k1
parallaxhpp

Ako ušetriť desiatky eur a získať lepšiu hypotéku? Ukážeme ti, ako na to

Ľudia, ktorí si nevedú žiadne záznamy o svojich financiách, prichádzajú o značnú časť peňazí, ktorá by im inak ostala na účte. Drobné peniaze, ktoré nikto nepočíta, sa totiž na konci mesiaca rýchlo premenia na značnú sumu.

Vďaka šikovným technológiám však dnes už nežijeme v dobe, kedy si výdavky píšeme na chladničku alebo do Excelu – na podobné účely dnes už slúžia bankové aplikácie.

Ak si napríklad 4-členná rodina nevedie rozpočet, „stratené“ peniaze môžu znamenať aj desiatky eur mesačne, čo už predstavuje pomerne veľkú stratu.

Pre takéto prípady prináša VÚB banka Rodinné výhody – spojenie členov rodiny, ktorí spoločne sledujú svoje príjmy, výdavky a navyše získavajú výhody, ako napríklad nižšie poplatky či výhodnejšiu hypotéku.

Vďaka benefitom, ktoré Rodinné výhody prinášajú, sú spojené rodinné účty na Slovensku čoraz populárnejšie – využíva ich až 30 % domácností. Vyplýva to z prieskumu VÚB banky na vzorke 500 respondentov.

Príjmy sú pre Slovákov jednou z citlivejších tém, aj napriek tomu v tomto prípade súkromie nehrá veľkú rolu.

  • 82 % ľudí totiž uviedlo, že by si rozhodne neotvorili tajný účet, o ktorom ich partner nevie

To, že súkromie pri peniazoch nehrá rolu, dopĺňa aj instagramový prieskum od Startitup, do ktorého sa zapojilo vyše 4 000 ľudí. Drvivá väčšina partnerov má jasný prehľad o tom, koľko ich polovíčka zarába. Takmer rovnaký podiel respondentov by preto bolo ochotných mať aj zdieľaný účet.

  • 65 % ľudí totiž uviedlo, že ich partner má prehľad o príjmoch toho druhého
  • 61 % zasa dodalo, že by preto boli schopní mať aj spoločný rodinný účet

 


Z finančného hľadiska je to dobré rozhodnutie. Spoločný rodinný účet totiž znamená v skratke:

Sledovanie výdavkov | Neplánované návštevy reštaurácií, nočných klubov či donáška jedla sa za mesiac nazbierajú do slušnej sumy peňazí. Spoločný rodinný účet znamená mať všetko pod kontrolou – v prípade VÚB banky k nemu je aj 5 platobných kariet so samostatnými a podrobnými prehľadmi.

Jeden účet, jedna banka | Spoločný rodinný účet v jednej banke sa ráta len ako jedno konto – a, pochopiteľne, v jednej banke. Všetky nadstavbové poplatky preto odpadávajú.

Rodinný účet je zadarmo | Spoločný účet šetrí medzibankové poplatky, no môže byť aj úplne zadarmo. V prípade VÚB banky stačí jeho aktívne využívanie – takýto cieľ sa naplní rýchlejšie, keďže účet využíva celá rodina.

Kreditná karta s cashbackom | Spolu s Rodinnými výhodami ponúka VÚB banka aj kreditku Mastercard World. Kreditná karta je síce formou dlhu, no v prípade riadneho platenia môže vyniesť až 20 € mesačne a poplatky za vedenie účtu znížiť na nulu.

Nadštandardné cestovné poistenie | V rámci karty Mastercard World prichádza aj nadštandardné cestovné poistenie – do celého sveta a až pre 5 ľudí. Spolucestujúci nemusia byť ani príbuzní, stačí mať spoločnú cestu a cieľ.

Úvery sú lacnejšie | Jednou z najčastejších služieb bánk, ktoré poskytujú rodinám, sú spotrebné úvery. Keďže rodinný účet znamená stabilitu a viacero príjmov, VÚB banka rodinám odpúšťa napríklad poplatok za poskytnutie pôžičky. Omnoho výhodnejšie sú aj hypotéky, ako píšeme nižšie.

 

Obrovská pomoc pri boji o hypotéku

Hypotéka je dnes povinnou jazdou každého mladého Slováka aj rodiny – bez požičaných peňazí to dokáže naozaj málokto.

Aj kvôli nedostupnosti hypotéky dnes mnohí Slováci čoraz viac zostávajú bývať v prenájmoch, čo sa z dlhodobého finančného hľadiska neoplatí a ide o významnú finančnú záťaž.

Rodinné výhody ponúkajú nielen komplexný a jasný prehľad na príjmy a výdavky celej domácnosti, no tiež lepšiu pozíciu pri žiadosti o hypotéku – čo sa v dobe neustáleho sprísňovania pravidiel neodmieta.

Pár má pri posudzovaní žiadosti o hypotéku niekoľko výhod. Spoločný príjem je vyšší ako pri jednotlivcovi a istejšia je aj schopnosť dlh splácať. Aj z pohľadu banky tak ide o menej riskantnú pôžičku.

Nevýhodné záväzky z minulosti

Prieskum ukazuje, že až polovica klientov VÚB banky má samostatné účty len preto, že si ich v minulosti založili a odvtedy svoje bankovníctvo neprehodnotili.

  • Len 36 % uviedlo, že má dokonalý prehľad o svojich otvorených bankových produktoch
  • Až 8,9 % priznalo, že o svojich bankových produktoch vôbec prehľad nemajú. Ďalších 2,6 % respondentov sa touto témou ani len nezaoberá
  • 40 % ľudí partnerov tvrdí, že má samostatné účty preto, lebo to tak mali pred začiatkom vzťahu a doteraz to nezmenili

Vzhľadom na to, koľko benefitov Rodinné výhody prinášajú, však samostatný účet v spoločnej domácnosti jednoducho nedáva zmysel a je najvyšší čas na zmenu.

Okrem vyššie uvedeného prehľadu benefitov to vidno aj pri žiadosti o hypotéku, ktorá je kvôli pravidlám Národnej banky Slovenska čoraz komplikovanejšia a nedostupnejšia. 

Rodinný účet neznamená len muž a žena

Rodinné výhody síce evokujú rodinu s deťmi, v prípade VÚB banky však môžu o účet (a aj hypotéku) žiadať aj partneri-nemanželia, súrodenci či dokonca rodič so synom alebo dcérou. Súčasťou rodinného účtu môže byť až 5 rodinných príslušníkov, vrátane detí.

Financovanie bývania je možné aj pre rodinného príslušníka. Mnoho Slovákov napríklad kupuje byt rodičom na „staré kolená“ prostredníctvom hypotéky – a naopak, rodičia pre deti.

Viacero ľudí na rodinnom účte však neznamená, že hypotéku musí viacero ľudí reálne platiť – stačí, keď peniaze odošle ktorýkoľvek z členov spoločného rodinného účtu.

Spoločný rodinný účet teda ponúka možnosť vylepšiť si príjmovú situáciu aj bonitu tým, že sa k individuálnemu účtu pridá príbuzný alebo partner.

Lepšia finančná pozícia však nutne neznamená len hypotéku. Na čo všetko by si Slováci so spoločnými rodinnými výhodami šetrili? Vďaka Rodinným výhodám môžu mať zálusk na dovolenky, nové auto či rovno nehnuteľnosť.

Najnovšie