absolútne všetko!
image_1413103465.png
  • Máš super tím. Máš funding. A máš aj celebritu, ktorá ti ten startup doslova upečie. Čo sa potom môže posrať? Paradoxne, absolútne všetko!

Zoznam takýchto „úspešných“ projektov, ktoré buď zafinancovali alebo inak podporovali známe osobnosti, je sakra dlhý. Nejeden borec si už myslel, že to skúsi vo svete investorov, väčšina z nich (bohužiaľ)  pekne padla na držku. To, že máte „na palube“ niekoho, koho si chce každý odfotiť, neznamená automaticky, že budete mať aj úspech. Samozrejme to prináša aj svoje výhody, ako fanbase, ktorá je ochotná pre svoj idol urobiť všetko – a tým myslím naozaj VŠETKO! 

Vo svete celebrít sa nájdu však aj výnimky. Napríklad Jessica Alba, ktorá je co-founderom Honest Company. Táto spoločnosť má dnes odhadovanú hodnotu vyššiu ako 1 miliarda dolárov. Medzi úspešné „startup celebrity“ môžeme určite zaradiť aj Ashtona Kutchera, ktorý investoval medzičasom už do 42 projektov – prevažne veľmi úspešných (Vicarious, Secret, Airbnb…). Aj napriek tomu začnem tento zoznam práve nim, lebo veď aj majster tesár sa občas utne ;).

 

1. A+ – Ashtonov Twitter klient

Pamätáte si ešte na A+? Nie? V pohode, lebo ani ja nie. A+ je appka, fičiaca na Adode Air. Oficiálne ju spustili v roku 2011, odvtedy však ani chýru, ani slychu. Okrem toho, že bolo A+ obvinené z plagiatorstva a nevyšiel ani re-launch pod iným názvom, sa toho veľa u A+ neudialo. Oficiálny web som už tiež nenašiel, takže predpokladajme, že sa s ňou môžeme nadobro rozlúčiť.

 

2. Typo keyboard 1. – Ryan Seacrest

Známy americký moderátor sa nechal vtiahnuť do dealu svojho života. Okrem toho, že jeho „skvelá“ klávesnica Typo1 sa skoro vôbec nepredávala, launchol okrem Typo 1. aj Typo 2., na podporu predaja Typo 1. :)). No vrchol celého bolo (ako sami vidíte), že sa klávesnica nápadito podobala na klávesnicu od telefónov Blackberry. To si všimol aj manažment tejto kanadskej spoločnosti a preventívne Ryana zažalovali za porušenie patentu. Úplný fail!

 

3. Myspace a hudobný barón Justin Timberlake

Dokonca ani slávny Justin Timberlake, nedokázal zachrániť kožu upadajúcemu Myspace. V časoch, kedy sa Myspace pokúšal o návrat medzi veľkých hráčov na poli social networkov, sa pridružil do tejto siete Justin. No ani to stránke nepomohlo a navštevovanosť sa stále prepadávala nižšie a nižšie. Až sa prepadla do samotného suterénu a tam pravdepodobne aj ostane. Bye bye Myspace. 

 

 

4. Airtime – Sean Parker a Shawn Fanning

Flop ako z veľkej knihy flopov, nám predviedli Sean Parker (známy to zakladateľ Napsteru – veľmi zaujímava postava, treba si prečítať) a Shawn Fanning (spoluzakladateľ Napsteru), keď sa v roku 2011 dali opäť dokopy, aby založili Airtime. Toľko hypu a raisnutých desiatok miliónov dolárov okolo jedného projektu už dlho nebolo. Airtime bol video chat servise, ktorý bol nakoniec absolútnym sklamaním. Neskôr sa jeho autori skúsili re-launch pod novým názvom OkHello, čo nebola na začiatku úplna pohroma, no dnešné čísla sú veľmi slabučké. Čiže asi toľko k tomu…

 

5. WireDoo – Ako inak mohol dopadnúť projekt, ktorý spustil MC Hammer :)

WireDoo bol search engine, ktorým chcel MC Hammer konkurovať veľkým hráčom. Jedinému komu však konkuroval, boli ostatné failnuté projekty. Jeho vlastný výrok „Keď to nenájdeš na Googli, nájdeš to u nás“ hovorí asi absolútne za všetko :)))). Dnes sa jeho stránka nedá ani len načítať.

 

6. Just sing it a Lindsey Lohan

Super appka, jej jediný problém bol, že ju nikto nepoužíval! Aj keď nebola Lindsey priamo investorkou (investorom bol jej brat), obetovala veľa úsilia a času do proma tejto appky – hlavne rôzne twitty z parties, akú super appku tam používajú atď. Appka predsa len oslávila jeden „veľký“ úspech – dostala sa do top 100 charts v jednej krajine – v Mozambiku

 

Zdroj: Techcrunch.com a ďalšie rôzne weby 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech