Aj Ty v IT – projekt, ktorý chce vidieť viac slovenských žien v IT

  • Málo žien v IT je na Slovensku (ale i vo svete) faktom. Iniciatíva AJ Ty v IT pracuje intenzívne na tom, aby sa aktuálne čísla zmenili a počet žien na IT pozíciách postupne rástol. Ideálne číslo? Keď budeme na Slovensku na úrovni 30 %, bude to super.
ajtacky_cover_vseob
  • Málo žien v IT je na Slovensku (ale i vo svete) faktom. Iniciatíva AJ Ty v IT pracuje intenzívne na tom, aby sa aktuálne čísla zmenili a počet žien na IT pozíciách postupne rástol. Ideálne číslo? Keď budeme na Slovensku na úrovni 30 %, bude to super.

Počet dievčat v IT nie je iba problém firiem, ale aj vysokých škôl. Pred štyrmi rokmi ich bolo cca 3- 5 % z celkového počtu študentov – číslo veľmi žalostné a dosť zaostávajúce za svetom. Tam to síce tiež nie je oveľa lepšie, ale 20 % je predsa len viac.

Projekt Aj Ty v IT zisťoval, či sa s nízkymi percentami dá niečo robiť, skúsili otestovať malý „lokálny“ projekt  v Bratislave s akciami iba pre dievčatá. Už na druhé stretnutie prišli dievčatá z Handlovej, Senice a Žiliny. Vtedy zbadali, že podobná iniciatíva tu chýba a snažili sa otvoriť dvere pre čo najviac dievčat.

_DSC6585 2

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť záujem dievčat o informatiku a odstrániť predsudky ohľadom tejto profesie (že je určená hlavne pre mužov). Odstrániť strach z neznámeho (nepoznám IT, preto sa toho bojím). Ukázať im, že štúdium IT nie je také ťažké, ako si myslia. A nakoniec, mať viac žien pôsobiacich v IT pozíciách. Prečo? Vedia sa dobre uplatniť, nemajú problém nájsť si prácu, ich príjem je veľmi zaujímavý. A samozrejme, prácu vedia dobre skĺbiť aj s rodinným životom a starostlivosťou o deti.

Prečo vlastne dievčatá nechcú ísť študovať IT a techniku? Najviac prekvapivé je asi ich nízke sebavedomie. Obavy zo zlyhania voči ich mužských kolegom sú veľmi silné, aj keď o nich častokrát nahlas nehovoria

Dievčatá sa veľmi obávajú náročnosti štúdia, špeciálne sa to týka predmetov matematika a programovanie. Do tejto „pasce“ ich však zahnal náš systém výučby matematiky, ktorý ich skôr demotivuje, ako by ich viedol k obľube tohto predmetu. Tiež výučba informatiky je často na stredných školách zúfalá. Študenti sa učia používať balík Office, teda Word a Excel, čo sa rozhodne nedá považovať za znalosť informatiky. Povinnosť bifľovať sa naspamäť klávesové skratky či dlhé riadky kódov sú jednými z perličiek, ktoré zbierame počas workshopov s dievčatami. Samozrejme, sú aj výnimky a viaceré školy majú skvelých a motivovaných pedagógov, s ktorými je radosť pracovať.

_DSC6715

U väčšiny dievčat prevláda názor, že informatika je iba programovanie. Aj Ty v IT sa im snaží ukázať, že existuje široké spektrum profesií, ktoré s IT vzdelaním môžu robiť, pričom nemusia sedieť celý deň za počítačom.

Problémom sú pritom častokrát aj starostliví rodičia, ktorí pomáhajú svojim dcéram pri výbere profesie. Keďže IT nepoznajú, alebo nepoznajú nikoho, kto v tomto sektore robí, radšej dievčatám odporučia iný typ štúdia. Bohužiaľ sa veľmi nezamýšľajú nad uplatnením, ktoré z týchto typov škôl baby budú mať, je pre nich dôležité iba to, aby ich dieťa išlo študovať na VŠ.

Stredoškoláčky sú často neisté v tom, čo vlastne chcú ísť študovať. Jeden rok je to právo, potom diplomacia, potom farmácia, potom niečo, čo kamarátka. O informatike začnú uvažovať až po tom, ako ich niekto k nej privedie.

„To sa snažíme robiť. Takže potom prichádzajú najčastejšie otázky – Zvládnem to? Jasné, že to zvládneš. Ale budeš musieť trocha viac „makať“ ako tvoji kamoši na iných školách. Ale stojí to za to. To je určite hlavná a najčastejšia rada, ktorú dávame,“ hovoria ľudia, ktorí za projektom Aj Ty v IT stoja.

DSC_6878

Čo teda vlastne všetko Aj Ty v IT robí?

Organizuje praktické workshopy zamerané na rôzne témy – základy HTML, CSS, JavaScript, základy tvorby webov, sieťarské workshopy, kde sa strihajú káble a vytvárajú spojenia,  rozoberá servre a pozerá sa im do žalúdka, programuje LEGO robotov. Dievčatá učí tiež prácu s fotkami, animácie alebo ich učí písať životopisy a prezentovať sa na pohovoroch.

Organizuje stretnutia so zaujímavými ženami, ktoré v IT už pôsobia – lepšia jedna živá ajťáčka na kuse reči, ako veľa ajťáčiek iba na papieri :)

Chodí diskutovať na stredné školy– o čom vlastne je to IT, ako sa tam tie baby dostávajú, či je to taká hrôza, ako si myslia.

Založili si vlastný blog – svoje názory tam píšu práve študentky IT vysokých škôl, ale aj blogerky stredoškoláčku či staršie baby, ktoré už pracujú.

Atos_pekna

Umožňuje babám zistiť, ako vyzerá výučba IT priamo na školách, formou mentoringu už na troch vysokých školách (BA, Žilina, Košice).

Vydáva materiály – o profesiách v IT, o ženách v IT.

Čo je tiež dôležité, podporuje aj študentky, ktoré IT začali študovať a majú niekedy ťažšie chvíle. Majú možnosť zapojiť sa do profesného mentoringu (každá dostane vlastného mentora, ktorý ju vedie), pre prváčky vždy organizujeme úvodné stretnutie, kde ich upozorňujeme na možné problémové „body“.

IMG_0512-02_1

„Výsledky vidíme v rastúcich počtoch dievčat, ktoré nakoniec idú študovať IT,“ dodávajú.

zdroj fotografií: ajtyvit.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech