Ako správne na crowdfunding?

  • Dostávame od vás veľa dotazov na to, ako by sa mala správne pripraviť kampaň na crowdfundingových portáloch. Prinášame teda pár rád a jednu peknú infografiku ;).
image_1425364801.png
  • Dostávame od vás veľa dotazov na to, ako by sa mala správne pripraviť kampaň na crowdfundingových portáloch. Prinášame teda pár rád a jednu peknú infografiku ;).

 

Zaujímavé štatistiky zverejnil pred časom známy portál Kickstarter, ktorý vždy vie ako prekvapiť. Väčšina slovenských crowdfundingových kampaní robí dookola stále tú istú chybu a to práve tú najfatálnejšiu – žiadnu kampaň si nepripravia dopredu. Často sa stáva, že nás startup osloví s tým, že práve zverejnil na jednom zo známych portálov svoj skvelý projekt a či vieme o ňom napísať. Čo v zásade nie je zlé alebo nesprávne. Jediný problém je ten, že je už absolútne neskoro!!! Práve timing a správna predpríprava je zásadným rozdielom medzi úspešnou a neúspešnou kampaňou.

 

Tradične platí zásada, že čím viacej chcete raisnuť, tým skorej musíte začať s prípravami na celú kampaň. Kickstarter to perfektne prepočítal a prišiel na jednoduchú matematiku. Na každých raisnutých 100.000$ pripadne celkovo 200 hodín predpríprav a cca. 136 hodín projektového manažmentu. Čo z toho vyplýva? Čím viac chceš získať, tým skorej musíš začať prípravu a hlavne KOMUNIKOVAŤ, že vôbec nejaký projekt máš a chceš verejne na neho vyzbierať peniaze. Ako politik pred voľbami mobilizuje svojich voličov, tak musíte aj vy mobilizovať vaších „investorov“ ešte predtým ako s tým hviezdnym projektom vyjdete na scénu.

 

Kedy začať s týmito prípravami? Najlepšie je aspoň 6 mesiacov pred samotným uvedením projektu na portál. Prečo tak skoro? Lebo je milión úkonov, ktoré musíte pred tým ešte spraviť. Na Slovensku je zatiaľ len málo agentúr a firiem, ktoré vám fundovane vedia s takouto marketingovou a produktovou kampaňou poradiť. Osobne odporúčam Tarantulu alebo Hype, ktoré sa pomaly začínajú špecializovať na podobné kampane – okrem ich klasického biznisu. 

 

Pár rád a faktov od Kickstarteru: 

Zdroj: entrepreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech