Ako mať na účte každý mesiac o pár stoviek viac?

  • Keď som zhruba pred rokom dokončil bakalára a začal ako freelancer zarábať reálne peniaze, neustále som hľadal spôsoby, ako si ešte prilepšiť.
150918_FF_eliteresponse
  • Keď som zhruba pred rokom dokončil bakalára a začal ako freelancer zarábať reálne peniaze, neustále som hľadal spôsoby, ako si ešte prilepšiť.

Mal som osobný cieľ, že každý mesiac zarobím viac, ako ten predošlý. A dlho sa mi to darilo. Jednoducho som vedel, že “musím”, a tak som vždy našiel spôsob, ako tie peniaze získať. No až po polroku som si uvedomil jednu závažnú vec. Hoci som zarábal peniaze, ktoré boli predtým pre mňa nepredstaviteľné, na konci mesiaca mi na účte pravidelne zostávali drobné. A bolo úplne jedno, aké “skóre” som dosiahol. Potreboval som to riešiť.

Keď som však premýšľal nad svojimi výdavkami, neprišlo mi, že míňam tak veľa. Okej, chodím denne v robote na obedy, občas si dám niečo dobré, občas idem na pivko s kamarátmi. Tu teda problém nebol. Alebo žeby?

Nainštaloval som si aplikáciu Money Lover a začal trackovať svoje výdavky. 5 eur sem, 5 eur tam. Zapisoval som každý minutý cent a skoro ma prekotilo, keď som videl, čo som minul za prvé tri dni. A to som nič nemal za tie peniaze reálne v rukách.

Pokračoval som v trackovaní a na konci mesiaca som bol nepríjemne prekvapený. Míňam po malých čiastkach, no míňam neuveriteľne často a centík po centíku som schopný minúť aj stovky eur. Začala teda analýza a prišiel som k veľmi zaujímavým faktom.

Stocksy_txp4eb78dc4luW000_Small_2725751

foto: elitedaily

Ak svoju lásku k burgerom z BeAbout, sushi, tataráku z Mamuta a iným chuťovkám obmedzím na raz mesačne, som schopný ušetriť snáď aj 150 eur. Ak si začnem obedy do práce nosiť aspoň 2-3x krát týždenne (rozhodoval som sa podľa jedálneho lístka) a prestanem piť sladené nápoje, ktoré škodia nielen mojej peňaženke, ale aj môjmu zdraviu, je to ďalších 85 eur. Ďalšími menšími položkami som sa dostal až k 350 eurám mesačne. A predstav si teraz svoj plat a predstav si, že ti k nemu pridajú 350 eur. Asi by si skákal od radosti. Tak tento pocit som zažil a nemusel som zrazu pracovať oveľa viac. Stačilo sa len nad sebou zamyslieť.

Dnes už Money Lover nepoužívam, časom mi zadávanie každej položky prišlo otravné. To je celý jeho najväčší problém – nezosynchronizuješ ho s účtom. Potom som vo svojom Internet bankingu VÚB objavil prehľadný Graf výdavkov. Nemusím absolútne nič riešiť, Internet banking mi sám podľa určitých pravidiel zaradí jednotlivé platby kartou do desiatich kategórií (jedlo, potraviny, oblečenie, šport a pod.) Vďaka tomu mám parádny prehľad bez toho, aby som vynaložil čo len najmenšie úsilie a mal nutnosť zapisovania výdavkov stále v hlave. Navyše triedenie výdavkov si môžem ľahko upravovať a doplniť si aj vlastné kategórie pre svoje špeciálne výdavky. Na každú kategóriu mám nastavený limit, na stravovanie v reštikách tak určite neminiem viac, než by som chcel. Graf limitov v Internet bankingu ma na to okamžite upozorní a ja viem, že stačilo. Veľmi elegantné a efektívne riešenie bez toho, aby som musel investovať už tak drahý čas.

Kategorizacia_NB_02

foto: VÚB

Vďaka ušetreným peniazom teraz môžem míňať na veci, ktoré mi dávajú oveľa väčšiu hodnotu – omnoho častejšie cestujem do zahraničia a skúmam miesta, ktoré ma vždy lákali. A to za pár minút  analýzy mesačne stojí.

titulná foto: time.com

článok: (PR)Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech