Ako si zachovať tvorivú myseľ (a nezblázniť sa)

Veronika Mozolová / 18. februára 2016 / Lifehacking


Neviem, či je to diagnóza všetkých kreatívcov alebo len môj príbeh, no niekedy sa mi zdá, že už zo seba nič kreatívne nedostanem a všetky zaujímavé nápady boli dávno vymyslené. 

Ako copywriterka v digitálnej agentúre Hype však potrebujem mať neustále sviežu a tvorivú myseľ, preto neprestajne pátram po nápadoch, ako si s tým poradiť. Chcem sa s vami podeliť o pár tipov, na ktoré som v tomto „detektívnom“ procese prišla.

 

1. Dajte priestor inšpirácii

Keď strácam svetielko na konci tunela vlastnej kreativity, najlepší liekom je pre mňa mäkká deka, zatiahnuté rolety a video s nejakým šikovným típkom z oblasti reklamy či dizajnu. Ja som si tak včera zapla Jakuba Ptačina a po skončení videa som mala toľko energie, až mi bolo ľúto, že potrebujem aj nejaký ten spánok.
inspiracia

foto: koláž V.M.

 

2. Vytvorte si príjemné prostredie

Nie je to nič chvályhodné, no upratovanie pre mňa často bývalo treťoradou záležitosťou – ako v byte, tak aj v kancelárii. Veď správny kreatívec „potrebuje mať všetky tieto veci práve teraz pri sebe“ a „má v tom vlastný systém“. Vyskúšajte si však spraviť okolo seba poriadok a uvidíte, aký pozitívny vplyv to bude mať na vaše myslenie. Ja som to s kolegami nedávno skúsila v kancelárii a naozaj to funguje.

prostredie

foto: koláž V.M.

 

3. Prejdite sa

To, že chôdza je skvelá vec, vedel už Aristoteles, keď v staroveku zakladal svoju peripatetickú školu. Mozog je počas prechádzky oveľa výkonnejší ako počas sedenia, vďaka čomu si zlepšujete bystrosť, pamäť aj schopnosť riešiť problémy. Chôdza je tiež skvelou pohybovou aktivitou pre športové nemehlá, ako som napríklad ja (teda, ak nerátam svoj pravidelný ranný beh na autobus).

prejdite-sa

foto: koláž V.M.

 

4. Naučte sa hovoriť nie 

Je to najlepší liek na to, ako sa nezblázniť z množstva zadaní, ktoré dostávate mimo práce od vašich známych a priateľov. Síce to býva niekedy ťažké, no vďaka odmietnutým ponukám pozdvihnete kvalitu práce, ktorej sa aktuálne venujete – jednoducho na ňu budete mať viac času. A keď dokončíte to, čo ste dokončiť mali, nebude vám svedomie píliť uši tým tenkým, no neodignorovateľným hláskom: toto si ešte stále nespravila!

hovorit-nie

foto: koláž V.M.

 

5. Zaveďte si diár

Ak sa vám zdá, že to s kreativitou nijako nesúvisí, mýlite sa. Tak, ako je pre sviežu myseľ dôležité mať okolo seba čisto a upratane, aj poriadok vo svojich povinnostiach má veľký význam. Vďaka môjmu diáru mením neurčitú časovú predstavu o taskoch na usporiadaný systém, ktorý už nemusím držať v hlave.

diar

foto: koláž V.M.

 

6. Naučte sa vypnúť

Pracovať sa dá donekonečna a taskov bude vždy dosť. Skvelé momenty s vašimi kamošmi či rodinou sa však opakovať nebudú. Môžu vám poskytnúť taký mentálny refreš, že vám to začne páliť, ako nikdy predtým. Samozrejme, nemusí to byť každý večer, stačí aj trikrát do týždňa. ;)

vypnite-sa

zdroj: koláž V.M.

Zdroj: autor, zdroj titulnej fotografie:  koláž V.M.

Pridať komentár (0)