6 najlepších retro kampaní, ktoré bavili Slovákov a Čechov v minulom storočí

  • S nárastom produktov na trhu sa každým rokom zvyšuje aj počet reklám
  • Pri hromade videí, spotov a kampaní si však dnes už nik nespomenie na staré reklamy z minulého storočia
  • Prinášame ti tie najlepšie zo starej dobrej televíznej reklamy
jagr
Youtube kanál StareReklamy
  • S nárastom produktov na trhu sa každým rokom zvyšuje aj počet reklám
  • Pri hromade videí, spotov a kampaní si však dnes už nik nespomenie na staré reklamy z minulého storočia
  • Prinášame ti tie najlepšie zo starej dobrej televíznej reklamy

Lak na vlasy Lybar (1968)

Pre módu 60. rokov bol účes veľmi dôležitý. Odvážne kreácie však často držali len s výraznou pomocou laku na vlasy. Jedným takýmto prípravkom je aj Lybar. Rok 1968 v sebe skrýva aj význam reklamy – prípravok bol totiž na trh uverejnený presne v tom istom roku. Príbeh laku sa s pribúdajúcimi rokmi naďalej menil, aj keď už bola táto reklama dávno históriou. V roku 1994 bola založená samostatná spoločnosť Lybar s.r.o. v českom Ústí nad Labem. O rok neskôr sa otvorila aj spoločnosť Lybar Slovensko v Piešťanoch, ktorá však bola v roku 2013 zrušená. Produkt je však aj napriek tomu stále dostupný v obchodoch.

Škoda 100 (1969)

Propagačný film z konca 60. rokov ukazuje nový model Škodovky. Potenciálnych zákazníkov mohlo upútať mnohé – či už zlepšenými funkciami alebo väčšou bezpečnosťou. Na konci komentátor nezabudne dodať, že auto v každom prípade pôjde na odbyt. Výrobu vozidla však dočasne ohrozil požiar vo výrobni. Po jeho zažehnaní sa však všetko stihlo a model sa 25. augusta 1969 dostal prvýkrát na cesty.

Azúr color (1992)

Zo rokov šesťdesiatych sa presúvame rovno o 30 rokov ďalej, do sveta umývania riadu. ďalšou reklamou je totiž prípravok Azúr Color, ktorý spoľahlivo odstráni z oblečenia akýkoľvek fľak, či nečistotu. Vezieš sa bicyklom a ofŕka ťa blato? Spadne ti zmrzlina rovno na tričko? Nevadí, Azúr Color to svojou magickou silou dúhy vyrieši. Zaujímavá je najmä dúha, ktorá v reklame všetko magicky vyčistí priebehom niekoľkých sekúnd.

Králíček Azurit (1994)

Ešte chvíľku pri praní zostaneme. Králik Azurit je totiž českou reklamou na aviváž, ktorá bola vysielaná v roku 1994. Chlapec si tu umýva zuby, keď tu zrazu na neho z koša s prádlom prehovorí modrý plyšový zajac. Chlapca premáha zvedavosť, tak sa hračky vypytuje. Zistí, že sa volá Azurit a v koši s oblečením je kvôli jeho mäkkosti. Chlapca so zajačikom ihneď spojí priateľské puto, ktoré prekračuje bariéry konvenčného priateľstva, a koniec koncov, aj konvenčnej reklamy.

Orion (1994)

Legendárnu čokoládu snáď už nikomu predstavovať nemusíme. V tomto spote z roku 1994 sa však na ňu môžeš pozrieť inak, ako predtým. Témou je najmä predstavenie Orion mestečka, nad ktorým neprestajne svieti už spomínaná značka čokolády. Z hnedej sladkej hmoty je tu vytvorené všetko – budovy, hviezdy aj teleskop, cez ktorý sa malé dievčatko pozerá na chutné hviezdy.

Kola Joko (1995)

Názov síce môže zavádzať, avšak nenechaj sa zmýliť, nejde o lacnú náhradu Coca-Coly. Predávaným produktom v tejto českej reklame sú bicykle. Kombinácia hraného a kresleného videa na štýl kreslenej grotesky síce môže vyzerať mierne znepokojujúco, no prináša so sebou aj určitú dávku nostalgie. Propagácia bicykla pritom stojí hlavne na nízkej cenei. Aj napriek tomu, že si sa na túto mašinu mohol spoľahnúť, pozerať s krásou v očiach či rýchlo na nej jazdiť, nízka cena zostáva podtržníkom celej reklamy.

Bubble Tape žuvačka (1998)

Naši českí susedia sa nám postarali aj o „frajera na záver“, ktorým je Jaromír Jágr propagujúci ovocné žuvačky. Fungujú systémom vyrolovania z plochej kruhovej tuby. Dnes už sa nám s nimi spájajú len deti, avšak na konci 90. rokov nimi nepohrdol ani hviezdny hokejista. Za svoje chute sa však nehanbí – prezrádza, že si napríklad pri koncentrácii utrhne naozaj veľký kus. Pre skoro dvojmetrového chlapa by bol aj tak drobný štvorček primalý.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK