7 spôsobov, ako utrácať peniaze s rozumom

  • Money management je jeden z najdôležitejších skillov každého dospelého človeka. Nehovoriac o podnikateloch.
image_1445530164.jpeg
  • Money management je jeden z najdôležitejších skillov každého dospelého človeka. Nehovoriac o podnikateloch.

 

Potrebujeme platiť účty, prichádzajú neplánované výdavky ako oprava auta, poistenie, lekári. A pritom všetkom by si si mal ešte časť peňazí odkladať, pre prípad núdze a pre budúcnosť.

 

 

Keď toto všetko vyriešiš, zostanú ti peniaze pre seba. Môžeš ich utratiť ako chceš, je to vlastne úplne jedno. A čím lepšie si zmenežuješ svoje výdavky, tým viac takýchto peňazí ti každý mesiac ostane. Viac peňazí – viac zábavy. A nehovor, že nie.

 

No nie je to také jednoduché. Každý deň si bombardovaný limitovanými ponukami. Ako sa máš teda rozhodnúť, kam vraziť svoje peniaze. Kupovať radšej vo výpredajoch alebo kupovať veci, ktoré naozaj chceš? Nakupuješ na základe impulzu a potom ľutuješ?

Nie je nič horšie ako kúpiť niečo, čo nepotrebuješ. Nielen, že si minul peniaze, no zároveň si sa vzdal niečoho, čo ti na prvý pohľad malo priniesť novú radosť do života. Riaď sa týmito siedmymi kritériami a už nikdy sa ti to nestalo.

1. Kupuj veci, ktorým neklesá hodnota

Kupuj si kvalitné veci a dobre sa o ne staraj. Potom ich v dobrom stave predaj.

 

Nové auto nie je dobrým príkladom, stratí hodnotu hneď ako ho vyparkuješ zo salónu!

 

2. Vypočítaj si cenu za použitie

Niekedy je efektívnejšie minúť peňazí viac. Predstav si, že si kúpiš sveter za 10 eur a máš ho na sebe dvakrát. Cena za nosenie je 5 eur. A teraz si predstav sveter za 100 eur, ktorý máš na sebe stokrát. Chápeš, čo ti chcem povedať?

 

3. Investuj

A nemusíme sa rovno baviť o akciach na burze. Investíciou môže byť napríklad aj krabička na obed. Kúpiš si niečo, aby si si mohol nosiť obed z domu a ušetril na strave. Takáto investícia sa ti môže vrátiť za pár dní.

 

4. Produktivita

Predstav si obal na iPad a klávesnicu na iPad. Obe môžeš mať v jednom. Potom môžeš pracovať na iPade cestou do práce, ušetriť si tak čas a peniaze. Investuj do produktov, ktoré ti pomôžu byť produktívnejší.

 

 

5. Utrácaj v súlade so svojimi hodnotami

Premýšľaj, kto produkt vyrobil, kde bol vyrobený a kto ho predáva. Podporíš svojimi eurami radšej babku, ktorá tie rajčiny poctivo ráno natrhala na svojej záhrade, alebo radšej zaplatíš za niečo „červené“, čo niekto priviezol cez pol sveta a prefarbil to tu?

 

6. Kupóny

Rôzne zľavy, poukážky a kupóny zažívajú obrovský boom. A to nie náhodou. Naozaj majú význam. Neboj sa prehľadať internet, či tam nejaký ten zľavový kód nenájdeš. Alebo využi výhody, ktoré ti ponúka tvoja škola, príp. operátor.

 

7. Bav sa

Predstav si produkt, ktorý ťa prinúti vstať s nadšením v sobotu o piatej ráno z postele. Ak to, čo si chceš kúpiť také nie je, nekupuj to.

 

zdroj: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech