Ako odhadnúť cenu startupu a výšku investície

  • „Myslím, že som prišiel so skvelým nápadom à la nový Facebook a celkom aj tuším, kde by som mohol nájsť investorov. Ale ako mám vedieť, koľko peňazí by som si mal vypýtať, a ako ohodnotiť svoj startup?“
image_1400534591.jpeg
  • „Myslím, že som prišiel so skvelým nápadom à la nový Facebook a celkom aj tuším, kde by som mohol nájsť investorov. Ale ako mám vedieť, koľko peňazí by som si mal vypýtať, a ako ohodnotiť svoj startup?“

Toto je ďalší článok z mojej minisérie, ktorý analyzuje investičný cyklus v startupe. Ak vás zaujíma všeobecný prehľad, pozrite si tento post. Ďalší potom hovorí o špecifickosti tohto cyklu v CEE regióne. Odporúčam prečítať si oba predtým ako sa pustíte do ďalšej témy, ktorou je hodnotenie startupu a výška investície.

Adekvátna výška investície

Ak sa váš startup nachádza iba v začiatkoch, v podstate ešte nie je také náročné odhadnúť, akú veľkú finančnú pomoc budete potrebovať, keďže zatiaľ nevykazujete zisk. Urobte si prehľad svojich výdavkov (väčšina asi pôjde na mzdy) a skúste odhadnúť, za aký čas ste schopní prejsť touto fázou a postúpiť o úroveň vyššie. Ako dlho bude trvať, kým vyrobím prototyp svojho produktu? 3-6 mesiacov? Budem potrebovať asi 3 ľudí, ktorí mesačne dostanú cca 1200 EUR? V tom prípade by som mal získať niečo medzi 10-20 000 EUR od svojho angel investora, plus niečo navyše  ako poistku (buffer). Pokiaľ sa nachádzate vo fáze seed, vaše počty budú približne rovnaké. V Credo Ventures nás pri stratupoch v tejto fáze zaujíma prvých 12-18 mesiacov, takže len skúste odhadnúť vaše náklady na takéto obdobie. Veľmi dobré startupy ukážu sľubné výsledky ešte skôr, a dokážu sa tak dostať na Sériu A za menej ako rok s peknou čiastkou peňazí na svojom účte. Čo sa týka rizikového kapitálu, tam sa už počty trochu komplikujú, pretože musíte začať vykazovať nejaký výnos, a tým vám podstatne narastajú výdavky. Avšak vzorec ostáva rovnaký.

European Private Equity spolu s Venture Capital Association zverejňujú ročné štatistiky, ktoré obsahujú dáta o investíciách a začiatočných fázach startupov, vrátane výšky investície. Pozrite si správu  z roku 2012.

Nižšie si môžete pozrieť niektoré moje odhady toho, koľko sa asi v priemere do startupov v danej fáze investuje v našom CEE regióne. Hardvérové startupy som tam nerátal. Tieto čísla samozrejme nie sú 100%-né, existuje množstvo výnimiek. Išlo mi však o to, aby podnikatelia mali nejakú predstavu o tom, aký finančný cyklus asi môžu v našom regióne očakávať v rôznych štádiách svojho startupu.

Angel investor, FFF, Akcelerátory:  10-100 000 EUR

Seed:  50-500 000 EUR

Séria A:  400 000 – 3 000 000 EUR

Séria B a vyššie:  viac ako 2,5 000 000 EUR

Túto širokú škálu financovania, najmä v neskorších štádiách startupu, môžeme pripisovať množstvu faktorov: agresívne expandovanie, túžba rásť, model akvizície predajcov alebo zákazníkov (priamy predaj vs. partnerstvo vs. výdavky na marketing, atď.), náklady spojené s výrobou, vylepšovaním, inováciu produktu, a podobne. Dôležité je vedieť identifikovať a naplánovať vaše výdavky čo najviac dopredu. A nezabudnite na peniaze bokom, keby sa veci začali uberať zlým smerom. Hotovosť je nesmierne dôležitá a pokiaľ vám dôjde, hra sa skončila.

Čo sa týka peňazí navyše slúžiacich ako poistka, treba byť s číslami veľmi opatrní. Na jednej strane, ak nebudete mať dosť, stále budete cítiť nôž na krku. Na druhej strane, ak si umelo navýšite všetky predpokladané výdavky a tie budú už na prvý pohľad vyzerať nereálne, riskujete, že to investor odhalí a poškodíte si reputáciu. Skrátka sa uistite, že ste k investorovi priami v tom, aké výdavky očakávate, a akú poistku by ste asi tak potrebovali navrch. Nesnažte sa to zamaskovať.

Ohodnotenie

Ohodnotenie starupu je vždy komplikované. Pozrime sa rýchlo na zopár čísel: seed a rizikoví investori si zvyknú pýtať 15-35% z hodnoty startupu, angel investori zvyčajne menej, avšak je to rôzne, povedal by som tak od 5-25%. O konkrétnych číslach sa potom vyjednáva, v závislosti od rôznych faktorov, vrátane potenciálu vašej spoločnosti (veľkosť trhu / potenciálny výnos za 3-5 rokov), stability a sily vášho tímu alebo momentálnej trakcie.

 

V žiadnom prípade by zakladatelia spoločnosti nemali rozdeliť  väčšinu svojej firmy medzi angel investora a toho nasledujúceho, ktorého budú potrebovať v Sérii A. Investori, ktorí žiadajú väčšinový podiel vo vašej spoločnosti v takomto štádiu sú finanční predátori, ktorí sa efektívne snažia vašu spoločnosť ukradnúť. Avšak kľúčovými postavami sú práve zakladatelia, ktorí sa starajú o rast spoločnosti. Ako by mohli ostať motivovaní a pripravení robiť dôležité rozhodnutia, keď nad nimi investor úplne prevzal kontrolu? Podobné je to aj s angel investormi, ktorí si pýtajú viac ako 35% podielu vo firme: ako môže investor ako Credo Ventures ďalej financovať startup bez toho, aby vlastnil spoločne s angel investorom väčšinový podiel? Je smutné, že investori v našom regióne si často neuvedomujú, že pokiaľ vlastnia väčšinový podiel startupu v jeho ranom štádiu, zásadným spôsobom mu bránia v tom, aby si neskôr našiel investora. Práve to v mnohých prípadoch vedie k predčasnému a úplne zbytočnému zániku startupu. Videl som množstvo startupov so sľubným produktom, do ktorých Credo Ventures skrátka nemohlo investovať, pretože investori už vlastnili príliš veľa podielu spoločnosti, a nijak mu nepridávali na hodnote.

Hodnotenie startupu musí tiež odzrkadľovať jeho potenciál. Ak by vám mal Sun Tzu dať nejakú radu ohľadne vyjednávania o investovaní do vašej spoločnosti, pravdepodobne by povedal niečo v zmysle: zistite, čo je motiváciou vášho VC. A môžem vám povedať, že motivácia pre väčšinu VC je rovnaká: peniaze. Kopec peňazí. Koľko je to „kopec“? My v Credo Ventures očakávame najmenej desaťnásobnú potenciálnu návratnosť investície v Sérii A, a ešte viac pri seed financovaní (ako kompenzáciu za pridané riziko, ako vysvetľujem v predchádzajúcom článku). Neviem, či sa to stáva iba u nás v CEE, ale zdá sa mi, že je až príliš veľa biznis plánov s hodnoteniami, ktoré skrátka nedávajú zmysel pri finančnom odhade, ktoré spoločnosť prezentuje. Napríklad: startup požiada o financovanie 2 mil. EUR za 20% podiel v spoločnosti, avšak plánuje  zarobiť 2 mil. EUR v priebehu 4 rokov. Aby bol za ten čas schopný investorovi zaistiť 10násobnú návratnosť, spoločnosť by sa musela predať za 100 mil. EUR. Vážne si myslíte, že predáte spoločnosť s výnosom 2 mil. EUR v priebehu 4 rokov za 100 mil. EUR? V žiadnom prípade. Jedine, že veríte na zázraky alebo máte v top manažmente Jacka Dorseyho.

Keď sa vám podarí zistiť, akú veľkú investíciu potrebujete, a aký podiel by ste investorovi chceli dať, ďalšia kalkulácia o hodnote vášho startupu je už pomerne jednoduchá: investíciu vydeľte percentami podielu, ktorý by ste chceli investorovi ponúknuť. Napríklad: ak potrebujete 1 mil. EUR a investorovi by ste chceli dať 25% podielu v spoločnosti, takže jej po-investičná hodnota je 4 mil. EUR. Prečo po-investičná? Pretože v sebe zahŕňa peniaze od investora, a teda hodnota spoločnosti je vrátane investovaných peňazí. Pred-investičné hodnotenie sa teda počíta tak, že sa odstráni investícia z predchádzajúceho výpočtu, v našom prípade to teda znamená: 4 mil. EUR (po-investičná hodnota) mínus 1 mil. EUR investície = 3 mil. EUR. Investori sa často zamerajú na pred-investičnú hodnotu startupov, keď ich porovnávajú predtým, ako sa rozhodnú do nich investovať.

Keď v rokovaniach s investormi, od ktorých chcete, aby vás financovali, trochu postúpite, skúste si vyhľadať ohodnotenia predošlých spoločností, do ktorých investovali. Porovnajte svoj startup s ich portfóliovými spoločnosťami. Pri tom by vám mohli pomôcť databázy ako AngelList alebo CrunchBase. Môžete dať krk na to, že investori porovnávajú potenciálne investičné príležitosti so svojim portfóliom.

Vyberte si správneho partnera

Čo je podľa mňa ešte dôležitejšie ako ohodnotenie, je vybrať si správneho partnera. Nedávajte sa dokopy s investorom, ktorý ide zubami-nechtami po najlepšom hodnotení. Ak sa vás totižto investor snaží nahovoriť na spoluprácu kvôli vášmu hodnoteniu, vlastne vám priamo hovorí, že okrem peňazí vám toho viac nevie ponúknuť. Ak sa predsa len rozhodnete spolupracovať s takým investorom, len aby ste získali pre seba 5-10% kapitálu navyše, môže sa stať, že budete vlastniť 5-10% niečoho, čo stojí len zlomok (ak vôbec) toho, čo by ste mohli získať s partnerom, ktorý by pre vás otvoril tie správne dvere. Dúfam, že moje predošlé články vám dali aký-taký obraz o tom, ako si vybrať správneho investora.

Takže asi toľko o hodnotení startupov a výške investícií. Môže sa zdať, že tento článok je trochu abstraktnejší, ale to len preto, že hodnotenie je viac umenie ako veda. Umenie jednať sa. V priebehu takéhoto vyjednávania je vždy dobré vedieť, podľa čoho vás druhá strana hodnotí a na čo pri tom hľadí.

Andrej Kiska, Associate v Credo Ventures, @kiskandrej

zdroj: hypebeast.com, bizmology.hoovers.com, tekresource.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK