8 životných zmien, ktoré ti v roku 2019 pomôžu zbohatnúť

  • Ako vstúpiť do nového roka tou správnou nohou a možno konečne zbohatnúť?
  • Ako vstúpiť do nového roka tou správnou nohou a možno konečne zbohatnúť?

Milionár Steve Siebold vo svojej knihe Ako myslia bohatí ľudia, píše, okrem iného aj to, ako zmeniť životný štýl tak, aby prinášal profit.

„Aby som zbohatol, musel som sa naučiť myslieť ako bohatý človek. Keď som zmenil svoje myslenie, peniaze mi začali pribúdať. Jediný spôsob, ako sa naučiť rozmýšľať ako bohatý človek, je študovať bohatých,“ radí Siebold.

Pozrime sa teda na 8 vecí, ktoré Sieboldovi pomohli stať sa milionárom.

Vytvor si vedľajšie príjmy (dva a viac)

Najbohatší ľudia sa zameriavajú na zárobok a zvyčajne sa neuspokoja s jedným zdrojom príjmov. „Nespoliehaj sa na jeden zdroj príjmu. Zmeň svoje návyky, zmeň svoj život,“ píše Thomas C. Corley vo svojej štúdii o milionároch, ktorí zbohatli výlučne vlastným pričinením. Niečo na tom bude, 65 percent milionárov z jeho vzorky malo aspoň tri zdroje príjmov, predtým ako zarobili prvý milión. Vedľajší príjem môže byť napríklad prenájom nehnuteľností ale i práca na čiastočný úväzok.

Vzťahy s úspešnými ľuďmi

Mama mala pravdu, keď ťa nechcela púšťať von s pofidérnymi kamarátmi. Tvoja komunita ťa vždy ovplyvňuje a potvrdzuje to i Siebold.

Komunita dokonca dokáže ovplyvniť aj tvoje čisté imanie. „Vo väčšine prípadov tvoje  čisté imanie odzrkadľuje úroveň tvojich najbližších priateľov… Stávame sa tými, s ktorými sa stretávame. Bohatí a úspešní ľudia v tom majú celkom jasno. Ich cieľom je rozvíjať vzťahy s ďalšími úspešne zmýšľajúcimi jedincami,“  vysvetľuje Siebold. Ak vo svojom okolí nemáš veľmi motivovaných ľudí, Corley odporúča pripojiť sa k profesionálnej skupine.

Šetri, aby si mohol/a investovať

„Investovanie je jedným zo spôsobov, ako sa stať super bohatým,“ hovorí milionár Grant Cardone.„Jediný dôvod, prečo šetriť peniaze, je, že ich jedného dňa investuješ.“ Koľko dokážeš ušetriť a investovať, je často dôležitejšie, než výška tvojej výplaty.

„Milionári v priemere investujú každý rok 20 % svojho príjmu a ich bohatstvo nie je merané sumou, ktorú za rok zarobia, ale tým, ako šetrili a investovali v priebehu času,“ priblížil osobný finančný expert Ramit Sethi vo svojom článku „Naučím vás ako zbohatnúť“.

Automatizuj svoje financie

Ak si sa už rozhodla investovať– nastav si na svojom účte automatický prevod stanovenej čiastky na investičné (alebo sporiace) účty. Je lepšie, keď je tento proces automatický a peniaze odídu skôr ako ich uvidíš. Mnoho ľudí má totiž tedencie odložiť len to, čo im ostane na konci mesiaca, čo býva väčšinou málo alebo nič. Preto peniaze na sporenie a investovanie treba odvádzať skôr.

Zvykni si, že musíš robiť aj nepríjemné veci

Ak chceš získať viac, musíš vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, to hovoria viacerí úspešní ľudia. Môžeš požiadať o zvýšenie platu, čo je jeden z najjednoduchších spôsobov, ako zvýšiť potenciál svojich príjmov. Štatistiky hovoria o tom, že zvyčajne sa to i podarí. Väčšina ľudí to však ani neskúsi, lebo sa hanbí, bojí alebo si neverí. „Prvá z vecí, ktoré diktujú váš budúci potenciál zárobku a to, ako rýchlo zarobíte prvý milión, je, koľko peňazí zarábate dnes,“ vysvetľuje milionár Grant Sabatier.

Venuj 20 minút denne na rozvoj nových zručností

Bohatí ľudia majú spoločnú dôležitú vlastnosť – sú odhodlaní na sebe pracovať. Môže to byť čítanie kníh o neznámej tematike, rekvalifikačné kurzy, učenie sa akýmkoľvek novým zručnostiam. Skúsenosť s novou informáciou či zručnosťou ti môže pomôcť aj pri výbere novej práce či rozšíriť obory pri investovaní.

„Keď robíte veci mimo vašej komfortnej zóny, máte s najväčšou pravdepodobnosťou nepríjemné pocity. Ale vždy, keď sa zapojíte do novej aktivity, ktorá spôsobuje pocit nepohodlia, rozširujete svoj okruh, rastiete ako jednotlivec,“ píše píše Corley.

Neplýtvaj a nemachruj zbytočne

„Nekúpim si prvé luxusné hodinky ani auto, kým moje firmy a investície nebudú produkovať viac bezpečných tokov príjmu,“ radí Cardone. On sám jazdil na Toyote Camry aj dlho po tom, ako si mohol dovoliť aj drahšie auto. „Musia vás poznať pre vašu pracovné nasadenie, etiku, nie pre drobnosti, ktoré si kupujete.

Miliardár Ri­chard Bran­son napríklad odporúča cestovať do práce na bicykli. Táto činnosť totiž spája viaceré prvky dôležité pre úspech. Pohyb prospieva zdraviu, zdravie prospieva psychike i pracovnému výkonu, vyhneš sa zápcham – šetríš svoj čas, ktorý je drahý, si mobilnejší a najmä šetríš obrovské množstvo peňazí.

Mysli vo veľkom, neboj sa snívať

Ak máš mimoridne vysoké očakávania a si ochotný/á prijať výzvu, si na správnej ceste. Never nikomu, kto tvrdí: „to sa nedá“. „Nikto by nikdy nebol bohatý a nedosiahol svoje sny, ak by nemal obrovské očakávania,“ dodáva Siebold.

 

Zdroj: CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech