Ako prežiť skoré rána a dožiť sa minimálne poobedia

  • Škola volá, práca sa neprestala ozývať, a aj keď už roky snívame o flexibilnom pracovnom čase, on nie a nie sa dostaviť. Takže sa predsa len musíme zmieriť s budíčkom v ranných hodinách. Pri tej príležitosti ti dáme pár malých tipov a trikov, ktoré ti tieto útrapy dokážu uľahčiť a spríjemniť, aby sa rána nestali úplnou nočnou morou.
image_1441184880.jpeg
  • Škola volá, práca sa neprestala ozývať, a aj keď už roky snívame o flexibilnom pracovnom čase, on nie a nie sa dostaviť. Takže sa predsa len musíme zmieriť s budíčkom v ranných hodinách. Pri tej príležitosti ti dáme pár malých tipov a trikov, ktoré ti tieto útrapy dokážu uľahčiť a spríjemniť, aby sa rána nestali úplnou nočnou morou.

 

1. Aspoň desať minút pohybu

Neprevracaj hneď očami. Nikto netvrdí, že to musí byť šprint hore kopcom, poprípade zúrivý tréning crossfitu. Na to sa ráno cíti naozaj len málokto. V skutočnosti stačí, keď sa ráno trochu ponaťahuješ, zacvičíš si jednoduchú jogu, alebo rozprúdiš trochu krvi a pár krát vybehneš hore schodmi (hocakými). Podľa výsledkov štúdií Bristolskej univerzity aj desať minút stačí na zvýšenie dennej dávky energie a pozitívneho prístupu k veciam, ktoré nás čakajú a neminú. A desať minút naozaj nie je tak veľa – dá sa to zvládnuť pri pustenom rádiu alebo televízii.

 

 

 

2. Voda s citrónom

Aké jednoduché a aké efektívne. Minimálne pohár vody treba vypiť hneď po prebudení – naštartuje to metabolizmus a celkovo ťa to prebudí. Ak k tomu pridáš citrón, môžeš počítať s okamžitým osviežením, zefektívnením trávenia žalúdku a nakopnutím imunity. Citrónová šťava totiž obsahuje vitamín C, antioxidanty a draslík, ktorý zase pôsobí blahodarné na všetky naše svaly – od tých, z ktorých je srdce, až po tie, ktoré sú v orgánoch tráviaceho traktu. S citrónom to ale na začiatok netreba preháňať, pokiaľ naň nie si zvyknutý. Polka citróna na pol litra vody je pre začiatok tak akurát. V zime môže voda byť aj teplá. To metabolizmus naštartuje lepšie ako káva so žinčicou.

 

 

 

3. Studená sprcha

Hneď po prebudení jednoduchým pohybom a pohárom vody by malo nasledovať osvieženie sprchou, ktoré nás za pár minút postaví na nohy a zaženie posledné stopy spánku. Ak je úplne studená sprcha pre teba príliš hardcore, skús aspoň striedať studenú s vlažnou/teplou, no konči vždy pri studenej. Nielen energia, ale aj imunita sa ti pri takomto pravidelnom otužovaní poďakuje. 

 

 

 

4. Elektronika až po raňajkách

Aké vzácne to chvíle, keď si ich môžeme užiť úplne bez elektroniky. Chápeme, že hneď po prebudení nám rukou trhá smerom k mobilu na nočnom stolíku, ale skúsme túto ruku včas zastaviť. Denne by sme si mali vyhradiť aspoň pár minút, počas ktorých sa nebudeme sústrediť na e-maily, správy od ostatných, či novinky zo sveta. V pokoji zjedzme aspoň raňajky, nech nemáme už počas nich žalúdočné vredy spôsobené tým, čo nás čaká a čo hrozné sa zase udialo. Myseľ potrebuje pre začiatok dňa aspoň chvíľu ticha.

 

Napríklad si skúsme hľadieť do očí… V prípade absencie partnera postačí aj výhľad z okna.

 

 

5. Poriadne raňajky

Prečo jesť raňajky, to snáď ani nemusíme opakovať. Ale predsa. Ľudia, ktorí sa im vyhýbajú, majú zvýšenú pravdepodobnosť obezity, cukrovky a v neposlednom rade aj vyčerpania. Ak teda nechceš počas doobeda trpieť neutíšiteľným kvílením žalúdka, treba si na ráno zaobstarať výživné raňajky. Netreba hneď od piatej ráno kuchtiť špenátové listy a cviklové prívarky. Stačí, keď sa jedlo nebude topiť v oleji a bude v ňom aspoň jedna čerstvá zelenina alebo ovocie. Inšpirácie je na internete plno.

 

 

Ak ťa inšpirovali práve tieto jedlá, ich prípravu a im podobné nájdeš tu

 

 

6. Čistota a poriadok

Na Princetonskej univerzite prišli vedci na revolučnú myšlienku, a síce že pri práci sa nám sústredí oveľa lepšie, keď okolo seba nemáme bordel. To nie je žiadna veda, keďže si všetci dobre uvedomujeme, že na odvedenie pozornosti stačí aj jedno pokazené strúhadlo, ktoré na stole leží už od roku pána. Skúsme sa ho odpratať ešte predtým, než nás na päť drahocenných minút zamestná.

 

 

 

7. Prvá prichádza na rad špinavá práca

Ráno sa nám na náročnejšie úlohy sústredí oveľa lepšie ako v ktorýkoľvek iný čas, takže je rozumné sa do podobných úloh vrhnúť strmhlav ešte predtým, než nás to unesie do sveta prokrastinácie. Napríklad ešte pred otvorením mailu alebo Facebooku si treba odkrútiť tie nepríjemné práce, pretože akonáhle ten Facebook alebo maily otvoríme, prokrastinácia nás už dávno má v pazúroch. A len tak ľahko nás nepustí.

 

Je to príšerná práca… ale niekto ju spraviť musí.

 Zdroj: Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech