V prekrásnom slovenskom regióne otvorili adrenalínovú ferratu

  • Ferrata HZS je otvorená už od 1. júna
  • Do 15. júna sa dostaneš len po vysokohorské chaty
Martinské hole Ferrata
Martinské hole - ferrata , TASR/Erika Ďurčová
  • Ferrata HZS je otvorená už od 1. júna
  • Do 15. júna sa dostaneš len po vysokohorské chaty

Portál Žilinak uviedol, že Ferrata HZS, ktorá vedie z Martina na Martinské hole, bude už od štvrtka (1. júna) znovu otvorená a sprístupnená verejnosti. Milovníci adrenalínu v spojení so športom si môžu naplánovať svoju vysnívanú túru. Z dôvodu jarnej údržby a opravy bola trasa od apríla uzatvorená.

Sezónna uzávera na turistických chodníkoch končí už o dva týždne. Teda od piatka 15. júna 2023 vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku budú chodníky opäť otvorené. Ako portál ďalej uvádza, sprístupnené budú aj sedlá, štíty a vyššie položené doliny.

Do 15. júna sa dostaneš len po vysokohorské chaty, okrem chodníka, ktorý smeruje k Chate pod Rysmi. Každoročná jarná uzávera v Národnom parku Malá Fatra sa týka troch turistických chodníkov. Dôvodov je niekoľko, no medzi tie hlavné patrí ochrana živočíchov. 

Od 15. júna 2023 sa dostaneš aj na trasy:

Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka),

Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutec (červená turistická značka),

Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka).

Slovenský raj je opäť prístupný

Všetky rokliny v Slovenskom raji sú pre turistov opäť priechodné, voda je tam však stále dosť vysoká. Informovala o tom Správa národného parku (NP) Slovenský raj s tým, že v uplynulých dňoch hladina poklesla a pri slnečnom počasí a bez dažďa klesá naďalej.

„V zmysle návštevného poriadku na základe rozhodnutia Správy NP, Horskej záchrannej služby (HZS) a príslušných obcí sú rokliny v Slovenskom raji opäť otvorené,“ uvádzajú ochranári.

Zároveň upozorňujú, že vodný stav je stále veľmi vysoký. Preto je potrebná pri návšteve roklín vysoká a nepremokavá obuv. Niektoré rokliny v Slovenskom raji uzatvorili minulý týždeň po výdatných dažďoch. Tie, naopak, pozitívne vplývali na vodnú hladinu v Prielome Hornádu, vďaka čomu je možné trasu za určitých podmienok aj splavovať.

Jarná uzávera je kľúčová

Snahou ochranárov je, aby nový návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP) platil už od letnej sezóny. Všetko však závisí od procesu schvaľovania návrhu, ktorý v súčasnosti stále trvá. Pre TASR to potvrdil vedúci odboru osobitného určenia Správy TANAP-u Peter Dzurilla. Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Miroslav Benko dodal, že ochranári aktuálne zapracovávajú vznesené pripomienky.

Súhlasné stanovisko k návrhu musí udeliť rezort životného prostredia a až po jeho doručení vydá OÚ vyhlášku, ktorá bude zverejnená vo Vestníku vlády SR. Zákonom stanovené lehoty na odsúhlasenie v tomto prípade podľa Benka určené nie sú.

„Všetky zainteresované strany však majú snahu a vyvíjajú úsilie, aby návštevný poriadok mohol byť vydaný čím skôr,“ dodal. Pri príprave návštevného poriadku Správa TANAP-u akceptovala rozsiahle pripomienkovanie verejnosťou, nie všetky pripomienky však bolo podľa Dzurillu možné z pohľadu ochrany prírody zapracovať.

Cieľom nových pravidiel je umožniť rozptyl turistov v intenzívne navštevovaných lokalitách mimo turistických chodníkov, najmä v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov. Zároveň sa umožní výstup na vysokohorskú chatu po zotmení s cieľom ubytovania. Došlo by tiež k výraznej aktualizácii koncepcie cykloturistiky, v niektorých lokalitách navrhli ochranári predĺžiť trasy, inde doplniť existujúcu sieť cyklochodníkov.

Horolezectvo budú môcť športovci v prípade schválenia návrhu vykonávať vo vyhradenom areáli v období od 1. júna do 31. októbra a od 15. decembra do 15. apríla. Od novembra do polovice decembra budú mať túto možnosť iba v zmenšenom areáli, najmä v okolí celoročne otvorených vysokohorských chát.

„Jarná ‚celoplošná‘ uzávera je z pohľadu ochrany tatranskej fauny kľúčová, keďže ide o veľmi citlivé obdobie rodenia, liahnutia a vyvádzania mláďat,“ upozornil Dzurilla. V novom návrhu sa zároveň zjednocuje areál určený na skialpinizmus s územím na horolezectvo.

Ochranári tiež navrhli nový areál zimnej turistiky v Mengusovskej doline a došlo i k výraznému zvýšeniu počtu vyhradených miest na bežecké lyžovanie. „Prvýkrát sa oficiálne nastavujú pravidlá pre geocaching a rozširujú sa lokality na vodnú turistiku. Došlo k návrhu obmedzenia pohybu návštevníkov v sprievode domácich zvierat, najmä psov, a to v lokalitách s výskytom významných druhov živočíchov. Ide o preventívne opatrenie s cieľom zamedziť prenosu parazitov, znečisťovaniu exkrementami a plašeniu živočíchov či lovu drobných zvierat,“ doplnil Dzurilla.

Upozornil, že Správa TANAP-u pri tvorbe návštevného poriadku vychádzala z dlhoročných skúseností a poznatkov odborníkov. Navrhované pravidlá tiež podľa neho odrážajú aktuálne znalosti a reagujú na súčasné výzvy v ochrane prírody.

Vyhláška, ktorou sa vyhlasoval návštevný poriadok TANAP-u, stratila platnosť ešte v roku 2002. Až v roku 2017 však na základe upozornenia OÚ ochranári iniciovali vydanie zoznamu vyhradených miest, ktorý kopíruje pravidlá starého návštevného poriadku, a tiež rozhodnutie o sezónnej uzávere. Tieto dva dokumenty platia až do súčasnosti, avšak najmä spomínaný zoznam je podľa ochranárov svojou filozofiou neaktuálny.

Zdroje: Žilinak , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá