Aj Slovensko musí byť na pozore: Musíme sa pripraviť na dlhodobo vyššie ceny

  • Na vyššie ceny sa musia Európania pripraviť
  • Čeliť im budeme dlhodobo
peniaze ekonomika smutné dievča si zakrýva tvár
Unsplash/Dev Asangbam, Chiara Daneluzzi
  • Na vyššie ceny sa musia Európania pripraviť
  • Čeliť im budeme dlhodobo

Európania sa musia pripraviť na dlhodobo vyššie ceny, upozornila komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Veľká časť európskeho priemyslu je založená na „veľmi lacnej energii z Ruska, na veľmi lacnej pracovnej sile z Číny a na vysoko subvencovaných polovodičoch z Taiwanu“, povedala Vestagerová v rozhovore pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt.

Na dlhodobo vyššie ceny sa musíme pripraviť

Európa podľa nej nebola pri týchto rizikách naivná, ale chamtivá. Takúto závislosť však európske štáty nemôžu akceptovať ako súčasť obchodu. Podľa Vestagerovej Európa musí svoj obchod diverzifikovať a zmieriť sa s vyššími cenami. Takisto musí zvýšiť recykláciu.

Pokiaľ ide o nárast cien plynu, Vestagerová je mierne optimistická. Ak sa podarí, že Európania budú spoločne nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG), môže to viesť k stabilizácii a zníženiu cien. Naopak, varovala pred štátnymi stropmi na ceny plynu. Elektrina vyrábaná z takto subvencovaného plynu by totiž potom mohla smerovať aj do susedných krajín.

ÚRSO nevie regulovať zhruba polovicu koncovej ceny elektriny ani plynu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) má pri regulácii cien energií z časti zviazané ruky. Ako pre agentúru SITA potvrdil regulačný úrad, pri elektrine v tomto roku tvorí trhová cena 47 % z koncovej ceny. Pri plyne to je dokonca 56 %. Na trhové ceny elektriny a plynu na trhoch nemá náš regulačný úrad žiadny dosah.

Slovenský regulátor však sľubuje, že v ostatných položkách cien energií využije všetky nástroje, aby zdražovanie plynu či elektriny čo najviac zmiernil.

Úrad nemá pochopiteľne žiadny dosah na vývoj trhových cien elektriny a plynu na svetových burzách, v prípade ostatných zložiek v maximálnej miere využíva všetky svoje regulačné nástroje, aby pre domácnosti zabezpečil optimálne ceny elektriny a plynu. Úrad napríklad významne znížil tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) zavedením prolongácie podpory pre výrobcov z obnoviteľných zdrojov energií či zavedením pásmovej TPS,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Plyn
zdroj: Unsplash/Mykola Makhlai

Regulačný úrad v najbližších týždňoch a mesiacoch si chce posvietiť na regulované subjekty v elektroenergetike, ale aj v plynárenstve a teplárenstve. Plánuje prehodnocovať výšku oprávnených nákladov a primeraného zisku.

To sú témy, ktoré patria ku klasickej práci regulátora – hľadať úspory a rezervy v efektívnosti,“ podotkol Igaz.

ÚRSO upozorňuje, že aj pri maximálnom znížení distribučných či prenosových poplatkov, teda ďalších zložiek koncových cien elektriny a plynu, nie je šanca na plnú kompenzáciu nárastu trhových cien, ktorému v súčasnosti čelíme.

Preto máme za to, že v prípade elektriny zohrá dôležitú úlohu memorandum so Slovenskými elektrárňami a v prípade plynu by systémovým riešením mohlo byť spojenie témy strategických zásob s poskytovaním plynu najohrozenejším skupinám,“ konštatoval Igaz.

Okrem trhovej ceny plynu tvoria koncovú cenu aj distribúcia plynu (v tomto roku približne 35 %) a preprava plynu (9 %). Koncové ceny elektriny tvorí ešte viac zložiek. Okrem trhovej ceny elektriny sú to aj náklady dodávky a primeraný zisk (5,7 %), straty z distribúcie elektriny (7,8 %), tarifa za prevádzkovanie systému (10,7 %), tarifa za systémové služby (4,2 %), prenos elektriny vrátane strát (2,7 %) a distribúcia elektriny bez strát (21,7 %).

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá