Nórska rodina žije v chatke vo vnútri solárnej kupoly

  • Tento udržateľný domček zasadený v lone nehostinnej severskej prírody už tri roky chráni rodinu Hjertefølger pred okolitým svetom.
nature-house-interior-889x592
inhabitat.com
  • Tento udržateľný domček zasadený v lone nehostinnej severskej prírody už tri roky chráni rodinu Hjertefølger pred okolitým svetom.

Život vo vnútri polárneho kruhu nie je jednoduchý. To však neplatí pre Benjamina a a Ingrid Hjertefølger, ktorí začali pred štyrmi rokmi pracovať na stavbe trojposchodovej chatky zaobalenej v solárnej kupole.

Tento ekologický dom sa nachádza na ostrove Sandhornøya v severnom Nórsku, a bol navrhnutý tak, aby zabezpečil trvalo udržateľné bývanie šesťčlennej rodiny napriek náročným klimatickým podmienkam. Rodina Hjertefølger, ktorá v dome žije už tri roky, v ňom dokonca vypestuje väčšinu svojej potravy.

nature-house-norway-889x575zdroj: assets.inhabitat.com

,,Dom funguje tak, ako sme pôvodne plánovali. Náš dom milujeme, pretože má dušu a je veľmi osobný. Tak, ako rástol dom, sme rástli aj my. Celý proces výstavby nás zmenil, posilnil,“ povedala Ingrid Hjertefølger.

nature-house-dome-889x668zdroj: assets.inhabitat.com

Rodina musela pri plánovaní svojho domu počítať a extrémnymi teplotami a silným vetrom. Vďaka dizajnu domu môže rodina vo vnútri presklenej kupoly pestovať plodiny o päť mesiacov dlhšie, než by to bolo možné vonku. Pestujú tam napríklad jablká, čerešne, slivky, marhule, kiwi, hrozno, uhorky, paradajky, rôzne bylinky či dokonca aj melóny.

nature-house-garden-889x465zdroj: assets.inhabitat.com

Pestovanie ovocia a zeleniny však nie je to jediné, čo robí tento dom udržateľným.  Rodina sa snaží používať iba čisté a bio výrobky, aby neboli prostredie domu či potraviny zdravotné závadné. Svoje využitie má aj odpadová voda – používajú ju na hnojenie a polievanie rastlín. Vďaka sklenenej kupole, ktorá chráni domček pred všetkými poveternostnými vplyvmi, nie je potrebné domček už viac maľovať či inak udržiavať jeho vonkajší povrch, pretože sa vplyvom počasia neopotrebúva.

nature-house-interior-889x592zdroj: assets.inhabitat.com

Dom je, samozrejme, možné vylepšiť, no rodina je s jeho dizajnom spokojná. ,,Ak by sme ho mali postaviť znovu, asi by sme dali na skleník dvojité sklo, aby sme mohli mať tropickú záhradu. Ale je to trochu nereálne, lebo by to bolo veľmi drahé riešenie,“ prezradila Ingrid.

nature-house-winter-889x424zdroj: assets.inhabitat.com

,,Pocit, ktorý máme, keď vchádzame do tohto domu je úplne jedinečný, pretože jeho atmosféra je unikátna. Dom je až neuveriteľné pokojný, to ticho doslova počuť. Ťažko sa to vysvetľuje, ale bolo by nemožné mať takýto istý pocit z domu, ktorý má rohy a rovné steny,“ uzatvára rodina Hjertefølger.

Zdroj článku: inhabitat.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech