Ako sa správne vrátiť po dovolenke do práce

  • No čo, už si bol tento rok na dovolenke? Návrat z dovolenky je pre mnohých z nás nočnou morou. Zvyknúť si opäť na striktný pracovný režim po dovolenke, kedy si mal všetko na saláme, môže byť niekedy celkom problém. Ako teda na to, aby bol tento prechod čo najmenej bolestný?
image_1439105109.jpeg
  • No čo, už si bol tento rok na dovolenke? Návrat z dovolenky je pre mnohých z nás nočnou morou. Zvyknúť si opäť na striktný pracovný režim po dovolenke, kedy si mal všetko na saláme, môže byť niekedy celkom problém. Ako teda na to, aby bol tento prechod čo najmenej bolestný?

 

To, čo väčšinu nás po návrate z dovolenky čaká, sú vyčerpávajúce hodiny, dokonca možno aj dni, strávené snahou spracovať tú záplavu emailov, ktorá nám počas dovolenky bola doručená. To ale nanešťastie znamená ešte väčšie odkladanie povinností, ktoré sa nám medzi tým ocitli na stole. Ako sa teda vyhnúť tomu, aby sme sa po návrate z dovolenky necítili viac zničení, ako pred odchodom na ňu?

1. Naplánuj si svoj návrat   

Pri plánovaní dovolenky sa väčšina ľudí zameriava na naplánovanie odchodu, no príchod je takisto veľmi dôležitý. Môžeš sa tak vyhnúť problémom, ktoré sa s návratom do práce po dovolenke spájaj. Zatiaľ čo sa väčšina z nás snaží predĺžiť svoj čas na dovolenke a domov sa vracia až v nedeľu v noci, autorka knihy I Know How She Does It: How Successful Women Make the Most of Their Time Laura Vanderkamová hovorí o tom, že by mal každý rozmýšľať aj nad skorším návratom

 „Zváž návrat už v sobotu, namiesto toho, aby si prišiel až v nedeľu,“ hovorí Vanderkamová, pričom zdôrazňuje to, že pri skoršom návrate má človek viac času na vybalenie, nákup nejakých potrebných vecí a samozrejme aj na nejaký ten oddych, na ktorý by pri návrate na poslednú chvíľu určite nebol čas. Dôležité však je to, že skorší návrat ti poskytne aj viac času na vybavenie všetkých tých emailov, ktoré sa počas dovolenky nahromadili a tvoj prvý deň v práci potom bude vyzerať úplne inak.    

 

  

2. Vytrieď si povinnosti

Nevstupuj po dovolenke do práce bez nejakého „plánu útoku.“ Teda ak nechceš, aby ťa povinnosti prevalcovali. Vanderkamová hovorí, že ľudia majú po návrate do práce sklon k všemožnej snahe nahradiť si všetky stretnutia, ktoré počas dovolenky zmeškali. „Pokiaľ je to možné, skús tieto stretnutia posunúť až na druhý deň alebo aspoň na poobedie. To ti poskytne aspoň o niečo viac priestoru.“     

Konzultantka produktivity a autorka knihy Never Check Email In The Morning Julie Morgensternová hovorí o tom, aby si to málo času, ktoré ti po návrate do práce zostane nevyplnené povinnosťami, neinvestoval ihneď do rôznych stretnutí. Chráň si ho, akoby bol ten voľný čas pre teba viac alebo minimálne rovnako dôležitý ako stretnutia, ktoré musíš dohnať. Morgensternová teda radí, aby si ľudia neplánovali stretnutia hneď na prvý deň v práci a nenechali si tak zaplniť voľné miesta vo svojom kalendári: „Keď to vyzerá, že si k dispozícií, ľudia ti budú vkladať nové veci do kalendára. No a týmito vecami sú práve rôzne stretnutia a povinnosti, ktoré treba vykonať.“   

 

 

 

3. Tvoja automatická odpoveď na emaily je tvojou prvou obranou, keď si na dovolenke. Sprav z nej svoju výhodu! 

Automatická odpoveď ľuďom, ktorý ťa budú počas dovolenky kontaktovať musí byť priama, nápomocná a úprimná. Vanderkamová hovorí o tom, aby si ju ponechal aj počas doby, keď sa vrátiš z dovolenky a znova sa musíš zabehnúť v práci. Tvoji kolegovia budú samozrejme vedieť, že si znovu dostupný, avšak môže to pomôcť stlmiť vlnu otázok a požiadaviek, ktoré prichádzajú od ľudí mimo officu alebo aspoň znížiť ich očakávanie, že odpovieš ihneď.

Morgensternová sa Vanderkamovou zhodli v tom, že by táto automatická odpoveď mala zahŕňať priame inštrukcie o tom, koho kontaktovať, kto môže ľuďom namiesto vás pomôcť, ako aj to, dokedy majú čakať odpoveď na emailu. Navyše dodáva, že by sme mali ľuďom, ktorí nás v čase našej nedostupnosti zháňajú ,mali dať vedieť, aby sa nebáli svoj email znovu pripomenúť: „Každý, kto využíva emaily rozumie tomu, že sa niektoré veci proste môžu stratiť alebo sa niekde zapatrošiť, keď je niekto dlhšie na svojom emaily neaktívny. Proste len varuj ľudí o tom, že sa to môže stať a povzbuď ich, nech sa neboja ti svoj mail pripomenúť.“

 

       

4. Si naozaj odvážny? Vyhni sa dňom, počas ktorých by si sa museli brodiť cez kopu emailov a proste vymaž všetko zo svojej schránky!

Áno, presne tak. Pomyslenie na to, že sa zbavíme všetkých tých mailov, na ktoré treba po dovolenke odpovedať samozrejme prináša značné uvoľnenie. Hoci s tým niektorí nesúhlasia, Vanderkamová hovorí: „Niektorí ľudia sa len v krátkosti pozrú na to, čo nepovažujú za dôležité a to, čo za dôležité považujú, si prečítajú a potom všetko zmažú.“

5. Mal by si sa snažiť byť nenahraditeľný. Avšak to, že si uvedomíš, že nie si, z teba môže spraviť lepšieho zamestnanca.

Vanderkamová hovorí, že naplánovanie a potom aj samotný návrat z dovolenky môže byť správnym časom na úpravu svojho profesionálneho názoru. Všetci sa snažíme byť dobrými tímovými hráčmi, avšak to, že budeme veriť, že firma nemôže fungovať bez nás, môže byť časom škodlivé.

Nauč sa preto aj ty plánovať si pred dovolenkou veci dopredu a neboj sa spoľahnúť aj na svojich kolegov. Zmier sa s tým, že je niekedy pre teba nevyhnutné, aby si neboli v kontakte s prácou a nemohol odpovedať na všetky tie emaily a požiadavky. Toto všetko pomôže tvojej produktivite, keď sa z dovolenky vrátiš. 

 

 

Kontakt na šéfredaktora zodpovedného za články Startitup.sk: lukas.gasparik@startitup.sk

 

Zdroj: forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá