Katarína Stupavská je Slovenka, ktorá u nás nie je veľmi známa, no v zahraničí pracovala na významných projektoch

  • Viete, koľko by stálo zariadenie hotela a aké farby v interiérovom dizajne najviac "letia"? Katka nám prezradila svoj príbeh o tom, ako Slovenska prerazila v Holandsku.
collagefdy
Katarína Stupavská
  • Viete, koľko by stálo zariadenie hotela a aké farby v interiérovom dizajne najviac "letia"? Katka nám prezradila svoj príbeh o tom, ako Slovenska prerazila v Holandsku.

Kati, si známa skôr v zahraničí ako na Slovensku. Predstav sa, prosím ťa, našim čitateľom.

Volám sa Katarína Stupavská a pochádzam z Piešťan, pred 12 rokmi som sa do Holandska presťahovala s mamou a s bratom. Mama dostala fantastickú pracovnú ponuku, robiť pre Slovensku ambasádu v Holandsku. Vždy som sa zaujímala o módu a milovala som kreslenie už od malička. Bola to však veľmi dlhá cesta, kým som sa dostala k môjmu povolaniu. Momentálne navrhujem na objednávku pre exkluzívnych klientov interiérové dekorácie. Ako napríklad tapety, printované metalové panely či vankúše a printy na textil. Printy kreslím ručne, v Adobe Photoshope či v Illustrator.

Katarína Stupavská

Ako si sa teda dostala až k svojmu povolaniu?

Chodila som na jednu z najlepších módnych škôl v Holandsku, Amsterdam Fashion Institute. V druhom ročníku som absolvovala honours program v Paríži pre najlepších študentov, kde som sa zamerala na trendy a potlače na látky. V treťom ročníku som išla na Erasmus do Švajčiarska (The University of Art and Design v Geneve), kde som sa tiež zamerala na printy. Potom ma zobrali na stáž do Mary Katrantzou v Londýne. Je to jedna z najlepších dizajnérov, čo sa týka digitálnej podtlače. Následne, v treťom ročníku som sa v rámci mojej diplomovej prace spravila ako projekt tri printové módne kolekcie (pozn. redaktorky: vypracované návrhy, látky, printy, koncept na dva roky dopredu). Pri obhajobe bol v porote textilný interierový dizajnér, ktorý ma po skúškach oslovil a ponúkol mi pozíciu freelancera pre najväčšiu sieť hotelov v Holandsku, Van der Valk hotels.

Katarína Stupavská

Prezraď nám viac o svojej stáži v Londýne.

U Mary Katrantzou som sa venovala hlavne digitálnej tlači. Ako sa navrhujú printy v počítači, ako sa printuje na látky, strihy, ale aj šitie. Najlepšie bolo, že som sa mohla zúčastniť Londýnskeho týždňa módy. Až pri tejto stáži som však zistila, že móda v zákulisí a v „back stage“ nie je taká úžasná, ako sa na prvý pohľad zdá. Dá sa to skoro prirovnať k čínskym fabrikám. Dúfam, že raz pre študentov uzákonia práva na stáži, pretože skoro všade pracujú zadarmo, dlhé hodiny a v hrozných podmienkach. Nielen na mojej stáži, počula som, že sa to deje skoro v celom Londýne. Napriek tomu, všetko zlé je na niečo dobré a aj táto skúsenosť ma nasmerovala presne tam, kde som mala ísť.

Najprv si sa venovala móde, ako si sa dostala k tapetám a interiérovému dizajnu?

Áno, vždy som sa venovala móde a zostane to mojou láskou. Na móde milujem najmä to, že je akýmsi jazykom, ktorým sa dá komunikovať. Vyjadruje pocity, to, čo máme radi a hlavne to, kým sme. V súčasnosti spolupracujem s lingerie dizajnérkou Tisja Damen, pre ktorú navrhujem printy na spodnú bielizeň a night kimonos.

Katarína Stupavská

Aké boli tvoje najzaujímavejšie či najťažšie projekty na dizajnovanie?

Najťažším, no najzaujímavejším projektom pre mňa doteraz bol asi Van der valk hotel v Enschede, na ktorom som pracovala skoro celý minulý rok. Išlo o dvanásťposchodový hotel, v ktorom som navrhla 35 printov pre všetky poschodia. Vrátane baru, dvoch reštaurácií, ôsmich stretávacích siení, 140 izieb, wellness a fitness. Dali mi veľmi veľa priestoru a slobody počas celého procesu. Tento hotel bol aj nominovaný, tu v Holandsku, za najlepší design hotel 2016. Medzi nominovanými boli aj W hotel alebo Hilton hotel.

Má interiérový dizajn nejaké zásady?

Myslím, nie, pretože čím viac by ich bolo, tým viac je obmedzovaná kreativita. V projektoch ide hlavne o to, pre koho robím a kde budú printy umiestnené. Je veľký rozdiel medzi hotelom, klinikou alebo bytom. Z mojich skúseností viem, že každý klient ma iný vkus a iné nápady.

Katarína Stupavská

Zveľaďovala si aj nejaké známe hotely?

Áno, pracujem už na piatom Van der Valk hoteli. Je to najväčšia hotelová sieť v Holandsku. ďalším je Die Port van Cleve hotel, jeden z najstarších hotelov v Amsterdame priamo v centre mesta, a náš rodiny boutique hotel ‚t Hotel, ktorý vedieme už desať rokov s moju rodinou.

Ako riešiš vlastný marketing? Vďaka čomu sa k tebe záujemcovia dostávajú?

Už skoro 4 roky podnikám a zatiaľ ma zakaždým kontaktovali klienti. Obaja rodičia sa venujú podnikaniu, a tak som sa od nich veľa naučila. Veľa klientov ma našlo cez sociálne média, akými je Pinterest, Facebook alebo Instagram, či moja webová stránka. K zviditeľneniu mi pomohla aj prezentácia svojej prace na burzách ako Premier Vision, Maison & Object v Paríži alebo Heimtex vo Frankfurte. Taktiež spolupracujem s print-company BNinternational, ktorá predáva moju komerčnú kolekciu v Európe, Ázii a Afrike.

Katarína Stupavská

Ak by niekto z našich čitateľov chcel v budúcnosti hotel a odborníka, ktorý mu ho zariadi, môžeš nám povedať, koľko si má na to približne odložiť?

Je veľmi ťažké odhadnúť cenu, záleží na tom, aký veľký je hotel, tiež ako dlho trvá projekt, čo by chcel klient. Môže to byť od desaťtisíc eur cez päťstotisíc eur.

Čo teraz v interiérovom dizajne najviac letí a čo máš ty najradšej?

Ja sa riadim najmä podľa posledných trendov v Paríži a Londýne. Najviac z farieb letí ružová a tyrkysová, a to každého odtieňa. Ale nemali by sa mixovať, teda buď jedno, alebo druhé. A čím viac tým lepšie. Ja osobne mám veľmi rada farby.

V akom štýle je zariadený tvoj dom/byt?

Už som sa v živote sťahovala devätnásťkrát a v septembri to bude dvadsiaty. Prakticky môžem povedať, že mám prenosný (stojany s vešiakmi) a ľahký nábytok. Mixujem dizajnérske exkluzívne kúsky s vintage… pravé si uvedomujem že som sa ten interiérový dizajn asi naučila počas toľkého sťahovania.

Mali by sa podľa teba ľudia pri zariaďovaní domu radiť s odborníkmi?

Určite, keď na to majú ľudia dosť peňazí a nevedia si sami poradiť, mali by sa obrátiť na odborníka. Je to najlepšia investícia, nie je nič lepšie, ako sa spokojne cítiť vo vlastnom dome. Viem však, že to nie je pre každého finančne dostupné a tiež jednoduché, keď majú dvaja ľudia rozdielny vkus.

Katarína Stupavská

Čo sa týka tvojej práce, máš nejaké plány do budúcnosti?

Mám obrovské sny a plány. Po štyroch rokoch podnikania idem ďalej študovať do Londýna na Royal College of Art. Konkrétne špecializáciu v printe (je to master na 2 roky, post-graduate degree). Môj veľký sen je raz prezentovať moje celoživotné prace vo Victoria a Albert múzeu v Londýne. Milujem tu galériu, a dúfam, že mojou prácou inšpirujem aj iných ľudí.

Katarína Stupavská

Katarína Stupavská

Katarína Stupavská

Katarína Stupavská

Katarína Stupavská

Katarína Stupavská

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech