Aké sú výhody práce v startupoch?

  • Ak sa ťa niekto opýta, čo si predstavuješ pod pojmom startup, predstavíš si rýchle pracovné prostredie, dlhodobú nestabilitu a nekonečné hodiny práce? Toto síce môže byť pravda, ale je dôležité, aby si neprehliadol aj výhody, ktoré práca v startupe prináša.
working
  • Ak sa ťa niekto opýta, čo si predstavuješ pod pojmom startup, predstavíš si rýchle pracovné prostredie, dlhodobú nestabilitu a nekonečné hodiny práce? Toto síce môže byť pravda, ale je dôležité, aby si neprehliadol aj výhody, ktoré práca v startupe prináša.

Ak si niekedy uvažoval nad prácou v startupe, ale odradili ťa práve vyššie spomínané dôvody, prečítaj si nasledujúce benefity a sám zváž, či ti nestojí za to, prácu v startupe aspoň skúsiť.

  • Práca, ktorá má zmysel

Práca v kancelárií. Najmä v počiatkoch tvojej kariérnej cesty, znamená, že budeš pravdepodobne robiť prácu, ktorá nemá žiadny väčší účinok, čo sa týka spoločnosti a jej vízie. Nie však v startupe. Každý zamestnanec startupu je pre úspech firmy nesmierne dôležitý, takže práca, ktorú vykonávaš, má zmysel.

V bežných podnikoch sa často stane, že si tvoju ťažkú prácu nikto nevšimne, lebo si, ako sa hovorí, iba jedna rybka v oceáne plnom rýb. V startupoch to tak nie je, čo môže byť aj pozitívny, aj negatívny aspekt. Niečo veľké sa ti práve podarilo? Každý v práci to bude vedieť. Prešvihol si klientov deadline? Áno, každý v práci to bude vedieť.
Ak ale túžiš byť v práci rozpoznaný a chceš job, kde môžeš okamžite vidieť posun vpred, zváž prácu v startupe.

startup-office-e1366912862597

foto: luckyrobot.com

  • Žiadna rutina

Asi nie je veľmi prekvapením, že budget pre nováčikov v startupoch nie je veľlmi vysoký. Možno nebudeš platený tak, ako vo veľkej firme, ale tento fakt tiež znamená, že získaš mnoho neoceniteľných skúseností. Ako zamestnanec startupu budeš často požiadaný, aby si vybavil niečo, čo nemáš v popise práce. Možno to pre teba bude znamenať stres navyše alebo neplatené nadčasy, ale mysli na to, že toto všetko ti pôjde nielen do životopisu, ale skutočne sa naučíš niečo nové a užitočné.

Povaha startupov je vyvíjať sa a rýchlo sa meniť, ako sa biznis rozrastá. Od začiatku vlož do práce maximum a pravdepodobne budeš povýšený ešte skôr, ako si to stihneš uvedomiť.

Startup Stock Photos

foto: lifehack.org

  • Vyskúšaj si startup kultúru na vlastnej koži

Ak by si do práce radšej nosil rifle miesto oblekových nohavíc, startup by ti mohol ponúknuť tú správnu kultúru, pretože atmosféra v startupe je úplne iná ako v bežných firmách, čo sa týka dress code-u, hierarchie a pravidiel.

A keďže startupy pracujú v omnoho menších skupinách ako nájdeš bežne vo firemných kanceláriách, priprav sa na to, že budeš úzko spolupracovať s ľuďmi, ktorí sa veľmi rýchlo môžu stať tvojou druhou rodinou, nie len spolupracovníkmi.
V prípade, že máš nejaký problém, nemusíš ísť za svojim šéfom, ktorý zase pôjde za jeho šéfom a tak podobne. V startupe je otvorená komunikácia a tieto typy problémov sa vedia ihneď vyriešiť.

  • Nauč sa, ako byť podnikateľom

Uvažuješ do budúcna nad vlastnou firmou? Práca v startupe môže byť práve tá skúsenosť, ktorú potrebuješ, aby si sa dostal bližšie k svojmu cieľu. Pretože zamestnanci startupu pracujú v úzkom kruhu, máš šancu sa naučiť, ako vedenie o veciach rozhoduje, ako sa nadväzujú vzťahy s klientmi alebo, ako sa uzatvárajú dohody. Okrem toho je každodenná energia v práci možno to, čo ťa nakopne tým správnym smerom – bližšie k tvojej vlastnej firme.

OERP9XI9YB

foto: lifehack.org

  • Budovanie siete kontaktov

Ako zamestnanec startupu budeš súčasťou fázy rastu biznisu a bude sa od teba očakávať, že sa budeš stretávať s novými klientmi a získavať pre podnik nové kontakty.
Čo to znamená pre teba? Budeš pomáhať spoločnosti rásť a zároveň budeš pridávať mená aj do svojej zbierky kontaktov.
Snaží sa tvoj startup vypustiť na trh nový produkt? Možno budeš poverený stretnúť sa s potenciálnymi distribútormi, čo sú kontakty, ktoré pre teba v budúcnosti rozhodne nebudú na škodu.

Predtým, ako zavrhneš svet startupov, pretože si myslíš, že nezarobíš tak, ako by si chcel, alebo budeš pracovať viac hodín, ako tie, ktoré budeš mať zaplatené, prebehni si ešte raz týchto 5 dôvodov. Všetko má dve strany. Skús sa na veci pozrieť aj z dlhodobého hľadiska. Monotónna práca v kancelárií, alebo perspektívna práca na niečom, čo má zmysel?

chartbeat-the-bros-in-wayne-manor

foto: mashable.com

zdroj: lifehack.org, zdroj titulnej fotografie: dare2mansion.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK