AEROMOBIL: Bude prvé lietajúce auto dostupné už v roku 2017?

  • V decembri sme písali o AeroMobile a jeho účasti vo finále na SXSW. Teraz firma plánuje oficiálne vydanie lietajúceho auta v roku 2017 a rok na to aj model s “autopilotom”. Podarí sa im v tak krátkom čase dotiahnuť prvý prototyp do stavu vhodného pre zákazníka? Kto si toto "auto" kúpi a kde s ním bude môcť lietať?
image_1426528286.jpeg
  • V decembri sme písali o AeroMobile a jeho účasti vo finále na SXSW. Teraz firma plánuje oficiálne vydanie lietajúceho auta v roku 2017 a rok na to aj model s “autopilotom”. Podarí sa im v tak krátkom čase dotiahnuť prvý prototyp do stavu vhodného pre zákazníka? Kto si toto "auto" kúpi a kde s ním bude môcť lietať?

 

Podobne ako pri dronoch, aj tu vzniká veľa otázok ohľadom bezpečnosti a dopravných predpisov. O to viac, že v aute bude sedieť skutočný človek. 

Juraj Vaculík, CEO spoločnosti, je presvedčený, že prvý model bude pripravený do roku 2017. S hrdosťou označuje AeroMobil za dopravnú revolúciu. Problém dopravy charakterizuje ako tri druhy väzenia, v ktorých sa dochádzajúci človek ocitá každý deň – je väznený na letisku, v hustej premávke a zlou dopravnou infraštruktúrou. Autonómne vozidlá od Googlu pokladá len za čiastočné riešenie problému a tým pravým orechovým sú podľa neho lietajúce autá.

 

 

To, že revolúciu v tomto smere potrebujeme, nielen z hľadiska pohonných hmôt a životného prostredia, je úplne jasné. Na druhú stranu, je odpoveďou na problémy v preprave osobné lietadlo? Ide o spoľahlivý dopravný prostriedok alebo o drahé superauto pre bohatých?

Nový model auta, ktorý Vaculík predstavil, je dostatočne robustný na to, aby bol schopný vzlietnuť aj z trávnatej plochy. Táto alternatíva podľa neho zvyšuje možnosť výskytu parkovacích miest. Bude ale takéto parkovanie skutočne povolené? Nebudú musieť mestá vyhradiť špeciálny parkovací priestor pre nový druh vozidla? A čo dopravné predpisy? Vaculík tvrdí, že AeroMobil bude sedieť do oboch kategórií – auto aj lietadlo. Teda na cestách a pri parkovaní sa bude jednoducho riadiť podľa dopravných predpisov pre osobné vozidlá a vo vzduchu podľa pravidiel pre lietadlá, teda vodič bude musieť byť certifikovaný pilot.

 

 

Prvý komerčný produkt bude dvojmiestne vozidlo s padákom. Nie je jasné, či AeroMobil bude v roku 2017 pripravený na jeho výrobu, ale prototyp určite vyzerá funkčne už teraz. Momentálne sa všetko sústredí na zhotovenie bezpečnostných prvkov nevyhnutných ako pre autá, tak aj pre lietadlá. Okrem toho spoločnosť experimentuje s rôznymi druhmi motorov, pričom sa chystá na crash testy.

Cieľovou skupinou produktu je momentálne “bohatá vrstva”, teda ľudia, ktorí by si pokojne mohli dovoliť aj kúpu lietadla. Na otázku, či vidí budúcnosť AeroMobilu presahujúcu koníčky bohatých, Vaculík reagoval kladne. Tvrdí, že ceny nákladov na výrobu budú neustále klesať, ale neposkytol približnú sumu, za ktorú by sa takýto dopravný prostriedok mohol po čase predávať. Skončil na neurčitej cene – “pár sto tisíc eur”.

 

 

Po dvojmiestnom modeli sa chystá štvormiestny, ktorý by mal byť plne autonómny. Takže okrem toho, že vaše auto bude vlastne lietadlo, sa aj samo odpilotuje.

A nakoniec ďalšie dobré správy pre AeroMobil – Dean Kamen, tvorca skútrov Segway, sa pridal k poradcom AeroMobilu. 


Zatiaľ to vyzerá dobre, čo myslíte? Tiež sa stále neviete spamätať z faktu, že prvé oficiálne lietajúce auto bude slovenský výrobok? Tak už len ostáva čakať na prvý model a držať AeroMobilu palce, aby to stihli na ten rok 2017. 

 

Zdroj: theverge.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá