Aj v Slo­vin­sku doká­žu veľ­ké veci: Vod­ný skú­ter, kto­rý sa vzná­ša nad vodou!

Martin Bohunický / 12. septembra 2015 / Tech a inovácie

Prvý pro­to­typ Quad­ro­fo­ilu vzni­kol v Slo­vin­sku ešte v roku 2012. Dnes výrob­ca hlá­si hoto­vo. Špe­ciál­na maši­na je pri­pra­ve­ná na maso­vú pro­duk­ciu a pri­jí­ma prvé pred-objed­náv­ky.

 

Quadrofoil je veľmi zvláštny dopravný prostriedok, ktorý jeho výrobcovia označujú ako vodný skúter. Narozdiel od iných vodných skútrov však vyniká tým, že neznečisťuje ovzdušie, nevytvára emisie a zanecháva len minimálne vlny. Ako? Tým, že sa s pomocou špeciálnych plutiev vznáša nad vodou! Spoločnosť tak chce tento “skúter” dostať do oblastí, kde sú ľudia na životné prostredie citlivý a kde ľuďom hluk a vlny po vodných skútroch lezú hore krkom.

 

Quadrofoil Q2S je určený pre dve dospelé osoby, je 1,5 metra široký, 1,2m vysoký a 3m dlhý. Motor pracuje s výkonom 5.5 kW a batérie s kapacitou 10 kWh a dokáže vyvinúť rýchlosť 40 km/h. Lacnejší model Q2A má elektrický motor s výkonom 3,7 kW, 4,5 kWh batérie a jeho maximálka sa pohybuje na úrovni 30 km/h.

 

 

Spoločnosť tvrdí, že na plné nabitie vydrží skúter 2 hodiny jazdy a približne 100 kilometrový dojazd, lacnejší model vydrží približne polovicu. Kokpit skútra je veľmi jednoduchý. Volant nápadne pripomína tie počítačové, s akými sme sa kedysi hrávali Need for Speed. K tomu integrovaná dotyková obrazovka, ktorá ponúka všetky potrebné informácie o dojazde, rýchlosti a podobne. Vo vyššom modeli Q2S nájdeš navyše aj GPS, hĺbkomer, navigačné svetlá a kožené sedačky.

 

Vznášanie sa nad vodou je možné už od rýchlosti 12 km/h a to vďaka špeciálne tvarovaný plutvám, ktoré dokážu už pri tak malej rýchlosti vyvinúť dostatočnú zdvižnú silu. Celý skúter váži len 100 kilogramov a podľa dizajnérov je nepotopiteľný. Kde sme to už počuli?

 

 

Od roku 2012 pripravil výrobca viacero technických zmien a vylepšení. Dnes máš možnosť kúpiť si skutočne precízny a vyladený systém, s ktorým si na vode užiješ kopec srandy. Skvelá stabilita na vode, vychytaný riadiaci systém a ešte aj pošetríš prírodu, no kto by to nebral? K tomu ešte anti-kolízny systém, vďaka ktorému už žiadne bláznovstvo neskončí úrazom. Stále nestačí? Pozri si, ako Quadrofoil funguje na jazerách v Slovinsku a nebudeš chcieť nič iné.

 

Zaujalo ťa to? Priprav si poriadny balík. Za vyšší model Q2S zaplatíš 25.000 eur, lacnejší Q2A ťa vyjde na 16.500 eur.

Pridať komentár (0)