Ako som narazil na bratislavskú realitu: Fitinn je dokonalý príklad toho, ako nemá vyzerať podnikanie!

  • Je to len pár týždňov, čo som zmenil svoje bydlisko a nasťahoval som sa do Bratislavy. Vo svojom malom meste som mal vyhliadnuté svoje fitko, ktoré nepatrilo medzi tie najlacnejšie, no ponúkalo všetko, čo bežné fitko ponúkať má. Nemalo webovú stránku, nemalo vyšpičkovaný marketing a nebyť známych, v živote by som sa o ňom nedozvedel.
save-time-in-the-gym-1105665-TwoByOne
  • Je to len pár týždňov, čo som zmenil svoje bydlisko a nasťahoval som sa do Bratislavy. Vo svojom malom meste som mal vyhliadnuté svoje fitko, ktoré nepatrilo medzi tie najlacnejšie, no ponúkalo všetko, čo bežné fitko ponúkať má. Nemalo webovú stránku, nemalo vyšpičkovaný marketing a nebyť známych, v živote by som sa o ňom nedozvedel.

A potom človek príde do hlavného mesta a vidí všetky tie posilňovky s kvalitnými vizuálmi ako má FitUP!, Golem či Fitinn a má pocit, že tu nájde niečo viac, že tu je ten svet predsa len trošku o niečo vpred a síce opäť ešte priplatím o niečo viac, no tu dostanem špičkový servis. Trochu ma preto prekvapili ceny, ktoré sa pohybovali na úrovni 60-70% toho, čo som platil v mojom starom fitku. Keďže môj byt sa nachádza asi 50 metrov od pobočky Fitinn-u, rozhodol som sa šťastie skúsiť tu.

Nech im slúži ku cti, že personál bol naozaj maximálne ochotný a veľmi milý, chalani ma previedli po fitku, všetko mi ukázali a vybavili potrebnú registráciu. Prvých 14 dní zadarmo a potom 20 eur mesačne? Až podozrivo málo.

Prvýkrát ma zaskočil chalan za pultom, keď mi oznámil, že možná je len ročná viazanosť. Na otázku, čo sa stane, keď sa presťahujem mi odpovedať nevedel. Vraj 12 mesiacov je presne tá doba, ktorú človek potrebuje, aby urobil nejakú zmenu. Nehádam sa, nie som ten typ. No keď pominiem, že týmto krokom odradili všetkých aktívnych, ktorí sa možno prišli pozrieť do Bratislavy zo zahraničia a aby nevypadli z formy, chceli si prísť zdvihnúť pár činiek, tak jednoducho nemožnosť zaplatiť si mesačnú permanentku bez viazanosti je pre mňa nepochopiteľné.

12509845_990277141042021_8993037466375341901_n

foto: FB/ Fitinn Fitnes – Slovakia

 

Fitness centrá vedia, prečo ponúkajú permanentky. Trúfam si povedať, že výrazná časť permanentkárov ju ani nevyužije toľkokrát, aby sa im hodnota vrátila. Je to o vôli, ktorá pokrivkáva. No potiahnuť túto viazanosť na rok.. je to už len o tom, že mladý ambiciózny človek nikdy nevie, kedy ho to zavedie inam. Neviem, čo bude za mesiac, prečo mám vedieť, kde budem o rok?

V každom prípade mám 14 dní zadarmo, prečo si to neodskúšať. Smerujem do šatne a chalan sa ma pýta: „A máš zámok?“.

„Prosím?,“ odpovedal som. Viditeľne je táto situácia aj chalanovi trápna a nezažil ju prvýkrát. Vážne, skrinky vo Fitinne nemajú vlastný zámok. Buď si ho prinesieš, prenajmeš alebo kúpiš priamo na mieste. Neverím, že si zámok niekto prenajíma pravidelne. Predpokladám teda, že zisk 50 centov za jeden prenájom zámku na klienta je všetko, čo vďaka tomuto triku Fitinn získa. A bavíme sa o 50 centoch. To je čiastka, ktorá fitku nič neprinesie, mňa nezruinuje, no akurát naštve. 

Po odcvičení si to namierim do šatní, keď mi hlava spočinie na váhe. Nie som v životnej forme, no už niekoľko týždňov dodržiavam zdravé stravovanie a pravidelne cvičím, som zvedavý na progres. Váha neváži. Asi je pokazená. Alebo aj nie. Vhoď 20 centov. Prevrátim očami a začínam pochybovať, či sa sem niekedy vrátim. Vrátim? Určite nevrátim. Idem sa osprchovať a krabička na stene si odomňa vypýta ďalších 50 centov.

12009643_933609050042164_4082130308918159935_n

foto: FB/ Fitinn Fitnes – Slovakia

 

Necháp ma zle, nie som žiadny žgrloš, ktorý má problém zaplatiť pár centov. Rád by som zaplatil fitku mesačne dvojnásobok, ak by odomňa neočakávali poplatok za veci, ktoré majú byť samozrejmosťou.

Vieš, takéto podnikanie mi brutálne pripomína Ryanair. Ten Ryanair, ktorý bol označený za najnenávidenejšiu spoločnosť sveta. Dostaneš službu za malý peniaz, no musíš sa zmieriť s toľkými obmedzeniami, že odchádzaš akurát znechutený. No fitko nie je aerolinka. Po ťažkom dni v práci si chceš vyčistiť hlavu, nie si ju lámať prkotinami a hľadať po vačkoch centy.

Týmito krokmi Fitinn stratil potenciálneho klienta a nie prvého. A zaradil sa u mňa do tej istej kategórie ako reštaurácie, ktoré ti nemôžu priniesť čistú vodu a účtujú si poplatky navyše za chleba k polievke. Zarobia si pár centov navyše a už ťa tam nikdy neuvidia.

10931295_807530269316710_7971674779682012739_n

foto: FB/ Fitinn Fitnes – Slovakia

 

Zažil som fitká v USA, zažil som fitká v UK, zažil som fitká v mnohých malých mestách na Slovensku. Pokrok by mal byť pozitívny, no smer, akým sa uberajú fitká v Bratislave za pozitívny nepovažujem.

Ponúkajme také služby, aby sa zákazníci vracali, nie aby sme im jednorazovo vytiahli pár medených z vačku. Pre podnikanie a zisky to bude mať oveľa lepší vplyv. Fitinn-u držím palce, majú kvalitné vybavenie, ochotný personál a dobré vizuály. Ak sa odstránia všetky tieto neuveriteľne otravné drobnosti, tak si to určite nechám prejsť hlavou.

Zdroj: autor, titulná foto: testosteronejunkie.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech