Kam vycestovať za dobrodružstvom? Tieto čarovné destinácie budú tento rok hot

  • V dnešnom globalizovanom a technologickom svete nie je problém cestovať do ktoréhokoľvek kúta Zeme. Zároveň sa však svet točí stále akosi rýchlejšie a rýchlejšie a všetko sa mení. Prinášame ti preto zoznam 10 úžasných miest, do ktorých sa oplatí vycestovať v roku 2017, pretože už možno nikdy nebudú rovnaké.
collageertz
visithelsinki.fi/huffingtonpost.ca
  • V dnešnom globalizovanom a technologickom svete nie je problém cestovať do ktoréhokoľvek kúta Zeme. Zároveň sa však svet točí stále akosi rýchlejšie a rýchlejšie a všetko sa mení. Prinášame ti preto zoznam 10 úžasných miest, do ktorých sa oplatí vycestovať v roku 2017, pretože už možno nikdy nebudú rovnaké.

V okruhu tvojich známych s anepochybne nachádza niekto, kto za posledné dva roky navštívil Thajsko či Bali. Sú to nepochybne nádherné tropické raje, ktoré sa však prepadli do kategórie mainstreamu. Čo tak skúsiť v tomto roku niečo úplne iné? Z nasledujúceho zoznamu si určite vyberieš a navyše získaš tipy, kedy sa do ktorej oblasti oplatí vycestovať.

Srí Lanka

Maličký tropický raj na ostrove Cejlón v Indickom oceáne, ktorý svojimi krásami dokáže zatieniť aj väčšiu a známejšiu susednú Indiu. V tunajšom Národnom parku Yala môžeš pozorovať leopardy vo voľnej prírode, prejsť sa na slonoch či plaviť po lotosovom jazere. Okrem toho tu môžeš vidieť staroveké ruiny, ktoré konkurujú aj chrámovému komplexu Ankor Vat v Kambodži. Žijú tu priateľskí domorodci a top zážitkom je nepochybne možnosť zazrieť Vráskavca obrovského a dlhoplutvého na južnom pobreží.

Foto: huffingtonpost.ca

Čuduješ sa, prečo Srí Lanka nie je na top liste cestovateľských destinácií? Zrejme sa k tomu pričinil nedostatok luxusných hotelových možností. Mnohí však už zavetrili dieru na trhu a snažia sa ju vyplniť, preto je pravdepodobné, že Srí Lanka nezostane nepoškvrnenou dlho. Vycestovať sa oplatí celoročne, no najviac v zimných mesiacoch. Snaž sa však vyhnúť júnu či júlu, keď v krajine nastáva obdobie dlhotrvajúcich dažďov.

Foto: shantitravelsrilanka.wordpress.com

Fínsko

Zo severských krajín je Fínsko zrejme najmenej populárne a často zatienené susedným Nórskom či Švédskom. Ide však o skutočne impozantnú krajinu – krajinu jazier, sáun, chatiek, bežkovania, ražného chleba či panenskej prírody. Fíni sú známi ako uzavretejší ľudia, no sú veľmi spätí s prírodou. Hlavné mesto Helsinki je neskutočne energické so zaujímavou architektúrou.

Foto: visithelsinki.fi

 

Naozajstný poklad však leží v severnej časti Fínska – v Laponsku, ktoré je doslova polárnou krajinou ako z rozprávky. Hádam nič neprekoná pohľad na magickú polárnu žiaru, ani len kŕmenie tunajších sobov a jazda v psom záprahu. :) Určite stojí za to navštíviť Northern Lights Village, kde sa dá jedinečný prírodný úkaz pozorovať až 200krát v roku. Vycestovať sa oplatí v júni kvôli zaujímavým festivalom alebo v júli, keď slnko nezachádza ani v noci. Zima je tu čarovná, no treba rátať s veľmi nízkymi teplotami a tmavými dňami.

Foto: auroravillage.com

Mjanmarsko

Táto úžasná ázijská krajina otvorila svoje hranice až v roku 2012  a okamžite tak vystrelila na vrchol cestovateľských destinácií. Dnes však dosiahla bod, keď je pre cestovateľov ešte zaujímavejšia s lepšou turistickou infraštruktúrou a romantickými historickými mestami a jedinečnými budhistickými chrámami. Veci, ktoré sú pre nás na Slovensku bežné, boli v Mjanmarsku dlho nepredstaviteľné. Dnes už sa tu však televízie, mobily, bankomaty či prístup k internetu pomaly stávajú bežnými.

Foto: scibasku.com

Hotelová scéna v krajine rovnako rastie a z mnohých maličkých penziónov a Bead and Breakfast-ov sa stávajú štýlové hotely. Zmena visí vo vzduchu a zlaté turistické časy autentického Mjanmarska môžu byť čoskoro preč. Veď už v minulosti krajina viackrát radikálne zmenila svoju podobu. Minimálne chutná tradičná kuchyňa s vplyvmi z Thajska, Indie a Číny určite zostane rovnaká. Ideálne je vycestovať od októbra do marca. V ostatných mesiacoch je veľké horúco a prichádzajú monzúny.

Foto: lonelyplanet.com

Malta

Tento divoký ostrov v Stredozemnom mori sa stáva veľkým trendom, čiastočne aj vďaka tomu, že hlavné mesto Valetta sa má v roku 2018 stať Hlavným európskym mestom kultúry. Opustené barokové domy v meste sa rýchlo stávajú horúcou komoditou. Viaceré pamiatky ako Budova mestského parlamentu a Mestská Brána boli zrenovované architektom Renzom Pianom. Ďalší významný architekt Chris Briffa mení nudné domy na bary a reštaurácie. Očaria aj rozprávkové taverny takmer v každej ulici.

Foto: acmphotography.com

Malta sa v našich končinách preslávila napríklad vďaka ponuke jazykových kurzov či prácou v tunajších hoteloch a zariadeniach, pretože okrem Maltčiny je oficiálnym jazykom aj angličtina. Krajina ťa očarí prírodou, prekrásnymi plážami a azúrovou vodou, bohatou architektúrou, no už len prechádza po magických uličkách ktoréhokoľvek mesta je zážitkom. Oplatí sa navštíviť ich v jarných mesiacoch mimo hlavnej sezóny.

Foto: clickstay.com

Rwanda

Africká krajina, ktorú neslávne preslávila tamojšia genocída v roku 1994. Ponúka však mnoho prírodných krás, národných parkov a safari, v ktorých môžeš pozorovať mnoho divokých afrických zvierat, okrem iného unikátne horské gorily. v parku National des Volcanos. Atraktívne je okolie jazera Kivu s krásnymi plážami a výhľadom na vulkány. Táto africká krajina patrí medzi najchudobnejšie a je odkázaná na medzinárodnú pomoc.

Foto: naturalworldsafaris.com

Rwanda sa však v posledných rokoch preslávila ako producent kvalitnej výberovej kávy, z ktorých tie africké skutočne vynikajú. Do rwandy preto prichádza čoraz viac nadšencov zaujímajúcich sa práve o túto jej stránku. Napriek tvrdému vojenskému režimu v krajine je turizmus pre Rwandu nesmierne dôležitý. V skutočnosti je jednou z najbezpečnejších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich afrických krajín. Ideálne je vycestovať od decembra do februára.

Foto: alliancemagazine.org

Hamburg

Mesto známe aj ako Benátky severu má novú atrakciu – unikátnu koncertnú halu Elbphilmarmonie, ktorá je skutočne klenotom modernej architektúry. Luxusný komplex vyrástol zo starého tehlového skladu na okraji historického prístavu a svojou monumentálnosťou pritiahne pohľad každého široko ďaleko. Oplatí sa navštíviť atrakciu Miniature Wunderland či námestie so sochou skupiny Beatles.

Foto: pinterest.com/Maxim Schulz

Hamburg nepatrí medzi najnavštevovanejšie európske mestá a stále žije v tieni metropolitného Berlína, no má toho veľa čo ponúknuť. Už len unikátna atmosféra mesta, ktoré žije prístavom, a je charakteristické romantickými dokmi, tehlovou architektúrou, kaviarničkami a všadeprítomnou históriou. Zaujímavé je tiež, že v Hamburgu nájdeš viac ako 2 000 mostov, čo je dôkazom, že prirovnanie k Benátkam je opodstatnené. Blízkosť mora pocítiš aj na pravidelných rybích trhoch. Vycestovať môžeš po celý rok.

Foto: wall.alphacoders.com

Toronto

Najväčšie kanadské mesto je vo svete známe najmä vďaka skvelej gastronomickej scéne, množstvom zelene a stáva sa jedným z najrýchlejšie rastúcich miest kontinentu. Napriek tomu, že okolo neho nie je taký „hype“, ako okolo New Yorku či Los Angeles, toto mesto dýcha veľmi zaujímavou atmosférou. Je veľmi dynamické, moderné a možno tomu neuveríš, no extrémne multikulturálne. Môžeš tu počuť až 140 jazykov.

Foto: nytimes.com

V Toronte nájdeš jedinečnú kombináciu histórie a moderny. Za návštevu stojí mestská historická časť liehovaru a určite by bolo hriechom vynechať Hokejovú sieň slávy. Toronto je známe množstvom obrovských nákupných centier a dominantnou vežou CN Tower so skvelým výhľadom na mesto. Komerčnú no aj tak skvelú zábavu, môžeš zažiť v zábavnom parku Canada Wonderland. Najzaujímavejším prírodným úkazom je jazero Ontario. 

Foto: kingbluecondos.com

Zdroj článku: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech