Opozícia plánuje masívne protesty. S RTVS to vzdať nemieni, II. pilier „nechce dať“, v hre je štrajk

  • Situácia v krajine sa vyostruje
  • Opoziční poslanci idú znovu do ulíc
  • Protestujú proti rušeniu RTVS či zmenám v druhom pilieri
Na snímke opozičné protesty v Bratislave.
Opozícia plánuje ďalší protest. (ilustračné foto) Startitup/Dominika Körtvélyesiová
  • Situácia v krajine sa vyostruje
  • Opoziční poslanci idú znovu do ulíc
  • Protestujú proti rušeniu RTVS či zmenám v druhom pilieri

Vzťahy v krajine sú stále napäté a týka sa to aj nášho parlamentu. Nezhody medzi vládnou koalíciou a opozíciou sú zjavné a dôvodov, prečo sa nevedia zhodnúť, je viacero. Celé to začalo presadením novely trestného zákona a zrušením ÚŠP prokuratúry.

Poslanci cítia, že ťahajú v pléne za kratší koniec a často sa nedostanú na rad ani ich poznámky a pripomienky. Koaliční poslanci majú, jednoducho, početnú prevahu.

Za posledné týždne asi najviac rezonovala téma rušenia RTVS vo formáte, ako si ju poznal doteraz. Po novom sa totiž bude volať STVR. Opozícii však vadia aj avizované zmeny v druhom pilieri. Politici sa preto rozhodli opäť vyraziť do ulíc.

Zásahy do kultúry

Ako sme ťa informovali v článku, ktorý sme publikovali koncom apríla, z pôvodne plánovaného názvu STAR nakoniec zišlo. Ministerstvo tvrdí, že divákov veľké zmeny nečakajú. Ministerstvo kultúry odstúpilo od možnosti odvolávať riaditeľa bez toho, aby udalo dôvod. Šlo by totiž o kroky sporné s európskymi normami.

„Návrh zákona a úprava procesov reaguje predovšetkým na podnety verejnosti, odborných organizácií, združení, orgánov samosprávy a mimovládny sektor,“ uvádzajú v dôvodnej správe. „Podľa nich vysielacia verejnoprávna inštitúcia nenapĺňa svoje verejnoprávne poslanie a tieto základné atribúty verejnoprávnosti opustila.“

V ohrození je podľa platformy Otvorená kultúra! aj Fond na podporu umenia. „Po nedávnom pozmeňujúcom návrhu poslanca Michelka, ktorý by v praxi paralyzoval činnosť a verejnoprávnosť Fondu, vítame medializované informácie o novom kompromisnom pozmeňujúcom návrhu, ktorý zachováva kompetencie odborných komisií. Sme radi, že do kompromisného návrhu boli podľa medializovaných informácií zapracované niektoré z výhrad odbornej a kultúrnej obce,“ napísali v tlačovej správe.

Dodávajú, že spolu s inštitúciami, členmi a členkami odborných komisií stoja za odborným a transparentným prerozdeľovaním verejných zdrojov, bez mocenských zásahov politických nominantov.

Proti rušeniu RTVS sa chystá opozícia protestovať aj na bratislavskom námestí. Vo štvrtok 2.5. organizujú protest s názvom „Dajte ruky preč od RTVS“. Organizátorom je strana Progresívne Slovensko. Michal Šimečka v popise udalosti píše, že Ficova vláda stratila po voľbách zábrany, čoho dôkazom sú snahy o ovládnutie RTVS.

„Verejnoprávne a nezávislé médiá sú však pre zdravú demokraciu absolútne kľúčové. Fico sa ich bojí a po vzore všetkých autokratov ich chce preto zničiť,“ uvádza líder strany. „Poďme im ukázať, že ľudia na Slovensku si nenechajú skákať po hlave. Nesmieme mu to dovoliť,“ dodáva rázne organizátor.

Štrajk v reakcii na druhý pilier

Ako sme už spomínali vyššie, opozícia nesúhlasí ani s pripravovanými zmenami v druhom pilieri. Noviny priniesli informáciu, že premiér Robert Fico chce peniaze z neho použiť na novú infraštruktúru či diaľnice. Dotkne sa to pravdepodobne aj teba, keďže ide o takmer dva milióny ľudí, o ktorých úsporách v sume trinásť a pol miliardy eur chce vláda rozhodovať. Zatiaľ čo koaliční poslanci s predsedom vlády súhlasia, opozícia je jasne proti. Údajne majú chystať aj štrajk.

Premiér minulý týždeň povedal, že je potrebné do výstavby infraštruktúry a obrovských strategických podnikov vtiahnuť aj súkromný kapitál, súkromné vklady ľudí, ako aj vklady ľudí v dôchodkových správcovských spoločnostiach. O peniazoch z druhého piliera podľa ministra financií Ladislava Kamenického zatiaľ koalícia nerokovala.

​„Predpokladám, že ide o opakovanú racionálnu tému, či nevyužiť úspory v druhom pilieri ako investíciu do výstavby slovenských diaľnic. S tým, že štát by si ich požičal a potom s nejakým primeraným výnosom vrátil týmto sporiteľom,“ povedal podľa portálu minister práce Erik Tomáš.

„Možno by bolo dobré, aby dôchodkové správcovské spoločnosti investovali peniaze do slovenskej ekonomiky formou dlhopisov. Je v podstate jedno, kde si Slovensko požičiava,“ citovali Noviny Kamenického.

Naopak, opozícia nápad kritizuje. Michal Šimečka považuje siahnutie na úspory ľudí za červenú čiaru. „Ja sa naozaj bojím toho, že prídeme ako generácie do budúcna o naše dôchodky a naozaj nebudeme mať z čoho žiť. A v rámci Slovenska je to veľmi zlá správa,“ súhlasí predseda strany SaS Branislav Gröhling. „Myslím si, že to nie je správne, aj preto sme 2. mája ohlásili protest,“ doplnila poslankyňa za PS Zuzana Števulová.

SaS dokonca navrhuje, aby štát nemohol na tieto peniaze siahnuť, píše RTVS. „Chceme ústavou definovať a deklarovať, že sú to peniaze sporiteľa a nikto na svete mu ich nemôže zobrať. Ani Robert Fico,“ vyhlásil podpredseda SaS Marián Viskupič.

Bude opozícia aktívnejšia?

S otázkami ohľadom ďalšieho postupu oslovil opozičné strany aj Startitup. Hnutie Slovensko reagovalo stručne a napísalo, že aj naďalej bude pokračovať v boji proti mafii. „Uvedomujeme si však, že to bude náročnejšie ako doposiaľ, keďže po voľbách má mafia svojho poskoka už aj v prezidentskom paláci. Naďalej budeme pokračovať v poctivej opozičnej práci, pretože my ľudí mafii nepredáme,“ uviedli.

Trochu viac to rozvilo KDH, ktoré hovorí, že sa s ostatnými opozičnými stranami koordinuje tam, kde sa zhodujú. Ako príklad uviedla predsedníčka klubu Martina Holečková novelu trestného zákona či rušenie RTVS. Dodáva, že predkladajú do parlamentu návrhy, na základe ktorých by sa mohlo Slovákom žiť lepšie, a dúfajú, že koalícia ich nezmietne zo stola len preto, že sú z dielne opozície.

„Slovensko najviac trápi nefungujúce zdravotníctvo, kolabujúca sociálna oblasť, nedostatok opatrovateľov či chudobou ohrozené skupiny ako napríklad jednorodičovské domácnosti alebo mnohopočetné rodiny. Žiaľ, vládna koalícia tieto problémy vôbec nerieši, a preto budem spoločne s mojimi kolegami ešte viac hovoriť o týchto témach a prinášať riešenia na zlepšenia života ľudí na Slovensku,“ uzavrela Holečková.

Tvrdí, odborní a aktívni

PS by sa zas chcelo v najbližších týždňoch sústrediť aj na voľby do Európskeho parlamentu. Kandidátku už predstavili a avizujú, že čoskoro predstavia aj program.

„Je veľmi dôležité uspieť v týchto voľbách, aby najsilnejším hlasom Slovenska v EÚ neboli Blaha či Danko, ale jasný proeurópsky hlas záujmov Slovenska,“ napísali nám z tlačového odboru. Strana uvádza, že bude tvrdou, odbornou a aktívnou opozíciou. Tvrdia, že budú pokračovať v tom, čo robili doteraz. 

„Za ten necelý polrok sme predložili desiatky návrhov zákonov pre zlepšenie života ľudí na Slovensku, poukázali sme na viaceré zásadné prešľapy vlády a dokázali sme zabrániť tomu, aby si koalícia presadila napr. skrátenie premlčacích dôb pri znásilneniach, aj vďaka opozičným podaniam Ústavný súd pozastavil účinnosť časti tzv. promafiánskeho balíčka...,“ vyratúvajú.

Dodávajú, že naďalej chcú brániť „spravodlivosť, ale napríklad aj verejnoprávne médiá, pred snahou vlády o ich úplné ovládnutie“.

K téme ďalšieho postupu zorganizovala tlačovú konferenciu SaS. Hovoria, že budú vždy o voličov bojovať slušne a zostanú poctivou pravicovou stranou, ktorá bude zárukou zdravého rozvoja našej krajiny.

„Vieme, že ekonomiku treba tvoriť, nie dojiť tak, ako to teraz robí vláda ďalšími daňami, ktoré zaplatia ľudia. Fico chce peniaze ľuďom brať a rozdeľovať ich. My v SaS chceme, aby mali, naopak, v peňaženkách peňazí viac. Každý človek, ktorý pracuje alebo podniká, je hnacím motorom ekonomiky, vláda ho nemôže trestať vyššími daňami a brať mu stále viac peňazí. Najmä, keď vláda rozhadzuje formou zvýšenia si platov či novým ministerstvom pre Andreja Danka,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

Ako priority si stále kladú ochranu demokracie a právneho štátu, lepšie fungujúce zdravotníctvo či práva žien. Ako to chcú zabezpečiť, nešpecifikovali. Avizujú tiež potrebu ekonomických reforiem či potrebu zostať členmi NATO a Európskej únie.

Zdroje: Denník N, Tlačová správa OK!, Facebook/Progresívne Slovensko, Noviny, RTVS, SaS

Najnovšie videá

Trendové videá