7 must-have technológií pre rok 2017

  • Mnoho technológií, ktoré sa nám dlho ukazovali, no v zásade neboli poriadne použiteľné, dosiahli konečne úroveň, pri ktorej sa do nich oplatí investovať. Rok 2017 bude (ďalším) silným rokom pre technológie a my sme ti vybrali sedem vecí, ktoré ti určite dokážu uľahčiť život a byť, ako sa vraví, dobrým sluhom.
collage
  • Mnoho technológií, ktoré sa nám dlho ukazovali, no v zásade neboli poriadne použiteľné, dosiahli konečne úroveň, pri ktorej sa do nich oplatí investovať. Rok 2017 bude (ďalším) silným rokom pre technológie a my sme ti vybrali sedem vecí, ktoré ti určite dokážu uľahčiť život a byť, ako sa vraví, dobrým sluhom.
  1. Inteligentné vybavenie domu

Do tejto kategórie patrí celá rada produktov. Prečo by si mal v roku 2017 pracovať s jednou intenzitou svetla, prečo by v roku 2017 nemohol tvoj sporák spolupracovať s tvojim mobilom, prečo by si v roku 2017 nemal mať možnosť pracovať s teplotou domu a bezpečnostným systémom na diaľku? Ja naozaj neviem prečo.

A tak môže tvoj domov fungovať napr. s inteligentnými žiarovkami od Philipsu, celou radou “connected home” produktov od Nest a celé to prepojíš asistentom Google Home.

oomi-smart-home-01

foto: smarthome.com

  1.  Elektromobil

Preč sú časy, kedy boli elektromobily škaredé mikrovlnky. A aj tá Tesla Model S je v skutočnosti autom pre majetnejších a nie každého, kto chce trošku pomôcť životnému prostrediu a jazdiť ekologicky.

Do boja o kráľa elektromobilov na Slovensku vstúpi Hyundai IONIQ, ktorý má ambície a potenciál ohromiť. Model, ktorý má až 3 rôzne verzie pohonu (Hybrid, Plug-in hybrid a Electric), je nabitý špičkovými technológiami, má perfektný audio systém a dizajnéri urobili naozaj kus parádnej roboty. Hyundai pripravil konkurencii poriadnu výzvu.

05

foto: hyundai.com

  1.  Herná konzola

Hranie hier už dávno nie je pre geekov, naopak, taká konzola vie pri správnom nastavení byť súčasťou každej dobrej párty. Náročnosť hráčov stúpa a riešiť všetky inštalácie a minimálne požiadavky na počítačoch sa nám nechce, preto Sony aj Microsoft predstavili vynovené verzie svojich konzolí. Či si vyberieš Xbox One S alebo PS4 Neo, to je asi otázka tvojich sympatií, pretože ja osobne rozdiely prakticky nevidím. Alternatívou môže byť Nintendo NX, neviem však, koľko nostalgikov tohoto typu na Slovensku máme. Nintendo už ukázalo, že sa na neho nedá moc spoľahnúť – megahype, ktorý vybudovali okolo Pokémon GO, zničil za niekoľko týždňov úplne sami.

Xbox One S

foto: theverge.com

  1.  Streamovacie služby

Spotify, Deezer či Apple Music, streamovanie hudby sa stalo u mnohých z nás samozrejmosťou. S filmami to zatiaľ také veselé nie je. Nebudeme si klamať, mnoho z nás fičí na torrentoch a Popcorn Time, no Netflix si minulý rok nečakane našiel cestu na Slovensko a hoci toho obsahu tak veľa neponúkol, tento rok sa poriadne zadĺžil, aby priniesol kopec vlastnej tvorby. A keďže pod záštitou Netflixu už vzniklo niekoľko parádnych filmov a seriálov, túto streamovaciu službu čakajú pravdepodobne zlaté časy a zaplatiť tých pár eur mesačne je jednoducho ako za facku.

Spotify + Netflix + chill = na nezaplatenie.

netflix-4k-content

foto: netflixupdate.com

  1.  Poriadny smartfón

Apple po prvýkrát za posledných 15 rokov vykázal za kvartál stratu. Predaj iPhone 7 nenaplnil očakávania. Strata Jobsa znamená pre Apple niečo ako strata Alexa Fergusona pre Manchester United. Jednoducho to odvtedy nejde.

Dopredu sa tlačia výrobcovia z východu: Oppo, Meizu, Huawei, najmä Xiaomi, ktoré predstavilo čerstvo výnimočný model Mi MIX. Na Apple sa to valí aj z iných strán, smartfón Pixel od Google má fotoaparát, ktorý predčí aj zrkadlovky a mnohé ďalšie značky predstavujú modely, ktoré spĺňajú najprísnejšie kritéria. Vybrať si dobrý smartfón nikdy nebolo náročnejšie, no je to nadmieru príjemná starosť – pretože všetci robia míľové kroky vpred.

xiaomi-mi-mix-1

foto: bgr.com

  1.  Šikovný ultrabook

Tým, že pred officom, home officom či coworkingom čoraz častejšie uprednostňujeme kaviarne a verejné miesta spôsobilo, že naše požiadavky na notebook sa zmenili – najpodstatnejším faktorom sa pre mnohých stala váha, rozmery a výdrž batérie. Do boja vstupujú noví a noví hráči a na trhu ultrabookov to začína poriadne vrieť.

Bola to klasická trojka. Asus Zenbook vs Dell XPS 13 vs Macbook. Do boja však nedávno vstúpil “čínsky Apple” Xiaomi, ktorý za cca. 500, resp. 800 eur predstavil špičkovo vybavenú kopírku Macbooku a karty začal miešať aj Microsoft, ktorého Surface Pro 4 je skutočne jedným z najvydarenejších kúskov tohoto giganta. Asus reagoval modelom Zenbook 3, ktorí je ešte tenší a rýchlejší, na “premenu” Macbooku Pro čakáme netrpezlivo každý deň a už aj vrabce si čvirikajú, že to môže byť veľkolepé predstavenie.

xiaomi-mibook-air-notebook-collection-04

foto: thegadgetflow.com

  1.  Obojok Michiko

Pes ťa nikdy nezradí, nie je neverný a ukáže ti, čo znamená mať rád.

Ok, trochu som ustrelil, ale chcel som tým len upozorniť na zaujímavý rusko-slovenský startup Michiko, ktorý predstavil inteligentný obojok. Ten monitoruje nielen pohyb psíka, ale dokonca aj jeho zdravotný stav. To to vážne nikomu nenapadlo skôr?

Zdroj titulnej fotografie (koláž): bgr.com, theverge.com, hyundai.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech